پاسخ وزارت بهداشت به نامه ۱۲۰ پزشک: سالانه ۲۵۰ هزار سقط در کشور رخ می‌دهد

در پی انتشار نامه ۱۲۰ پزشک به وزیر بهداشت مبنی بر افزایش سقط جنین غیر قانونی در رسانه‌ها، روابط عمومی وزارت بهداشت در این زمینه توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش عیارآنلاین، از وزارت بهداشت، برخلاف آنچه که در نامه منتسب به ۱۲۰ پزشک از تعداد سقط جنین در کشور گفته شده، بر اساس بررسی‌های انجام شده بر مبنای مدل‌های ریاضی برآورد می‌شود که سالیانه حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار سقط در کشور(قانونی و غیرقانونی) رخ می‌دهد و با توجه به عوارض و خطراتی که سقط برای مادر دارد و همچنین تاثیر آن بر کاهش نرخ باروری، وزارت بهداشت در سیاستگذاری‌های به عمل آمده در زمینه حفظ، تامین و ارتقای سلامت مادر و کودک و جلوگیری از اقدام به سقط و ترویج فرهنگ فرزندآوری،نسبت به اطلاع رسانی و توانمند سازی کارکنان حوزه سلامت با هدف آموزش مادران باردار در کارگاه‌های بیش از ۵۰ دانشگاه علوم پزشکی اقدام کرده است.

در این آموزش‌ها به راهکارهای افزایش باروری کلی و پیشگیری و مدیریت عوامل تهدید کننده سلامت از جمله سقط پرداخته شده است. این آموزش‌ها به صورت آبشاری به مادرانی که برای مراقبت قبل و حین بارداری مراجعه می‌کنند، داده می شود. در همین زمینه دستور العملی به منظور کاهش موارد سقط و افزایش باروری برای کارشناسان ستادی دانشگاه‌های علوم پزشکی تدوین و ابلاغ شده است. دستور عمل ویژه بهورزان، مراقبان سلامت و ماماهای شاغل در حوزه بهداشت به صورت جداگانه در دستور کار قرار داده شده است.
ارتقای سلامت از طریق توانمند سازی و مشارکت مردم و همکاری بین بخشی و فراهم کردن دسترسی به خدمات با کیفیت، امکان پذیر است.

وزارت بهداشت از هرگونه اطلاع رسانی مردمی و همکاری بین بخشی در جهت پیشگیری از وقوع این رخداد غیر بهداشتی و غیر ایمن استقبال کرده و آمادگی کسب اطلاع و کمک در فراهم کردن زمینه پیشگیری از این امر را دارد و از پیشنهادات سازنده استقبال می‌کند.

برخورد قاطع وزارت بهداشت با سقط جنین غیرقانونی در مراکز درمانی

محمد حسین میر دهقان، مدیر کل نظارت و اعتبار بخشی امور درمان وزارت بهداشت نیز گفت: بر اساس قانون مجازات اسلامی، سقط جنین به صورت غیر قانونی و خارج از موارد علمی-پزشکی که از سوی سازمان پزشکی قانونی اعلام می‌شود، قتل نفس و جرم تلقی و مستوجب برخورد قانونی و قضایی با متخلفین است. وی تاکید کرد: دفتر نظارت و اعتباربخشی بر حسب وظیفه ذاتی و قانونی خود با تخلفات این زمینه که از طریق بازرسان دانشگاههای علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی، سازمان‌های بازرسی و نظارتی، سامانه ثبت و رسیدگی به تخلفات پزشکی (۱۵۹۰) و گزارشات مردمی اعلام شود، برابر قانون برخورد قاطع می‌کند و ضمن بررسی فوری موضوع، پرونده تخلفات جهت رسیدگی به محاکم قضایی ارسال شده و پیگیری لازم صورت می‌گیرد.

میردهقان یادآور شد: در برنامه بازدیدهای ادواری و مستمر نظارت بر امور درمان و دانشگاه‌های علوم پزشکی، این مهم مورد توجه دقیق قرار دارد.

به گزارش آنا، روز گذشته ۱۲۰ پزشک در نامه‌ای به وزیر بهداشت خواستار اقدام این وزارتخانه برای کاهش آمار سقط جنین شدند و برای کاهش این آمار ۱۰ پیشنهاد مطرح کردند. براساس آمار منتشر شده از سوی این پزشکان آمار سقط جنین غیرقانونی سالانه تا ۳۵۰ هزار مورد برآورد شده است.

منبع: آنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: