خودکفایی گندم پایدار می‌شود/ تهیه ۴۸۸ هزار تن بذر گندم

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه امسال برای کشت گندم ۴۸۸ هزار تن بذر اصلاح‌شده تهیه شده است، گفت: با برنامه‌ریزی انجام شده، خودکفایی در گندم پایدار می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، اسماعیل اسفندیاری‌پور مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در جریان بازدید از غرفه باشگاه خبری خبرگزاری فارس(توانا) در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس افزود: امسال پیش‌بینی شده است ۵ میلیون و ۷۵۰ هزار هکتار گندم در کشور کشت شود که از این میزان ۲ میلیون و ۵۰ هزار هکتار آبی و ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار دیم خواهد بود.

وی با بیان اینکه کشت گندم با توجه به چهار اقلیم کلان کشور ۱۰۰ روز طول می‌کشد، گفت: امسال کشت گندم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در سطح مساوی است و پیش‌بینی می‌شود امسال هم به لطف خدا، گندم به اندازه کافی تولید شود.

وی با بیان اینکه در ۲۵ روز گذشته کمی در زمان بارندگی تأخیر بوده است، گفت:‌ اما استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، زنجان، اردبیل، گلستان و مازندران بارندگی مناسبی داشته‌اند.

مجری طرح گندم در مورد نیاز کشور به بذر گندم، گفت: در سال ۹۲ مقدار ۲۹۰ هزار تن، سال ۹۳، ۳۲۵ هزار تن، سال گذشته ۳۸۸ هزار تن و برای سال جاری ۴۸۸ هزار تن بذر اصلاح‌شده و استاندارد گندم تهیه شده است.

مجری طرح گندم در پاسخ به این پرسش که آیا خودکفایی گندم پایدار شده است، با نشان دادن نموداری از روند تولید گندم از سال ۹۲ تاکنون، گفت: روند افزایش تولید گندم طبیعی بوده و به نظر ما خودکفایی پایدار شده است.

اسفندیاری‌پور، نیاز کشور به گندم را سالانه حدود ۱۳٫۵ میلیون تن اعم از مصرف خبازی، بذر، صنفی و صنعتی اعلام کرد و گفت: سالانه ۱٫۱ میلیون تن بذر گندم در کشور مصرف می‌شود و وزارت جهاد کشاورزی برنامه تهیه بذر، کود و سم مورد نیاز گندم را تدارک دیده است.

مجری طرح گندم، افزود: تهیه بذر گواهی‌شده گندم امسال نسبت به سال پایه، ۵۰ درصد رشد داشته و ۲۰۰ شرکت بخش خصوصی و تعاونی به تأمین بذر اقدام می‌کنند.

وی گفت: برای هر کیلو بذر گندم پارسال ۳۲۰ تومان یارانه اختصاص یافت و امسال برای هر کیلو بذر گواهی‌شده گندم بین ۳۸۰ تا ۴۰۰ تومان یارانه در نظر گرفته شده که بذر مورد نیاز کشاورزان به قیمت ۲ هزار تومان تهیه می‌شود، اما به نرخ ۱۵۶۰ تومان به کشاورزان داده می‌شود.

اسفندیاری‌پور همچنین در مورد تهیه ماشین‌آلات کشاورزی در بخش گندم گفت: سال ۹۲ مبلغ ۷۵۰ میلیارد تومان، سال ۹۳ رقم ۸۰۰ میلیارد تومان، سال گذشته ۱۰۰۰ میلیارد تومان و امسال ۱۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات از طریق بانک کشاورزی برای خرید کمباین، تراکتور و دستگاه بذرکار، سمپاش و ادوات کشاورزی به کشاورزان پرداخت می‌شود.

وی افزود: در این راستا ۱۰ هزار دستگاه بذرکار، ۸ هزار دستگاه سمپاش، ۵۸ هزار دستگاه تراکتور و ۱۵۰۰ کمباین در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

مجری طرح گندم در مورد ضریب خودکفایی گندم گفت: این رقم در سال ۹۲، ۶۸ درصد بود، سال ۹۳ به ۷۶٫۶ درصد، سال گذشته ۸۴ درصد و امسال ضریب خودکفایی به ۱۰۲ درصد رسید که علاوه بر تأمین کل نیاز کشور به گندم، به اندازه یک سال جلوتر از برنامه نیز تولید شده است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: