۲۲ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۰

توضیحات وزارت علوم پیرامون اخبار مطرح شده درباره تخلفات علمی/ جامعه علمی عالمانه مسائل را تشخیص می‌دهد

مشاور وزیر علوم و مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم با ارائه توضیحاتی پیرامون مسائل مطرح شده در زمینه انتشار نام وزیر علوم در بین متخلفان علمی، گفت: این مسأله صحت ندارد و خوشحالم که جامعه علمی کشور این مسائل را عالمانه تشخیص می‌دهد.

به گزارش عیارآنلاین، مهدخت بروجردی مشاور وزیر علوم و مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم در رابطه با مسائلی که پیرامون تخلفات علمی ۵۸ محقق ایرانی در رسانه‌ها مطرح شده و در برخی سایت‌ها نام وزیر علوم را هم آورده‌اند، گفت: تمام کسانی که به نوعی دست‌اندرکار تولید علم هستند به خوبی می‌دانند که انتشار یک مقاله در یک سال به این معنی نیست که مقاله‌ها در همان سال تولید شده و به چاپ رسیده است، به خصوص در حوزه علوم پزشکی انجام یک پژوهش سال‌ها زمان می‌برد و فرایند چاپ و انتشار مقاله نیز ممکن است مدت‌ها به طول بکشد.  بنابراین اینکه وزیر علوم در یک سال چند مقاله منتشر شده داشته است نامتعارف نیست زیرا برای این مقالات سال‌ها زحمت کشیده شده ولی ممکن است در نوبت چاپ بوده و انتشار آن در یک زمان انجام شده است.

وی افزود: در مجلات علمی پژوهشی به طور معمول در یک قسمت تاریخ ارسال مقاله و در قسمت دیگری تاریخ پذیرش مقاله نوشته می‌شود که ممکن است فاصله این دو تاریخ بیش از یک سال باشد بنابراین اینکه می‌گویند چگونه وزیر می‌تواند با مشغله خود در یک زمان چند مقاله را منتشر کند حرف درستی نیست زیرا این مقالات سال‌ها زمان برده است.

بروجردی ادامه داد: از طرف دیگر مقالاتی که نام فرهادی وزیر علوم بر روی آن است به این صورت بوده که فرهادی جزو یکی از اعضای تیم محقق آن مقاله بوده است و در تحقیقات پژوهشی به خصوص در حوزه علوم پزشکی کار تیمی یک کار متعارف و معمول است زیرا باید ترتیبی از تحقیقات پایه و بالینی صورت بگیرد.

مشاور وزیر علوم و مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم، اظهار داشت: فرهادی استاد پایه ۳۸ دانشگاه علوم پزشکی است و دانشجویانی در مقاطع مختلف تحصیلی دارد که دانشجویان وی از رشته‌های دیگر مانند ژنتیک، نانو و داروسازی هم در تحقیقات حضور دارند.

وی ادامه داد: در برخی از این مقالات عنوان اورجینال ریسرچ یعنی تولید علم ناب آورده شده است، یکی از این مقالات متعلق به یکی از دانشجویان فرهادی بوده که در یک کار مشترک با پژوهشگاه ژنتیک مسأله کم‌شنوایی‌های ژنتیکی را بررسی کرده است.

بروجردی اضافه کرد: تحقیق دیگری با استفاده از داروی سیستم ایمنی انجام شده که فرهادی آن را برای زگیل حنجره پیشنهاد داده بود که این تحقیق ۴، ۵ سال به طول انجامیده و دو سال پیش تمام شده که پس از ثبت اختراع در سال ۲۰۱۶ مقاله آن چاپ شده است.

وی گفت: پژوهش دیگری که فرهادی جزو تیم آن بوده است از ۴ سال پیش آغاز شده زیرا باید تعداد بیماران به حدی می‌رسیده که نتیجه تحقیق حاصل شود که این تحقیق مربوط به عمل جراحی کف جمجمه بوده است که بدانند کیفیت زندگی پس از این عمل به چه صورت است و این مقاله ۱۵۱ بار در دنیا دانلود شده است.

مشاور وزیر علوم و مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم، عنوان کرد: تحقیق  دیگری در رابطه با عمل هیپوفیز از طریق بینی انجام شده که مربوط به ۵ سال پیش بوده و تحقیقی در زمینه مرگ برنامه‌ریزی شده سلولی در افراد کم‌شنوای وابسته به سن وجود داشته که فرهادی استاد راهنمای این تحقیق بوده است، حتی یک تحقیق با ۲۵ سال زمان انجام شده بوده تا بررسی‌ها در طول زمان صورت گیرد و به تازگی از آن رونمایی شد.

وی ادامه داد: برخی می‌گویند رابطه نانوفناوری با پژوهش‌های وزیر علوم چیست در حالی که فرهادی یک مرکز تحقیقات گوش، حلق و بینی و جراحی سر و گردن دارد که آزمایشگاه مبتنی بر نانو نیز در این مرکز وجود دارد و قطب علمی گوش، حلق و بینی در کشور محسوب می‌شود بنابراین دانشجویانی در حوزه نانو نیز در این مرکز حضور دارند.

بروجردی با بیان اینکه مقاله‌های فرهادی با سال‌ها زحمت و کار به نتیجه رسیده است و مربوط به سال ۲۰۱۶ نیست، گفت: تحقیقات علمی اصولاً یک کار تیمی است و کار فردی به شمار نمی‌رود و سال‌ها زحمت لازم دارد و چند سال نیز در نوبت چاپ قرار می‌گیرد.

مشاور وزیر علوم و مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم با بیان اینکه وزیر علوم شخصیت علمی مطرح در عرصه گوش، حلق و بینی است،‌ گفت: خوشحالم که جامعه علمی کشور عالمانه این مسائل را تشخیص می‌دهند و قدر دانشمندان خود را می‌دانند.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: