۲۰ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۷

احداث ۵۰ هزار هکتار گلخانه در کشور کارشناسی نیست

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه طرح احداث ۵۰ هزار هکتار گلخانه در کشور غیر کارشناسانه است، گفت: از طرفی کشور برای احداث این تعداد گلخانه فضایی ندارد و از طرفی با تولید ۲۰ میلیون تن محصول از این گلخانه‌ها بازاری برای عرضه وجود نخواهد داشت.

به گزارش عیارآنلاین، عیسی کلانتری روز پنجشنبه در گردهمایی نقش سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان‌شرقی در اجرای سیاست‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه، اظهارکرد: دیگر وقت آن رسیده که نظام مهندسی کشاورزی با واقعیات مواجه شود.
وی اعلام کرد: سالانه بیش از ۸۰ میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، این در حالی است که سهم بخش کشاورزی از تولید ناخالص کشور تنها ۹ درصد است.
کلانتری با اشاره به اینکه به جز کیوی هیچ یک از محصولات کشاورزی ما توان رقابت در بازارهای جهانی را ندارند، افزود: همچنین در مقایسه با دنیا، مواد غذایی در ایران با اختلاف بیش از ۵۰ درصد قیمت در سطح عمده فروشی و بیش از ۲۰۰ درصد در سطح خرده فروشی تهیه و مصرف می‌شود.
وی با اشاره به اینکه علم کشاورزی با رشته‌های فیزیک، شیمی، بیوشیمی و زیست شناسی رابطه دارد، گفت: دانش آموخته های رشته کشاورزی باید در تصمیم گیری‌ها به جنبه‌های اقتصادی، سیاسی و حقوق شهروندی توجه کرده و به وظیفه ملی و اجتماعی خود عمل کنند.
کلانتری خطاب به فارغ التحصیلان رشته کشاورزی، گفت: در مسائل کشاورزی و آب با استادان دانشگاه و متخصصان امور مشورت کنید و به هیچ وجه زیر بار کار غیرعلمی و غیر کارشناسی نروید.
وی با اشاره به این که نظام مهندسی کشاورزی باید نظامی پویا باشد، گفت: نظام مهندسی نباید از بیان واقعیت‌ها ترسیده و آینده کشور را به منافع حال بفروشد.
دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در خصوص بحران کم آبی در کشور، گفت: میزان بارش در ایران یک سوم آمار جهانی و تبخیر آن دو و نیم برابر آمار جهانی است.
وی با اشاره به برنامه ۱۰ ساله ستاد احیای دریاچه ارومیه، گفت: در ۲ سال نخست، هدف تثبیت وضعیت دریاچه بود و از این پس مراحل احیاء آغاز شده که هفت میلیارد دلار هزینه در بر دارد، از این رو باید بودجه لازم برای این مهم تأمین شود.
دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه به علت تغییر اقلیم و سیاست گذاری و برنامه‌ریزی نادرست، کشور دچار بحران شده است، خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۴۴ کشور دارای ۱۳۲ میلیارد متر مکعب آب تجدید پذیر بود که امروزه به ۸۸ میلیارد متر مکعب رسیده‌است.
کلانتری با اشاره به استفاده بی‌رویه از منابع آبی چاه‌های مجاز و غیرمجاز، گفت: در کشورمان از چاه‌های غیرمجاز حدود هفت میلیارد و ۴۹۰ میلیون مترمکعب و از چاه‌های مجاز حدود هشت میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب به صورت غیرمجاز آب برداشت می‌شود.
وی ادامه داد: حق نداریم در راستای توسعه پایدار به بهانه اشتغال، تولید و کشاورزی ، بیش از ظرفیت منابع استفاده کنیم و بی‌توجه به حقوق نسل‌های آینده باشیم.
گردهمایی یکروزه نقش سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان‌شرقی در اجرای سیاست‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه در سالن اجتماعات پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی شمالغرب و غرب کشور در تبریز برگزار شد.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

۱ دیدگاه

  1. EHSAN :

    این …. فقط با تولید مشکل داره. وگرنه یک نیست بگه ما تو کشورمون ۵۰ هزار هکتار واسه گلخونه نداریم؟؟ همه کارشناسا میگن مصرف آب در گلخانه ۲ تا ۱۰ برابر کم میشه بعد این میگه ما بازار نداریم. خب …. خدا تو اگه دنبال کاهش مصرف آب هستی باید بدونی که وقتی محصول در گلخانه تولید شد دیگه در فضای باز تولید نمیشه و در واقع گلخانه جایگزین آن می شود.
    این … …. فقط میخواد با آسمون ریسمون بافتن ریشه تولید کشاورزی را بزنه. انشاا… که خدا هدایتش کنه و اگه قابل هدایت نیست ….
    من تعجب میکنم که شما چرا بجای پاسخ و نقد … این آقا شدید تریبونش. تو را خدا یکم بیشتر توجه کنید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: