۱۸ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۶
هوشنگ فلاحتیان:

بخش خصوصی به فکر صادرات باشد/ بازار برق ایران در حال اشباع شدن است

معاون برق و انرژی وزیر نیرو در آیین پایانی شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق گفت: گردش مالی بازار برق ایران با صنایع مختلف وابسته به آن و همچنین با احتساب ارزش صادرات فنی و مهندسی آن بیش از ۱۵ میلیارد دلار است که این بازار در چند سال آتی اشباع می شود و نیاز است تا شرکت ها به فکر صادرات باشند.

به گزارش عیارآنلاین، هوشنگ فلاحتیان معاون برق و انرژی وزیر نیرو عصر دیروز (سه‌شنبه) در آیین پایانی شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی برق ضمن تشکر از حضور پررنگ شرکت‌های داخلی و خارجی در این نمایشگاه، اظهار داشت: گردش مالی بازار برق ایران با صنایع مختلف وابسته به آن و همچنین با احتساب ارزش صادرات فنی و مهندسی آن بیش از ۱۵ میلیارد دلار است که از این میزان حدودا ۵ میلیارد دلار مربوط به بخش توزیع و انتقال و تولید است و بقیه مربوط به نیازهای دیگر بخش ها و صنایع به برق است.

وی افزود: صادرات خدمات فنی و مهندسی فعلی کشور ۳ میلیارد دلار است اما به جرأت می‌توان گفت که این صنعت توانایی صادرات بیش از ۲۰ میلیارد دلار را به کشورهای منطقه دارد.

وی تصریح کرد: سرمایه انسانی بسیار مجربی در کشور وجود دارد و ما بایستی با سیاست گذاری‌ها و تصمیم گیری‌های دست این سرمایه را به سمت انباشت ثروت بیشتر سوق دهیم.

فلاحتیان خاطرنشان کرد: خوشبختانه در پسابرجام فضای بسیار مناسبی برای گسترش روابط فنی و اقتصادی با کشورهای مجرب دنیا برقرار شده و این نمایشگاه می‌تواند نمونه خوبی برای این مسأله و توسعه روابط شرکت‌های داخلی با شرکت‌های خارجی باشد.

وی تأکید کرد: هدف ما در درجه اول از برگزاری این نمایشگاه‌ها و ایجاد فضای تعامل با شرکت‌های خارجی انتقال تکنولوژی است و امید است بتوانیم از این طریق کالای با کیفیت و البته ارزان‌تر شهروندان ارائه کنیم.

وی ادامه داد: در نمایشگاه شانزدهم با ظرفیت‌های بسیار خوب شرکت‌های داخلی و خارجی آشنا شدیم و بتوانیم همه آن‌ها را در راستای خدمت به کشور بکار گیریم.

وی تصریح کرد: باید شرکت‌های ما این مسأله را در نظر داشته باشند که عامل موفقیت در آینده، «جهان‌تراز» کردن تفکر و محصولات تولیدی است. اینکه شرکت های داخلی صرفا به بازار داخلی امید بسته اند نمی تواند در آینده برای حضور آنها مناسب باشد.

معاون برق و انرژی در پایان به فعالان این صنعت توصیه کرد: امیدوارم تولیدکننده‌های داخل تمام اندوخته‌های خود را در یک سبد نگذارند و سعی کنند برای بقا و ایفای نقش موثرتر منابع درآمدی خود را متنوع‌تر کنند. بازار صنعت برق در داخل کشور در چند سال آتی اشباع می شود و نیاز است تا شرکت ها به فکر صادرات باشند وگرنه در آینده با چالش های جدی تری مواجه می شوند.

منبع: برق نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: