۱۷ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۱
مجری طرح توسعه یاران شمالی:

برداشت نفت از میدان مشترک یاران شمالی آغاز شد

مجری طرح توسعه میدان نفتی یاران شمالی از انجام عملیات پیش راه‎اندازی و آغاز برداشت ۳۰ هزار بشکه‎ای نفت از این میدان مشترک نفتی خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، آرش باقرزاده اعلام کرد: همه فعالیت‌های مربوط به پیش راه‌اندازی میدان یاران شمالی در حال انجام است و تا پایان روز دوشنبه (١٧ آبان‎ماه) از مجموع ۲۰ حلقه چاه این میدان، ١٠ حلقه چاه وارد مدار شده است.

وی با اشاره به تحقق برداشت روزانه ٣٠ هزار بشکه‎ نفت خام از میدان مشترک یاران شمالی تا پایان هفته جاری، گفت: نفت خام برداشت شده از این میدان به کارخانه بهره برداری و نمکزدایی ۱۶۵ هزار بشکه ای اروندان فرستاده می شود.

به گزارش شرکت ملی نفت ایران، میدان نفتی یاران شمالی که توسعه آن با هدف تولید روزانه ٣٠ هزار بشکه نفت در دستور کار قرار است، در استان خوزستان و در فاصله تقریبی ۱۳۰ کیلومتری غرب شهر اهواز در نزدیکی مرز ایران و عراق و در مجاورت تالاب هورالهویزه قرار گرفته است. این میدان در غرب میدان آزادگان شمالی و شمال میدان یاران جنوبی واقع است و API نفت تولیدی آن ١۶ تا ١٨ برآورد می شود.

افزایش برداشت از میدان های مشترک غرب کارون یکی از اولویت های مهم وزارت نفت در دولت یازدهم است. براساس هدف گذاری انجام شده برداشت نفت از میدان‌های دشت آزادگان (آزادگان شمالی و جنوبی، یاران شمالی و جنوبی، یادآوران) تا پایان سال ٩٨ به حدود یک میلیون و ١۵٠ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

برداشت نفت از میدان‌های مشترک غرب کارون تا پیش از دولت یازدهم روزانه ۵٠ هزار بشکه در روز بود، اما با اولویت بندی منابع مالی و برنامه‌ریزی انجام شده از سوی شرکت ملی نفت ایران و شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) در دولت یازدهم؛ فازهای نخست میدان‌های یادآوران و آزادگان شمالی هم وارد مدار شدند به نحوی که هم اکنون ایران از آزادگان شمالی روزانه ٧۵ هزار بشکه نفت برداشت می‌کند و تولید نفت از یادآوران هم به ١١۵ هزار بشکه در روز رسیده است.

منبع: شانا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: