آغاز مرحله جدید طرح تحول سلامت/همه مدیران بیمارستانهای دولتی آموزش مدیریت حرفه‌ای می‌بینند

صدرالسادات، معاون توسعه منابع و مدیریت وزارت بهداشت: برنامه ظرفیت سازی مدیران بیمارستانهای دولتی از طریق آموزش اصول مدیریت مدرن و حرفه ای بیمارستانی با همکاری سازمان بهداشت جهانی به عنوان مرحله جدید طرح تحول سلامت آغاز شده است.

به گزارش عیارآنلاین، علی صدرالسادات روز شنبه در همایش ظرفیت سازی مدیران بیمارستانهای دولتی در هتل آزادی تهران افزود: بررسی‌های وزارت بهداشت نشان می‌دهد که اغلب مدیران و روسای بیمارستانهای دولتی از نظر شاخص‌های مدیریت بیمارستانی در سطح C یا D هستند و تعداد انگشت شماری از آنان در سطح B هستند و این نشانه ضعف مدیریت بیمارستانهای دولتی کشور است.
وی گفت: برای جبران این نقص مهم در سیستم بیمارستانی کشور که موجب هدررفتن منابع مالی، منافع فیزیکی و افت عملکرد نیروهای انسانی می‌شود از امروز- ۲۲ آبان- برنامه آموزش هزار مدیر و رئیس بیمارستان دولتی کشور با همکاری سازمان بهداشت جهانی آغاز می‌شود.
صدرالسادات اضافه کرد: این برنامه به مدت چهار ماه، همه روسا و مدیران ارشد بیمارستانهای دولتی را در بر می‌گیرد و در واقع این فرآیند آموزش با هدف توسعه شایستگی مدیران بیمارستانی کشور اجرا شده و از این پس شایستگی مدیریتی ملاک انتصاب مدیران و روسای بیمارستانها خواهد بود.
وی گفت: با اجرای این برنامه مهم مرکز ارزیابی مدیران وزارت بهداشت تشکیل می شود و ارزیابی های این مرکز از این پس ملاک و ضمانت کننده شایستگی مدیران بیمارستانها خواهد بود.
معاون وزیر بهداشت افزود: این تغییر بزرگ در وزارت بهداشت و جزئی از طرح تحول سلامت است که امیدوارم این طور نباشد که با تغییر مدیریت‌ها، در وزارت بهداشت در آینده به وضعیت ناکارآمد قبل برگردیم و دوباره شاهد این باشیم که افرادی در بیمارستانها مسئولیت بگیرند که آموزش های لازم برای مدیریت شایسته، مدرن وحرفه‌ای را ندیده‌اند.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حدود ۹۰۰ بیمارستان در اختیار دارد که رئیس اغلب این بیمارستانها پزشکان متخصص یا فوق تخصصی هستند که هیچ آموزشی در زمینه مدیریت ندیده‌اند، بسیاری از این مدیران به علت امکان درآمدزایی آنها در بخش دولتی یا خصوصی از طریق ارائه خدمات تخصصی انگیزه لازم و کافی برای تلاش و بهبود مدیریتی بیمارستان و افزایش بهره وری آن را ندارند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: