شرط ضامن دارای کسر از حقوق را برای وام ازدواج حذف کنید

مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت در نامه‌ای رسمی به رئیس کل بانک مرکزی، خواستار طراحی راه‌های جایگزین ضامن دارای کسر از حقوق برای دریافت وام ازدواج شد.

به گزارش عیارآنلاین، مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت در نامه‌ای رسمی به رئیس کل بانک مرکزی، خواستار طراحی راه‌های جایگزین ضامن دارای کسر از حقوق به عنوان مانعی بزرگ در مسیر دریافت وام ازدواج و برآمده از مشکلات جوانان در کمپین پیگیری وام ازدواج شد.

در این نامه آمده است:

جناب آقای دکتر سیف رئیس کل محترم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گزارش‌های رسیده به این مرکز از وضعیت جوانان در صف دریافت وام ازدواج نشان می‌دهد که علی‌رغم تصریح قانونی، برخی از بانک‌ها از متقاضیان دریافت وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی به طرق مختلف تقاضای بیش از یک نفر ضامن می‌نمایند؛ این در حالیست که برای اکثر جوانان متقاضی دریافت وام ازدواج، آوردن همان یک ضامن دارای کسر از حقوق هم مشکل و به عنوان مانعی بزرگ در دریافت وام ازدواج است.

بنابراین به منظور تسهیل دریافت وام ازدواج برای جوانان ضروری است بانک مرکزی، علاوه بر نظارت بر حسن اجرای قانون به منظور جلوگیری از درخواست بیش از یک ضامن توسط بانکها و سخت گیری بیش از حد برای اعطای وام ازدواج، راه‌های جایگزین ضامن دارای کسر از حقوق برای وام ازدواج را نیز طراحی نماید.

به عنوان پیشنهادی در این زمینه می توان با طراحی فرآیندی، شرایطی را فراهم آورد تا هر یک از زوجین به جای فراهم کردن یک یا چند ضامن دارای کسر از حقوق برای دریافت وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی،  ۵ نفر از افرادی که یارانه می‌گیرند را معرفی کند تا حساب یارانه ایشان، به عنوان ضمانت وام ازدواج قرار بگیرد. در این شرایط در صورتی که دریافت‌کننده وام اقساط خود را پرداخت نکند، قسط وام از حساب ایشان هنگام واریز یارانه کسر خواهد شد.

در پایان لازم به ذکر است که همانطور که مستحضرید، مشکلات جوانان در دریافت وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی، به صورت مرتب به کمپین پیگیری وام ازدواج که مرکز مطالعات با آن در ارتباط هست ارجاع می شود و مباحث مطرح شده در خصوص ضامن، برآمده از مسائلی است که جوانان اعلام نموده اند. به پیوست اظهارات یک دختر جوان و رنجیده خاطر از مسیر دریافت وام ازدواج، جهت اطلاع و اقدام ضمیمه شده است.

امید است بانک مرکزی، همه اقداماتی را که ضروری است انجام گیرد تا اعطای وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی تسهیل و تسریع شود را پیگیری نماید تا حمایت مناسبی از ازدواج جوانان صورت گیرد.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: