۱۷ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۷
مجری طرح‌های بازتوانی شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی:

اولین توربین گازی کلاس F با هدف بالا رفتن راندمان نیروگاه‌ها وارد کشور شد

مجری طرح‌های بازتوانی شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: اولین توربین گازی کلاس F هم اکنون وارد کشور شده و فرایند ترخیص آن هم اکنون در گمرک بندرعباس در حال انجام است.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا نصراللهی در حاشیه برگزاری شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعتی برق کشور با بیان اینکه توربین گازی کلاس F پس از ترخیص در نیروگاه بندرعباس نصب خواهد شد، گفت: اولین توربین گازی کلاس F در حالی وارد کشور شده است که مذاکرات برای توربین‌های کلاس G نیز آغاز شده است.

وی افزود: اولین پروژه کلاس F در قالب پروژه ۵ هزار مگاواتی بین شرکت مپنا و زیمنس اجرایی خواهد شد که در نیروگاه سیکل ترکیبی بندرعباس نصب می‌شود.

نصراللهی با اشاره به اینکه این پروژه با انتقال تکنولوژی همراه است،گفت: در پروژه‌های انتقال تکنولوژی قطعا اولین تجهیزات وارداتی است،اما پس از آن به مرور زمان و با توجه به برنامه‌ریزی که انجام می‌شود تا انتهای فاز ساخت توسط ایران انجام خواهد گرفت.

مجری طرح‌های بازتوانی نیروگاه‌های حرارتی شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی ادامه داد: در پروژه انتقال تکنولوژی دو توربین ابتدا وارداتی است سپس به مرور بخشی از این توربین‌ها در داخل ساخته می‌شود و هر بار سهم ساخت در داخل کشور افزایش می‌یابد تا در فاز نهایی پروژه تمام تجهیزات توربین در داخل ایران ساخته شود.

به گفته نصراللهی عمده توربین‌های سیکل ترکیبی کشور از کلاس E و یا کمتر است و با نصب توربین‌های کلاس F سیکل ترکیبی به ۵۸ درصد افزایش خواهد یافت.

نصراللهی خاطرنشان کرد: شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی با شرکت میتسوبیشی در قالب یک تفاهم‌نامه کلی قرار است اولین سری توربین‌های کلاس G را که بزرگترین  و پرراندمان‌ترین توربین‌های گازی یا سیکل ترکیبی در جهان هستند در پروژه نیروگاه شهید رجایی احداث کند.

به گفته وی مطالعات مهندسی آن از ماه آینده میلادی آغاز خواهد شد و متعاقب آن پروژه به فاز بعدی خواهد رسید.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: