۳ چالش وزارت بهداشت در اداره بیمارستان ها

آقاجانی، معاون درمان وزیر بهداشت: نامتناسب بودن منابع با مصارف، ساختار بیمارستانها با تکالیف آنها و همچنین نامتناسب بودن مدیریت بیمارستانها با رشد علوم پزشکی سه چالش مهم وزارت بهداشت در اداره بیمارستان هاست.

به گزارش عیارآنلاین، محمد آقاجانی روز شنبه در همایش ظرفیت سازی جدید برای مدیریت بیمارستانها در هتل آزادی تهران افزود: این سه چالش اساسی در اداره بیمارستانها، نشان می‌دهد که باید ساختار کهنه مدیریتی وزارت بهداشت را تغییر دهیم، تغییرات نیز باید اساسی باشد تا به سمت مدیریت چابک و چالاک در بیمارستانها حرکت کنیم.
وی ادامه داد: یکی از مهمترین این چالش‌ها عدم تناسب بین رشد علوم پزشکی و علم مدیریت و بیمارستانی است و در سالهای اخیر مدیریت بیمارستانی نتوانسته است پا به پای علم پزشکی در کشور رشد کند و به روز شود و در این زمینه دچار عقب ماندگی هستیم.
معاون درمان وزیر بهداشت گفت: در سالها و دهه‌های اخیر نتوانسته‌ایم در وزارت بهداشت مدیرانی توانمند و آشنا به روش مدیریت مدرن بیمارستانی تربیت کنیم و برنامه توسعه مدیریتی مداومی نداشته‌ایم.
وی افزود: مشکلات و چالش های موجود باعث شده بود که بیمارستانهای کشور با مشکلات اساسی مواجه باشند و بیشترین نارضایی مردم، قبل از طرح تحول سلامت از بیمارستانهای دولتی بود، به همین علت هم در این طرح قبل از هر کاری، تحول از بیمارستانها شروع شد، البته علت دیگر آن هم این است که بین یک سوم تا یک دوم کل اعتبارات سلامت کشور در بیمارستانها هزینه می شود.
آقاجانی گفت: گرانترین نیروهای متخصص پزشکی کشور در بیمارستانها هستند و گرانترین خدمات سلامت نیز در بیمارستانهاست، بنابراین لازم بود که در طرح تحول سلامت هدف اصلی را اصلاح وضعیت بیمارستانها قرار دهیم.

**نوسازی بیمارستانها رقم خورد
وی افزود: در این مسیر ۴۰ هزار تخت بیمارستانی در قالب دو میلیون مترمربع فضای بیمارستان با اعتباری در حدود هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بازسازی شد، ناوگان کهنه بیمارستانی کشور نو شد، ۲۷ هزار قلم تجهیزات جدید بیمارستانی با اعتباری بالغ بر هزار میلیارد تومان نوسازی شد و افزایش تختهای اورژانس، آی سی یو و ایجاد بلوک‌های جدید زایمانی در بیمارستان‌های دولتی در قالب هزار و ۱۰۰ پروژه عمرانی و با اعتباری بالغ بر هزار و ۲۰۰ میلبارد تومان اجرا شد.
آقاجانی ادامه داد: برای ارتقای کیفیت خدمات بیمارستانی، برای اولین بار شبکه ارتباطی الکترونیک بین بیمارستانهای کشور ایجاد شد، تعرفه‌های پزشکی که سالها بود به روز نشده بود، اصلاح شد و به سمت واقعی شدن، حرکت کرد و علاوه بر آن برای بهبود نظارت، نظام نوین اعتباربخشی بیمارستانی اجرا شد.

**گام جدید در طرح تحول سلامت
وی گفت: اکنون مرحله جدید اصلاحات در بخش سلامت با آموزش مدیران بیمارستانی به منظور توانمندسازی آنها و افزایش بهره وری منابع مالی، فیزیکی و منابع انسانی بیمارستانها، آعاز می شود. این طرح ملی و در ادامه طرح تحول سلامت است زیرا یکی از نیازهای اساسی فعلی بیمارستانها مدیران توانمند و باانگیزه است.
آقاجانی ادامه داد: آموزش مدیران بیمارستانی در مدت شش ماه و در هفت برنامه پودمانی با همکاری سازمان بهداشت جهانی انجام می شود و حداقل هزار و ۱۰۰ مدیر بیمارستانی این آموزش ها را فرا می گیرند.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: