بسیاری از مشکلات دیابت با سبک زندگی مناسب حل می شود

ایازی، معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت: بسیاری از مشکلات دیابت با سبک زندگی مناسب حل می شود و در این راستا مشارکت های مردمی بسیار مهم است.

به گزارش عیارآنلاین، سید محمد هادی ایازی روز شنبه در سمینار روز جهانی دیابت (۱۴ نوامبر برابر با ۲۴ آبان) در تالار امام خمینی بیمارستان امام خمینی (ره) بر افزایش مشارکت های مردمی در بالا بردن ضریب سلامت جامعه تاکید کرد.
وی افزود:‌هر فردی باید به فکر سلامت خودش باشد و بداند چه نوع تغذیه ، چه میزان تحرک دارد و چه نوع غذایی را مصرف می کند.
ایازی، یکی از راه های سبک زندگی سالم را تحرک فیزیکی افراد عنوان کرد و گفت: حداقل روزی نیم ساعت پیاده روی برای حفظ سلامتی لازم است؛ همچنین افراد باید از مصرف غذاهای پرچرب، شور و خیلی شیرین اجتناب کنند.
وی، ادامه داد: مهم ترین دوران زندگی انسان دوران کودکی است که از آن به عنوان هزار روز طلایی یعنی از ابتدای تشکیل جنین تا ۲سالگی یاد می شود؛ چرا که ۹۰درصد کالبد انسان در این زمان شکل می شود و باید دید چقدر توانسته ایم برای این دوران سرمایه گذاری کنیم.
معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: باید کمک کرد اعضای خانواده از همان کودکی سلامتی داشته باشند به خصوص اینکه کشور با پدیده سالمندی مواجه است و بنابراین باید بیشتر برای حفظ سلامت کودکان و میانسالان برنامه ریزی کرد.

**۵ میلیون دیابتی در کشور
معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت : پنج میلیون دیابتی در کشور بسر می برند و ۵ / ۵ میلیون تن دیگر هم در آستانه ابتلا به این بیماری هستند.
وی در خصوص مشارکت های مردمی برای مقابله با دیابت اظهار کرد: نقش انجمن ها و سازمان های مردم نهاد دراین خصوص از اهمیت خاصی بر خورداراست به دلیل اینکه در فرهنگ سازی و آموزش می توانند موثر باشند .
وی با اشاره به پخش سریال «پریا » که در خصوص ایدز بود،خاطر نشان کرد: باید در خصوص بیماری های دیگر مانند دیابت نیز سریال ساخته شود.
ایازی تاکید کرد: نظام سلامت به تنهایی نمی تواند در کنترل و درمان بیماری ها موثر باشد و دراین خصوص ۷۵درصد از این موارد بر عهده مردم و سازمان های مردم نهاد است .
سمینار یک روزه روز جهانی دیابت (۱۴ نوامبر برابر با ۲۴ آبان) امروز
در سالن عقیق بیمارستان امام خمینی (ره) به همت انجمن دیابت ایران و با مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، وزارت آموزش و پرورش ، اداره کل سلامت شهرداری تهران و انجمن متخصصین غدد درون ریز و متابولیسم برگزار شد.
اپیدمیولوژی دیابت، نقش آموزش در پیشگیری و کنترل دیابت، دیابت و چشم، دیابت و تغذیه و مدیریت دیابت برخی عناوین سخنرانی های این سمینار بود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: