شرکت های تولید داروی کشور۱۵۰۰میلیارد تومان طلبکارند

هاشمی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی: شرکت های تولید دارو داخلی حدود۱۵۰۰ میلیارد تومان طلبکارند.

به گزارش عیارآنلاین، سیدحسن قاضی زاده هاشمی در حاشیه برگزاری همایش معاونین غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور با تشکر از همکاری مجلس در طلب بیمه ها افزود: انتظار داریم همان حساسیتی که برای گندم بود، برای خون، دارو و واکسن هم باشد.

وی گفت: مجلس همکاری خوبی کرد که دولت بتواند تا ۸ هزار میلیارد اوراق منتشر کند که امیدوارم به زودی خبرهای خوبی در این زمینه بشنویم.
وزیر بهداشت با اشاره به موفقیت های سازمان غذا و دارو در بخش های دارو، غذا، آب و تجهیزات پزشکی گفت: با
اینکه ۱۱میلیون بیمه شده جدید در طرح تحول سلامت افزوده شد و افزایش دسترسی داشتیم اما واردات دارو بیشتر نشد بلکه سهم شرکت های داخلی تولید دارو از ۶۰ به ۷۰ درصد رسید.
وی افزود: صادارت دارو نیز هم اکنون دو برابر شده که امیدوارم تا پایان دولت به چندین برابر برسد و نوسازی و بازسازی تجهیزات شرکت های دارویی نیز تسریع شود.
هاشمی تأکید کرد: در زمینه غذا باید کارهای بین بخشی قوت بگیرد هرچند در زمینه کاهش سموم کارهای خوبی انجام شده است اما باید با پیگیری و نظارت بیشتر بیش از گذشته در زمینه غذا حساسیت داشته باشیم.
رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو نیز با اشاره به اینکه معاونین غذا و داروی سراسر کشور با هدف تبادل نظر درباره برنامه های اقتصاد مقاومتی در این حوزه گردهم آمده اند گفت: حمایت از تولید و توانمندی داخل، توسعه فناوری دانش بومی، توسعه صادرات و کنترل هزینه ها از جمله موضوعات مورد بحث و تبادل نظر در این همایش دو روزه است.
وی افزود: در حوزه دارو وابستگی ارزی ما نسبت به سال های پیش۳۰ درصد کمتر شده و سهم تولید داخل از ۶۰ درصد به ۷۰ درصد رسیده است.
دیناروند گفت: همچنین گام های مؤثری برای کنترل هزینه ها برداشته شده به گونه ای که سهم دارو و لوازم پزشکی در هزینه های سلامت از ۲۰ درصد به ۱۴ درصد رسیده است و بنابر سیاست کنترل قیمت تجهیزات پزشکی، قیمت تجهیزات پزشکی ۳۵ درصد کاهش یافته است.
دیناروند با تأکید بر اینکه این دستاوردها باید پاسداری شود افزود: ما در جهت اهداف سند چشم شرایط صادرات بهتری نسبت به قبل داریم.
وی درباره حمایت از بیماران خاص، مزمن و صعب العلاج نیز گفت: این بیماران باید حفاظت مالی شوند هر چند  مشکلاتی در بیمه پیش می آید که با توجه به تولید داروی داخل، داروهای گرانقیمت را پوشش نمی دهند با این وجود هزینه از جیب این بیماران ۱۲درصد است.
رئیس سازمان غذا و دارو افزود:  ۸۸ درصد هزینه داروی بیماران صعب العلاج، خاص و مزمن را بیمه و وزارت بهداشت پرداخت می کند که بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان است و تقریباً ۳۰ درصد کل بازار دارویی کشور است.
معاونین غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور امروز و فردا در دانشگاه علوم پزشکی تهران به منظور تبیین برنامه های پیش رو و رفع مشکلات این حوزه بحث و تبادل نظر می کنند.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: