تاثیر انتخاب ترامپ بر بازار مسکن ایران

به گفته یک کارشناس مسکن، انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده به دلیل تمرکز او به داخل آمریکا و خودداری احتمالی از نزاعهای بین‌المللی فرصتی را به ایران می‌دهد تا در شرایط پسابرجام اقتصاد خود را شکوفا کند و بخش مسکن را از رکود درآورد.

به گزارش عیارآنلاین، محمدمهدی مافی اظهار کرد: انتخاب ترامپ ابتدا سریعا بر روی بازارهای بورس، طلا و نفت تاثیر گذاشت، اما اثر این انتخاب بر بازار املاک در کشورهای مختلف دیرتر خود را نشان می‌دهد؛ زیرا این بازار تحت تاثیر اقتصاد کلان قرار دارد و به دنبال آن حرکت می کند.

 وی افزود: در شرایطی که احتمالا ترامپ به دلیل روحیه اقتصادی، توجه خود را به رقابت اقتصادی با اروپا و چین معطوف خواهد کرد، فرصت استفاده از فضای پسابرجام برای ایران مهیا می شود و می تواند یکی از اهداف اقتصادی خود در سال ۱۴۰۵ یعنی رساندن انتظار خانه‌دار شدن افراد جامعه از ۱۲ به هشت سال را محقق کند.

این کارشناس مسکن تاکید کرد: شاید بتوان گفت هم اکنون اقتصاد حرف دوم را در دنیای امروز می‌زند و امیدواریم دولت جمهوری اسلامی ایران بتواند به رونق اقتصادی مدنظر دست یابد. این هدف می تواند از سال آینده با رشد پنج درصد آغاز شود و به دنبال آن بازار مسکن را از رکود خارج کند.

مافی با اشاره به افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری خارجی در بخش مسکن گفت: در شرایط پسابرجام شرکت‌های خارجی متعددی برای سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان در ایران اعلام آمادگی کردند که امیدواریم گام‌های عملی این همکاری در سال آینده برداشته شود.

وی تصریح کرد: هم اکنون شرایط برای رونق بخش مسکن فراهم شده است. دولت در ۳.۵ سال گذشته تا حدودی توانست بر رکود غلبه و تورم را کنترل کند.

این کارشناس مسکن کنترل تورم را همسو با پایین آمدن قیمت مسکن دانست و گفت: در طی ۳.۵ سال گذشته تورم حدود ۱۵ درصد بود و قیمت مسکن ثابت ماند. به بیان دیگر قیمت مسکن حدود ۵۵ درصد کاهش یافت و از نظر اقتصادی، زمان برای رونق بخش مسکن مهیا است.

به گفته مافی، هم اکنون فقط نیاز به شرایط روانی و تصور بازار بهتری از سوی مصرف کننده و تولیدکننده داریم که نتیجه انتخابات آمریکا می‌تواند این شرایط روانی را ایجاد کند. اینکه مردم فکر کنند آینده بهتری وجود دارد باعث می شود که مصرف‌کننده و تولیدکننده برای ورود به بازار مسکن تشویق شوند.

وی تاکید کرد: من به چند دلیل نسبت به اقتصاد ایران پس از انتخاب ترامپ خوشبین هستم؛ زیرا مواضعی که ترامپ اتخاذ کرده و سابقه‌ای که از نظر اقتصادی دارد نشان می‌دهد او فردی است که بیشتر به داخل آمریکا تمرکز خواهد کرد تا اینکه در کشورهای دیگر دخالت کند. این فرصتی را برای ما فراهم می کند تا به دنبال امضای برجام شرایط اقتصادی خود را بهبود دهیم.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه عمده تبلیغات ترامپ به مسائل داخلی کشور آمریکا مربوط می‌شد، گفت: ترامپ انتقاداتی به ناتو داشت و بیان می کرد که چرا باید پولهای آمریکا به دفاع از کشورهای اروپایی در پیمان آتلانتیک شمالی اختصاص یابد. لذا می توان امیدوار بود که او از ایجاد تنش‌های مضاعف در خاورمیانه خودداری کند و اجازه دهد ایران مسائل منطقه از جمله مساله سوریه را حل و فصل کند.

منبع: مسکن نیوز

۱ دیدگاه

  1. امیر :

    کسب وکارها بخاطر اقتصاد بیمارکشور خرابه و درامد مردم کمه و مردم پول مازاد ندارند به اندازه ۱۰ سال جلونر ملک در کل کشور ساخته شده (مسکن مهر حاشیه شهرها و الان هم مسکن اجتماعی داخل شهرها دارند میسازند) یا بعبارتی عرضه از تقاضا وجشتناک جلوتر رفته و سن ازدواج ها بالا رفته و تک فرزندی رایج شده و طلاق ها افزایش یافته است و وامهای بانکی اقساطشان سنگین است و با درامد مردم متناسب نیست و سودهای بانکی هنوز بالاست و اکثراسازندگان سپرده هایشان در بانک را سود خوب میگیرندقیمت نفت جهانی پایین امده و منطقه خاورمیانه در جنگ استو بانکها درمرز ورشکستگی هستند و بنا به خیلی دلایل دیگر تنها استطاعت مردم فعلا اچاره نشینی است و دارند از اول سال ۹۶ به خانه های خالی هم مالیات می بندند و مطمن باشید که اجاره ها هم پایین میاد و ملک ماننداوایل موبایل دیگر کالای سرمایه ای محسوب نخواهدشدو با یقین میگویم ملک تا سال ۹۷ /۹۸ تعطیله و بعداز اون مدت هم اگر راه بیفته با قیمتهای پایین و حراج گذاشته خواهد بود //اینکه دوتا ملک نقلی و ریز و احیانا منطقه خوب با قیمت پایین معامله میشه دلیل راه افتادن بازار نیست

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: