انتشار آمار حساب ملی سلامت سال ۹۳ تا پایان آبان‌ماه

قائم‌مقام وزارت بهداشت با اعلام اینکه سود ۳۰ درصدی اوراق مشارکت نظام سلامت را تأیید نمی‌کنم، در خصوص آمار حساب ملی سلامت توضیح داد: آمار حساب ملی سلامت سال ۹۳ و ۹۴ را با مرکز ملی آمار قرارداد بسته‌ایم و انتظار داریم که آمار سال ۹۳ تا پایان آبان‌ماه منتشر شود.

حساب ملی سلامتبه گزارش عیارآنلاین، ایرج حریرچی، قائم‌مقام وزارت بهداشت با حضور در نمایشگاه مطبوعات و شرکت در یک نشست خبری، به سؤالات خبرنگاران در خصوص طرح تحول سلامت، بدهی بیمه‌ها و حساب ملی سلامت و سایر موضوعات حوزه بهداشت و درمان پاسخ داد. حریرچی در ابتدای نشست خبری با ردّ این موضوع که طرح تحول نظام سلامت شکست خورده است، گفت: طرح تحول توانست مشکل زیرمیزی را در کشور حل کند. همچنین در ده سال منتهی به آغاز طرح تحول در مقاطعی در روستاها ۱۲۰۰ و در مقاطعی حداکثر تا ۴۰۰۰ پزشک داشتیم. در حال حاضر، دو سال و نیم است که تعداد پزشکان در روستاها از ۶۵۰۰ نفر کمتر شود و هیچ روستایی نداریم که نیاز به پزشک داشته باشد ولی پزشک در آنجا حضور نداشته باشد.

وی همچنین اظهار داشت: در دوران قبل، در حاشیه شهرها که نیاز بهداشتی و سلامت آنها از روستاها هم بیشتر است، کمترین توجه می‌شد، اما الان همه آنها را (ده میلیون و دویست نفر) تحت پوشش خدمات قرار دهیم. بنابراین با اجرای طرح تحول سلامت، از لحاظ پوشش خانواده، محافظت مالی، پزشک خانواده و نظام ارجاع به رشد خوبی دست یافته‌ایم.

قائم‌مقام وزارت بهداشت ادامه داد: دو میلیون و صد هزار مترمربع از بیمارستانها و ۳۹ هزار تخت بازسازی شده است. در طی ۲۰ سال منتهی به طرح تحول، سالانه ۱۷۰۰ تا ۱۹۰۰ تخت احداث شده است، اما در سه سال گذشته، ۱۲۵۴۳ تخت جدید احداث شده است. تنها در سال ۹۳، بیش از ۵۰۰۰ تخت تحویل داده خواهد شد. تا انتهای دولت هم مجموعاً ۲۱۰۰۰ و بلکه ۲۵۰۰۰ تخت تحویل داده خواهد شد.

حریرچی در خصوص تفاوت پرداختی به پزشکان با سایر کارمندان حوزه سلامت، گفت: نسبت پرداختی پزشکان به پرستاران و پیراپزشکان به طرز معنی‌داری کاهش پیدا کرده است. همینطور رقم دریافتی خالص پرستاران و پیراپزشکان نیز افزایش قابل توجهی داشته است. اما هنوز به نقطه ایده‌آل نرسیدیم.

وی همچنین عنوان کرد: درخواست ما این است که نگذارند کارد به استخوان ما برسد و مصوبات مجلس و دولت عملی شود. دستور رئیس جمهور این بوده که اعتبارات طرح تحول را همزمان با واریز یارانه‌ها بدهند، اما این انجام نشده است. ۸۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکتی که مجلس تصویب کرد، باید سریعتر عملیاتی شود.

حریرچی در پاسخ به سؤال خبرنگار عیارآنلاین در رابطه با انتشار اوراق مشارکت برای جبران بدهی بیمه‌های سلامت، اظهار داشت: امسال به دلایلی تولید گندم کشور افزایش یافته است و دولت برای پرداخت مطالبات کشاورزان ۹۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر کرد و هیچ‌کس نسبت به این اقدام دولت اعتراض نکرد که اوراق ربوی است و از پول آیندگان است و… . اما عملکرد مشابه دولت در حوزه سلامت، با انتقاد عده‌ای مواجه شد. آیا آرزوی ما نبوده است که همه مردم بیمه شوند؟ حالا که ۹ میلیون نفر را بیمه کردیم –که ۹۰ درصد از آنها درآمد ماهیانه حدود ۱ میلیون تومان دارند- و همه خدماتی که دریافت کردند، به قیمت دولتی دریافت کردند. این در سال اول، ۲۰۰۰ میلیارد تومان هزینه بیمه‌شان شده است، در سال دوم ۳۳۰۰ میلیارد تومان و در سال ۹۵ هم پیش‌بینی می‌شود که ۳۶۰۰ میلیارد تومان هزینه شود. آیا بیمه شدن مردم محروم ما به اندازه خرید گندم، یا اجرای یک پروژه سدسازی و یا یک پروژه ساختمانی مهم نیست؟ اگر مهم هست، باید اعتبار آن را تأمین کرد.

وی افزود: آیا تکلیف قانونی ما این نبود که پرداخت از جیب مردم را کاهش دهیم؟ وقتی این کار را انجام می‌دهیم، خب، هزینه دارد و بیمه باید هزینه آن را پوشش دهد. پیش‌بینی‌های لازم را هم برای این کار انجام شده بود، اما بودجه مصوب سازمان بیمه سلامت به طور کامل پرداخت نشده است. همچنین رشد بودجه وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت کمتر از رشد بودجه سایر دستگاه‌ها بوده است که موجب ایجاد کسری در بودجه‌ها شده است.

قائم‌مقام وزارت بهداشت با اعلام اینکه سود ۳۰ درصدی اوراق مشارکت نظام سلامت را تأیید نمی‌کنم، گفت: تفاوت دولت فعلی با دولتهای قبلی در این است که کسری دستگاهها در دولتهای قبلی با چاپ اسکناس و تولید پول پرقدرت جبران می‌شد که منجر به افزایش تورم می‌گشت. دولت تدبیر و امید، با توجه به پیش‌بینی که از رشد اقتصادی کشور داشته، انتشار اوراق مشارکت را در برخی حوزه‌ها در دستور کار قرار داده است که تنها در حوزه سلامت، مورد انتقاد قرار گرفته است. فکر می‌کنیم که سازمان برنامه و بودجه تدبیر لازم را در این خصوص کرده است.

حریرچی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار عیارآنلاین در خصوص چرایی به‌روز نشدن آمار حساب ملی سلامت از سال ۹۲ به بعد، توضیح داد: قبل از دولت یازدهم، به مدت ۵ سال، حساب ملی سلامت وجود نداشت. ما نه‌تنها حساب‌های ملی سلامت را تهیه کردیم، بلکه با مرکز ملی آمار قراردادی در این زمینه بستیم. ادعای ما این است که در هیچ دوره‌ای هزینه‌های سلامت به این اندازه شفاف نبوده است. آمار حساب‌های ملی سلامت سال ۹۳ و ۹۴ را با مرکز ملی آمار قرارداد بسته‌ایم و انتظار داریم که آمار سال ۹۳ تا پایان آبان‌ماه منتشر شود.

وی این ادعا که هزینه‌های گزافی برای طرح تحول صورت گرفته را رد کرد و اعلام کرد: کشور آمریکا ۲۱۰۰ میلیارد دلار برای بهداشت و درمان خود هزینه می‌کند؛ این در حالی است که کل تولید ناخالص ملی ما حدود ۴۰۰ میلیارد دلار است و حدود ۳۰ میلیارد دلار هزینه‌های سلامت ماست و حدود ۳ میلیارد دلار هم برای طرح تحول در نظر گرفته شده است، البته اگر تمام آن را بپردازند. بنابراین ادعاهایی که صورت می‌گیرد که هزینه‌های طرح تحول چنین و چنان است، درست نیست.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: