معاون وزیر جهاد کشاورزی:

امسال ۹۲ هزار هکتار زمین کشاورز مجهز به آبیاری نوین شد

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی از تجهیز ۹۲ هزار هکتار زمین کشاورزی به آبیاری تحت فشار در کشور در سال قبل خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، علی‌ مراد اکبری معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با حضور در غرفه خبرگزاری فارس (توانا) گفت: علی‌رغم محدودیت منابع مالی تصویب شد که ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای طرح‌های آبیاری نوین اختصاص پیدا کند که در هفته جاری ۲۰۰ میلیون دلار دریافت شد و به این امر اختصاص یافت.

وی گفت: طرح‌های آبیاری میکرو یعنی قطره‌ای در کل عرصه تولید، زراعت و باغبانی انجام می‌شود که ۸۵ درصد هزینه این طرح به صورت بلاعوض از سوی دولت و ۱۵درصد هزینه توسط کشاورز تأمین می‌شود.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت:‌ امسال طبق برنامه ۲۰۰ هزار هکتار زمین از عرصه‌های کشاورزی به آبیاری نوین مجهز می‌شود که سال قبل ۹۲ هزار هکتار انجام شده و امسال تا کنون ۳۴ هزار هکتار آبیاری نوین انجام شده و ۶۸ هزار هکتار عملیات آبیاری نوین هم در دست اجرا است.

اکبری در مورد صرفه‌جویی آب با اجرای طرح‌های آبیاری گفت: در هر هکتار زمین مقدار ۴۴۰۰ متر مکعب صرفه‌جویی آب انجام می‌شود و در کل کشور بعد از انقلاب اسلامی ۱٫۵ میلیون هکتار زمین کشاورزی مجهز به آبیاری تحت فشار شده است.

وی گفت: با اجرای ۱٫۵ میلیون هکتار آبیاری تحت فشار ۷ میلیارد متر مکعب آب صرفه‌جویی شده و توان کشور برای عملیات ۴ میلیون هکتار طرح آبیاری تحت فشار است که ۹۰ درصد لوازم این طرح در داخل کشور تولید می‌شود.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی در مورد زمین‌های پایاب سدها گفت: از ۳٫۲ میلیون هکتار آبخور سدها ۲٫۲ میلیون هکتار شبکه اصلی و ۱٫۲ میلیون هکتار شبکه فرعی احداث شده و هنوز ۹۰۰ هزار هکتار برای احداث شبکه فرعی زمینه وجود دارد.

اکبری افزود: در استان خوزستان و ایلام ۵۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در دست اجرا است و در محدوده استان ایلام، کرمانشاه، اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی بالغ بر ۴۰۰ هزار هکتار طرح آبیاری در برنامه است و برای سایر اراضی سنتی بیش از ۲۰۰ هزار هکتار در برنامه امسال برای اجرای آبیاری تحت فشار در نظر گرفته شده است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: