سی‌وهشتمین بسته خبری سلامت منتشر شد

شفافیت در بیمه‌ها، آری؛ در طرح تحول سلامت، نه!

مسئولین وزارت بهداشت به بهانه شفاف‌سازی هزینه‌کردِ بیمه‌ها، موضوع تجمیع بیمه‌ها را دنبال می‌کنند؛ این در حالی است که طی چند سال گذشته، با وجود اجرای طرح تحول سلامت، آمار حساب‌های ملی سلامت انتشار نیافته است.

به گزارش عیارآنلاین، سی‌وهشتمین بسته خبری سلامت منتشر شد. موضوع جنجالی تجمیع بیمه‌ها در هفته گذشته نیز خبر اول این حوزه محسوب می‌شود که در این شماره بدان پرداخته شده است.

اسناد بالادستی و تجمیع بیمه‌ها

تجمیع بیمه‌هاتجمیع بیمه‌ها و انتقال آن‌ها به وزارت بهداشت از جمله موضوعات مهمی است که هفته‌های اخیر و در لایحه برنامه ششم توسعه از سوی کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار می‌گیرد. با مطرح شدن این موضوع، افراد مختلفی نظرات خود را بیان کردند. در همین راستا، حریرچی، قائم مقام وزارت بهداشت، با استناد به ماده ۳۸ قانون برنامه پنجم توسعه، تجمیع بیمه‌ها را یک تکلیف قانونی برای دولت برشمرد و نظارت بر بیمه‌ها را از جمله وظایف وزارت بهداشت (تولیت حوزه بهداشت و درمان) خواند.

هاشمی، نفر اول وزارت بهداشت نیز به سیاست‌های کلی سلامت استناد نمود و بیان داشت که روش صحیح مدیریت بیمه‌ای که در کشور باید اجرا شود، در سیاست‌های کلی مورد اشاره قرار گرفته است. منظور ایشان از روش صحیح، تجمیع منابع بیمه و نظارت بر منابع آن طبق بند هفتم سیاست‌های کلی است.  قاضی‌زاده هاشمی، عضو هیأت‌رئیسه مجلس نیز، محور استدلال خود را بر پایه اسناد بالادستی بنا کرد و گفت که بر اساس بند هفتم سیاست‌های کلی سلامت، مدیریت منابع سلامت باید از طریق نظام بیمه با محوریت وزارت بهداشت صورت بگیرد؛ بنابراین تجمیع تمام بیمه‌ها، بدون استثنا، باید مورد تصویب واقع شود.

خاطرنشان می‌سازد که در اسناد بالادستی از «الزام» تجیمع بیمه‌ها سخنی به میان نیامده است؛ مطابق ماده ۳۸ بند الف قانون برنامه پنجم توسعه، دولت «مجاز» به تجمیع بیمه‌ها خواهد بود و نه ملزَم. این در حالی است که مسئولین وزارت بهداشت از تکلیف تجمیع بیمه‌ها بر دوش دولت سخن می‌گویند. ضمن اینکه در ماده ۳۸ قانون مذکور، بر توسعه کمّی و کیفی بیمه‌ها نیز تأکید شده است.

ناگفته نماند که در بند نهم از سیاست‌های کلی سلامت نیز، نه‌تنها به تجمیع اشاره نشده، که بر توسعه کیفی و کمی بیمه‌ها و همچنین رقابتی بودن آن‌ها نیز تأکید شده است. در بند هفتم از سیاست‌های مزبور نیز، به تأمین منابع مالی سلامت از طریق نظام بیمه با محوریت وزارت بهداشت اشاره شده است؛ اما در همین بند، به تفکیک تولیت از ارائه خدمت تأکید شده است. بنابراین نمی‌توان بر بخشی از سیاست‌ها تأکید کرد و بخشی را نادیده گرفت.

وزارت بهداشت: شفافیت در بیمه‌ها، آری؛ در طرح تحول سلامت، نه!

ادغام _تجمیع بیمه هابا گذشت چند هفته از طرح موضوع تجمیع بیمه‌ها در محافل خبری و کارشناسی، همچنان این موضوع مهم مورد استقبال رسانه‌ها قرار می‌گیرد. نکته جالب توجه اینکه در حاشیه مطرح کردن تجمیع بیمه‌ها، موضوع شفاف‌سازی هزینه‌های بیمه‌ها نیز مکرّراً از سوی مسئولین وزارت بهداشت مورد تأکید قرار می‌گیرد. در همین راستا، هاشمی، وزیر بهداشت، هدف از تجمیع بیمه‌ها را شفاف‌سازی هزینه‌ها و نظارت وزارت بهداشت بر موضوع هزینه‌های بیمه‌ها قلمداد نمود. وی یکی از نمونه‌های شفاف‌سازی این موضوع را مشخص نمودن حق بیمه درمانی کارگران در تأمین اجتماعی دانست. آقاجانی، معاون درمانی وزارت بهداشت نیز در تکمله صحبت‌های وزیر، شفاف‌سازی بیمه درمان را حق کارگران توصیف نمود و این اتفاق را بستری برای رسیدگی بیشتر و پایمال نشدن حق‌الناس بیان کرد.

از توضیحات بالا برمی‌آید که مسئولین وزارت بهداشت از شفاف‌سازی هزینه‌کردِ بیمه‌ها استقبال نموده و آن را راه چاره‌ای برای عدم تضییع حقوق مردم قلمداد می‌کنند. استدلال مسئولین وزارت بهداشت صحیح است و هزینه‌کردِ منابع بیمه‌ها، از جمله بیمه درمان تأمین اجتماعی باید شفاف شود؛ اما در این میان، اظهارات حریرچی، قائم‌مقام وزارت بهداشت، درباره شفافیت هزینه‌ها، تعجب برخی کارشناسان را برانگیخت. حریرچی ادعا نمود که در هیچ دوره‌ای هزینه‌های سلامت بدین شفافی نبوده است. این در حالی است که طی چند سال گذشته، با وجود اجرای بزرگترین طرح حوزه سلامت (طرح تحول سلامت) هنوز وضعیت هزینه‌های این وزارت‌خانه و شبکه بهداشت مشخص نشده است و حساب ملی سلامت در طی این سال‌ها انتشار نیافته است. انتشار داده‌های تحلیلی، ابزاری جهت مساعدت پژوهشگران در عرصه سیاست‌گذاری به شمار می‌رود و حاکمیت نیز موظف است مطابق با قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، داده‌های تحلیلی این حوزه را منتشر نماید.

بنابراین مشخص نیست به‌رغم پیگیری مسئولین وزارت بهداشت برای شفافیت در هزینه‌کرد بیمه‌ها، چرا انتشار حساب‌های ملی سلامت وانهاده شده است و چه اتفاقات و عواملی وزارت بهداشت را از انتشار داده‌های تحلیلی در این حوزه باز می‌دارد؟!!

یک دقیقه تأمل

در مهرماه سال جاری، وزیر بهداشت از تحویل ۲۱ هزار تخت بیمارستانی تا پایان کار دولت یازدهم خبر داد، اما بعد از تقریباً یک ماه از این وعده، قائم‌مقام وزیر، وعده تحویل ۲۳ هزار تخت بیمارستانی تا پایان دولت را به مردم داد. اختلاف دو هزارتایی در آمار که معادل با ساخت چند بیمارستان است، تردیدبرانگیز می‌نماید؛ ضمن آنکه با توجه تحویل ۱۱ هزار تحت بیمارستانی در سه سال گذشته، تحقق وعده مسئولین مبنی بر ساخت ۲۱ هزار تخت در ۹ ماه آینده، بعید خواهد بود.

اخبار مهم هفته

بدهی ۴ هزار میلیارد تومانی دانشگاه ها به شرکت های توزیع دارو

دیناروند، رییس سازمان غذا و دارو: بدهی های سنگین در حوزه دارو به شرکت های توزیع کننده به ۴ هزار میلیارد تومان رسیده، وضعیتی که اگر هرچه سریعتر بواسطه دریافت همه مطالبات حوزه دارو از دانشگاه ها حل نشود، این بدهی سنگین عملا زنجیره تامین دارو را با چالش بسیار جدی مواجه می کند.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: تیم اقتصادی دولت باید از طرح تحول سلامت حمایت کند

نوبخت، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: طرح تحول سلامت یک طرح انقلابی برای ارائه خدمات در حوزه سلامت به مردم ایران است. از وزارت اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی گله مند هستم چراکه آنگونه که باید از طرح تحول سلامت حمایت می شد، حمایت نکردند.

عضو هیات رئیسه مجلس: صندوق‌های بیمه ای برای تجمیع به قانون تمکین کنند

قاضی زاده هاشمی، عضو هیات‌رئیسه مجلس: مسئله تجمیع منابع بیمه‌ها در قانون برنامه‌پنجم توسعه و سیاست‌های کلی سلامت حل شد، در لایحه برنامه‌ششم تنها به دنبال تمرکز تولیت نظام‌سلامت لذا صندوق‌های باید به این قانون تمکین کنند.

وزیر بهداشت: نوسازی تخت های بیمارستانی نیازمند هزاران میلیارد ریال اعتبار است

هاشمی، وزیر بهداشت: بیش از نیمی از تخت های بیمارستانی کشور فرسوده است، نوسازی این تخت ها نیازمند هزاران میلیارد ریال اعتبار است که تامین آن به تنهایی از عهده دولت بر نمی آید و در این زمینه به کمک نیک اندیشان عرصه سلامت نیاز داریم.

وزیر بهداشت: طرح پزشک خانواده ادامه خواهد داشت

هاشمی، وزیر بهداشت: طرح پزشک خانواده در کشور توسعه خواهد یافت و منحل شدن این طرح شایعه است.

ساخت چهار بیمارستان با مشارکت شرکت های خارجی

همتی، معاون درمان سازمان تامین اجتماعی: چهار بیمارستان بزرگ با مشارکت شرکت های خارجی ساخته می شود.

معاون درمان وزیر بهداشت: وزارت بهداشت خواستار شفافیت هزینه‌ کرد منابع بیمه است

آقاجانی، معاون درمان وزیر بهداشت: وزارت بهداشت خواستار شفافیت هزینه‌ کرد منابع بیمه است و بر این مساله تاکید دارد که نُه بیست و هفتم از حق بیمه‌ای که کارگران پرداخت می‌کنند ،مختص درمان است و باید به صورت شفاف مشخص شود که این مقدار فقط برای درمان کارگران صرف می‌شود.

هاشمی: طرح پزشک خانواده در کشور بد شکل گرفت

هاشمی، وزیر بهداشت: طرح پزشک خانواده در کشور بدشکل گرفت و بیمار رشد کرد، اگر بخواهیم این طرح را اصلاح کنیم باید به بهورز اهمیت و احترام بیشتری گذاشته شود و این موضوع باید اساس تحول بر نیروی انسانی شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: