معیار 68 منتشر شد

عدم رضایت وزیر علوم از روند تخصیص بودجه پژوهشی

با گذشت بیش از ۷ ماه از سال ۹۵، وعده‌های فرهادی و نوبخت برای افزایش بودجه پژوهشی تنها روی کاغذ مانده و نواقص مورد اشاره معاونان وزیر همچنان باقی است. این موضوع باعث شد که طاقت فرهادی نیز به پایان برسد و از عدم پرداخت بودجه پژوهشی انتقاد کند.

به گزارش عیارآنلاین، شصت‌وهشتمین بسته خبری معیار علم و فناوری که به مهم‌ترین رویدادهای این حوزه اختصاص دارد، منتشر شد. در این شماره به بررسی دو موضوع روند نامطلوب تخصیص بودجه پژوهشی و تفاهم‌های بین‌المللی در حوزه علم و فناوری پرداخته شده است.

عدم رضایت وزیر علوم از روند تخصیص بودجه پژوهشی

بودجه پژوهشیچندسالی است وضعیت بودجه پژوهشی کشور تعریف چندانی ندارد. اواسط سال ۹۳ با ابلاغ سیاست‌های کلی علم و فناوری، دولت ملزم شد سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی را تا سال ۱۴۰۴ به ۴ درصد افزایش دهد. به‌رغم این تأکید، برخی کارشناسان مدعی هستند از حدود ۱۰ سال گذشته تاکنون، سهم ‏پژوهش از تولید نا خالص داخلی از حد نیم درصد بالاتر نرفته و این سهم ناچیز پژوهش، امور ‏تحقیقاتی کشور را تحت تأثیر قرار داده است .‏

بهمن‌ماه ۹۴ بود که فرهادی، وزیرعلوم از برنامه‌ریزی برای رسیدن بودجه پژوهش به ۱ درصد از تولید ناخالص ملی، خبر ‌داد. در همین راستا نوبخت، معاون رئیس جمهور نیز پیرامون افزایش ۱۲۶ درصدی بودجه پژوهشی در سال ۹۵ سخن گفت و آن را حاکی از توجه دولت به این حوزه دانست.

لکن در همان ایامی که مسئولین از جهش اعتبارات پژوهشی سخن می‌گفتند، احمدی، معاون وزیر علوم از تخصیص ۴۰ درصدی بودجه مصوب پژوهشی شکایت داشت و معتقد بود این بودجه در زمینه‌های دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین امید، معاون مالی وزیر‌علوم، نیز اعلام نمود که سهم آموزش‌عالی از بودجه پژوهشی تنها ۱۰ درصد است و از این میزان اندک، گلایه‌مند بود.

این روزها با گذشت بیش از ۷ ماه از سال ۹۵، دیگر می‌توان گفت وعده‌های فرهادی و نوبخت برای افزایش بودجه پژوهشی تنها روی کاغذ مانده و نواقص مورد اشاره معاونان وزیر همچنان باقی است. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که طاقت فرهادی نیز هفته گذشته به پایان رسید و از عدم پرداخت بودجه پژوهشی انتقاد کرد.

نحوه نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها و افزایش تخصیص بودجه پژوهشی این روزها مورد توجه برخی کارشناسان قرار دارد. صادقی، عضو کمیسیون آموزش مجلس تشکیل کمیته‎ای برای کمک به افزایش بودجه پژوهشی دستگاه‌ها و نظارت بر نحوه هزینه‌کرد آن را بهترین راهکار دانسته است. اگر بودجه در نظر گرفته‌شده برای بخش پژوهش از حالت اسمی خارج و حقیقی شود، می‌توان به انجام کارهای موثر مانند تجهیز آزمایشگاه‌ها، توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و در نهایت ایجاد اشتغال امید داشت؛ لکن تاکنون اینگونه نبوده است.

پیگیری تفاهم‌های بین‌المللی در سایه تداوم و پیگیری

تفاهمنامه_توافقیکی از راه‌های پیشرفت در عرصه علم و فناوری، تبادلات علمی و فناورانه با دیگر کشورها است. کارشناسان معتقدند عمده ناکارآمدی‌های اجرای مفاد تفاهم‌نامه‌های تجاری و علمی به این علت است که سازمان‌های طرف تفاهم‌نامه‌ها، ظرفیت سازمانی لازم برای پیگیری مفاد تفاهم‌نامه را ندارند و اکثراً برای دستیابی به امکانات مورد نیاز با چالش مواجه هستند. لذا ارتباط مستمر طرفین و پیگیری سازمان‌یافته تفاهم‌ها یکی از الزامات مورد نیاز در اینگونه تعاملات است.

همکاری علمی با چین در ماه‌های اخیر به عنوان یکی از نمونه‌های مثبت در تعاملات فوق به شمار می‌رود. توضیح بیشتر آنکه معاونت علمی روند جدیدی را در ارتباط با برخی کشورها از جمله چین درپیش‌ گرفته است. این معاونت اخیراً در موضوع پیگیری تفاهمات علمی با این کشور ، ‏ به راه‌اندازی «کمیته مشترک همکاری علمی و فناوری» با هدف ارتقا و پیگیری همکاری‌های میان دو کشور اقدام نمود.‏

خاطرنشان می‌سازد که موضوع ارتباط علمی با کشور چین به سفر رئیس آکادمی علوم این کشور به ایران در اردیبهشت‌ماه ۹۴ بازمی‌گردد. این دیدار به تأسیس مرکز نانو ایران-چین منجر شد که در خردادماه همان سال در شهر سوژو چین افتتاح گردید. بهمن‌ماه ۹۴ نیز رئیس‌جمهور چین به همراه هیئتی بلندپایه به کشورمان سفر کرد. اولین دستاورد این سفر تفاهم بر ایجاد صندوق مالی مشترک موسوم به «صندوق مشترک علمی راه ابریشم» بود. همچنین در همان ایام، ‏تفاهم‌نامه ایجاد پارک فناوری مشترک ایران و چین توسط ستاری و وزیر خارجه چین به امضا رسید.

در راستای پیگیری این تفاهم‌نامه‌ها، دو هفته قبل، ستاری به دعوت رئیس آکادمی علوم چین، در رأس یک هیئت بلندپایه علمی و فناوری، به این کشور سفر کرد. در این سفر تفاهم‌های پیشین در سفر رئیس‌جمهور چین به ایران پیگیری شد و قراردادهای جدیدی نیز منعقد گردید. پیگیری اجرایی‌سازی پروژه‌های صندوق علمی راه ابریشم، انعقاد قرارداد بین شرکت دانش‌بنیان ایرانی و چینی و همکاری‌های دوجانبه در زمینه نانوتکنولوژی ‏از جمله این قرادادها است.

با مرور تجربه همکاری مشترک ایران و چین، به نظر می‌رسد که تشکیل کمیته‌ای مشخص برای پیگیری تفاهم‌نامه‌های امضاشده، راهکار خوبی باشد که می‌تواند در پیگیری دیگر تفاهم‌های بین‌المللی علمی نیز لحاظ شود.

یک دقیقه تأمل

این هفته صاحبکار، سرپرست امورشرکت‌های دانش‌بنیان، از طرح‌ ممنوعیت خرید کالای خارجی به وسیله سازمان‌های دولتی خبر داد. در همین رابطه هیئت دولت در ۳ مهرماه سال جاری با ابلاغ مصوبه‌ای، دستگاه‌های دولتی را ملزم کرد ظرف یک ماه تا سقف ۱۰‌هزار میلیارد تومان سهم دستگاهشان را در بازارسازی محصولات دانش بنیان مشخص و به معاونت علمی ریاست جمهوری ارائه کنند. حال با وجود گذشت بیش از یک ماه از ابلاغ مصوبه مذکور هنوز هیچ خبری پیرامون تعیین سهم دستگاه‌ها منشر نشده است.

سایر اخبار برگزیده

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی: رئیس جمهور قول داده است در صورت پول کم آوردن از بخش های دیگر به ما اعتبار اختصاص دهند

سلطانی، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی: خوشبختانه ما از یک هزار و ۴۳۳ میلیارد تومان اعتباری که تاکنون دولت به ما داده است یک هزار و ۲۳۰ میلیارد تومان را مصوب کردیم. حدود ۲۰۰ میلیارد تومان بیشتر در صندوق باقی نمانده است که در مجموع با سودهای بانکی معادل ۳۵۰ میلیارد تومان پول داریم که می توانیم با آن طرح تصویب کنیم. اکنون اعتبارات صندوق تقریبا معادل نیاز شرکت ها و طرح های دانش بنیان است که البته رئیس جمهور قول داده است در صورتی که صندوق نوآوری و شکوفایی پول کم بیاورد از بخش های دیگر به ما اعتبار اختصاص دهند.

سرپرست امورشرکت‌های دانش‌بنیان خبر از ورود ۲۰۰ شرکت دانش بنیان به فرایند ارزیابی مجدد داد

صاحبکار، سرپرست امورشرکت‌های دانش‌بنیان: مجوز شرکت های دانش بنیان مادام العمر نیست، مدت مجوز شرکت های دانش بنیان ۲ سال و فرایند ارزیابی مجدد ۲۰۰ شرکت دانش بنیان شروع شده است. درفرایند ارزیابی مجدد شرکت های دانش بنیان پیش بینی می کنیم که ۱۰ تا ۱۵ درصد شرکت های دانش بنیانی که در دور نخست تایید شده اند در این فرایند نتوانند تاییدیه دانش بنیان بگیرند.

سرپرست امورشرکت‌های دانش‌بنیان از طرح‌ ممنوعیت خرید کالای خارجی به وسیله سازمان‌های دولتی خبر داد

صاحبکار، رییس امورشرکت‌های دانش‌بنیان: ممنوعیت خرید دولتی کالاهایی که در کشور تولید می‌شود با هدف حمایت شرکت‌های دانش‌بنیان صورت می‌پذیرد و این معاونت تسهیلات ویژه به دانش‌آموختگان طرح‌های علمی مختلف از جمله طرح شهید طهرانی مقدم اهدا می‌کند. سازوکاری برای تعرفه واردات کالاها ایجاد کرده‌ایم که بر اساس آن تعرفه کالاهای وارداتی که مشابه داخلی دارند، افزایش خواهد یافت تا شرکت‌های داخلی بتوانند محصولات خود را با قیمت‌های مناسب در داخل کشور به فروش برسانند.

ستاری از درآمد۴۰۰ هزار میلیارد ریالی شرکت های دانش بنیان در دولت یازدهم خبر داد

ستاری، معاون علمی رئیس جمهور: افزون بر ۱۰۰ هزار نفر در دولت تدبیر و امید در حوزه اقتصاد دانش بنیان مشغول به کار شده اند. هم اینک افزون بر ۲ هزار و ۸۰۰ شرکت دانش بنیان در حوزه های مختلف در کشور فعال هستند. شرکت های دانش بنیان کشور در مدت سه سال و نیم فعالیت دولت تدبیر و امید افزون بر ۴۰۰ هزار میلیارد ریال درآمد کسب کردند.

فرهادی: در سه سال گذشته ۱۲۰ میلیون دلار از محصولات دانش صادر شده است

فرهادی، وزیر علوم: در سه سال گذشته حدود ۳۰۰۰ ایده به محصول تبدیل شد و ۱۲۰میلیون دلار محصول دانش بنیان را از پارک های علم و فناوری و مراکز رشد به خارج صادر کرده ایم.

با حکم سورنا ستاری، محمود سعادت فومنی قائم‌مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان شد

طی حکمی از سوی رئیس بنیاد ملّی نخبگان، محمود سعادت فومنی به‌عنوان قائم‌مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان منصوب شد.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور: گزارش سند هوافضای کشور خدمت مقام معظم رهبری تقدیم شد

کبگانیان، دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور: ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور نقشه و سند هوافضای کشور را نهایی کرد و این سند به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و توسط رئیس جمهور ابلاغ شد. گزارش این موضوع نیز تهیه و نتیجه آن خدمت مقام معظم رهبری تقدیم شده است.

رئیس سازمان فضایی ایران: ساخت ماهواره‌ها به پایان رسیده و همه چیز برای پرتاب آماده است

بهرامی، رئیس سازمان فضایی: ساخت ماهواره مخابراتی “ناهید ۱ ” در حال پایان و ساخت ماهواره ” شریف ست ” به پایان رسیده است و قرارداد برنامه پرتاب آن را بستیم و همه چیز آماده است. امسال سه ماهواره آماده می شود که یکی از آن ها پرتاب خواهد شد.

معاون وزیر علوم از برخورد جدی با محققان دارای تقلب علمی در نشریات خارجی خبر داد

احمدی، معاون وزیر علوم: به معاونان پژوهشی دانشگاه ها، طبق آیین نامه ای که به آنها ابلاغ کرده ایم تاکید شده، هر گونه تخلفی از جمله تقلب های علمی که در این نشریات اعلام شده، یا موارد دیگر تخلفات که مربوط به پایان نامه و مقاله است، با آن برخورد جدی شود.

معاون وزیر علوم: وزارت علوم با همه توان جلوی رشد کمی آموزش عالی را می گیرد

هاشمی، معاون وزیر علوم: رشد کمی و بی مهار آموزش عالی که موجب افت کیفیت شده، تخریب و ظلم به آموزش است از این رو وزارت علوم با تمام توان جلوی رشد بی رویه را می گیرد. در مقطعی هم که یک مقدار رشد سریع رخ داده، با هر استدلالی مانند اینکه جوانان ما به خارج از کشور عزیمت نکند و از این ظرفیت ها استفاده شود، عوارض زیادی ایجاد کرده که می توان به بحث خرید و فروش مقاله و پایان نامه اشاره کرد، وقتی رشد بی مهار باشد و استاد فرصت کنترل نداشته باشد، این مفسده ها به دنبال آن رخ می دهد.

معاون وزیر علوم: طرح یکپارچه سازی آموزش مهارتی در دست بررسی است

شریعتی نیاسر، معاون وزیر علوم: طرح یکپارچه سازی آموزش مهارتی در دست بررسی است و امیدواریم این طرح را به سطح مطلوب تصمیم گیری برسانیم تا مراکز فنی و حرفه ای و دانشگاه علمی کاربردی بتوانند هر دو در راستای اعتلای آموزش های مهارتی در جامعه فعالیت کنند.

ستاری: حضور دانشگاه های ایران در پروژه گداخت هسته ای (ایتر) فرصتی بسیار مهم است

ستاری، معاون علمی رئیس جمهور در حاشیه امضای نخستین سند رسمی همکاری ایران و پروژه ایتر افزود: خوشحالم این فرصت پیش آمد و شاهد امضای این تفاهم نامه هستیم. برای دانشگاه های ایران بسیار مهم است که در چنین پروژه ای مشارکت داشته باشند. پروژه ایتر برای ما پروژه بسیار مهمی است چراکه بزرگ ترین پروژه علوم پایه دنیا است. این نخستین پروژه علوم پایه است که با ۳۵ کشور دیگر اجرا و ایران وارد چنین باشگاهی می شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: حدود ۱۵ درصد نخبگان در خارج از کشور حضور دارند

مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: بر اساس گزارش ارائه شده تقریبا در بیشتر بخش ها بالغ بر ۷۰ درصد برگزیدگان آزمون های سراسری و المپیادهای دانش آموزش و همچنین برگزیدگان المپیادهای علمی مقیم ایران هستند که بعضا دانشجوی کارشناسی ارشد و یا دکتری بوده و یا در شرکت های دانش بنیان مشغول به کار هستند. تنها حدود ۱۵ درصد نخبگان و استعدادهای برتر در خارج از کشور حضور دارند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: