طرح دوفوریتی حفظ کارت سوخت در یک‌قدمی صحن مجلس

نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی کارت سوخت را ابزاری برای نظام‌مند کردن مصرف سوخت دانست و ضمن مخالفت با حذف کارت سوخت، گفت: این ابزار باید پایدار شود، چراکه مصرف سوخت را کنترل می‌کند و در کاهش قاچاق فرآورده‌های نفتی هم تأثیرگذار است.

کارت سوخت - سامانه هوشمند سوختبه گزارش عیارآنلاین، رضا کریمی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در نمایشگاه مطبوعات با حضور در غرفه عیارآنلاین، کارت سوخت را ابزاری برای نظام‌مند کردن مصرف سوخت دانست و ضمن مخالفت با حذف کارت سوخت، گفت: این ابزار باید پایدار شود، چراکه مصرف سوخت را کنترل می‌کند و در کاهش قاچاق فرآورده‌های نفتی هم تأثیرگذار است.

کریمی همچنین ادامه داد: طرح کارت سوخت بر اساس برنامه‌ریزی کارشناسی اجرا شد و برای آن در طول این چند سال، هزینه‌هایی شده است، لذا حذف آن صحیح نیست.

رضا کریمی

وی خطاب به مسئولین وزارت نفت گفت: حذف سامانه هوشمند سوخت در مورد بنزین هیچ ضرورتی ندارد و مسئولین وزارت نفت باید پاسخ دهند که چرا حذف آن را دنبال می‌کنند.

کریمی که یکی از امضاکنندگان طرح دوفوریتی حفظ کارت سوخت در مجلس بوده است، اظهار داشت: حتماً در صحن مجلس به این طرح رأی مثبت خواهم داد.

گفتنی است که طرح حفظ کارت سوخت با قید دو فوریت و با امضای ۱۲۶ نفر از نمایندگان به هیأت‌رئیسه مجلس تقدیم شده است. حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی که مبتکر این طرح بوده است، در خصوص آن، اظهار داشت: پس از رفع ایرادات و اشکالاتی که در طرح پیشنهادی وجود داشت، با جلساتی که با مرکز پژوهش‌ها و معاونت حقوقی مجلس و نیز مرکز پژوهش‌های شورای نگهبان و نیز شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی برگزار شد، متن مورد توافق در این باره تهیه و تدوین شد.

بر این اساس، متن طرح پیشنهادی حفظ کارت سوخت که به اصلاح ماده یک قانون «توسعه حمل‌ونقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت» پرداخته است، به شرح زیر است:

«ماده یک- در ماده یک قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت عبارت «از طریق عرضه بنزین و گازوئیل در بخش حمل و نقل با استفاده از کارت هوشمند سوخت» جایگزین عبارت «از طریق عرضه بنزین و گازوئیل در بخش‌های حمل و نقل و صنعت و کشاورزی با اولویت کارت هوشمند سوخت» شود.

ماده دو- طبق این ماده یک تبصره به ماده یک قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت الحاق می‌شود.»

تبصره- دولت مجاز است به منظور ترغیب مصرف‌کننده به استفاده از کارت هوشمند سوخت مختص هر خودرو از سیاست‌های انگیزشی در چارچوب قوانین و مقررات استفاده کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: