۲۱ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۴
سخنگوی هیأت‌رئیسه مجلس عنوان کرد:

سؤال از وزیر نیرو درباره قرارداد با شرکت یونیت‌اینترنشنال به صحن مجلس می‌رود

بهروز نعمتی، سخنگوی هیأت‌رئیسه مجلس در مصاحبه با خبرنگار عیارآنلاین از مطرح شدن سؤال خود از وزیر نیرو درباره قرارداد با شرکت ترکیه‌ای یونیت‌اینترنشنال در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

نیروگاه - شرکت ترکیه‌ایبه گزارش عیارآنلاین، بهروز نعمتی، سخنگوی هیأت‌رئیسه مجلس در حاشیه نمایشگاه مطبوعات و در پاسخ به سوال خبرنگار عیارآنلاین مبنی بر اینکه سوال او از وزیر نیرو درباره اشکالات قرارداد این وزارت‌خانه با شرکت یونیت‌اینترنشنال چه زمانی در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود، گفت: دیگر باید در دستور هیأت‌رئیسه باشد.

نعمتی با اشاره به حجم بالای قرارداد وزارت نیرو با شرکت یونیت‌اینترنشنال افزود: این قرارداد سنگین از حساسیت بسیار زیادی برخوردار است و باید آیتم‌های قراردادی در آن رعایت شود. من داخل کمیسیون انرژی هم به آقای چیت‌چیان گفتم که اگر شما می‌خواستید ترک تشریفات کنید هم باید رسماً این قضیه را اعلام می‌کردید و یا اگر ترک تشریفات نشده است، چرا سایر شرکت ها حتی به صورت محدود دعوت نشده‌اند؟

نعمتی ضمن تاکید بر اینکه به شدت موافق جذب سرمایه‌گذاری خارجی هستم، گفت: سؤالاتم درباره این قرارداد برطرف نشده است و اگر وزیر نیرو جواب روشنی در این زمینه داشت، من قانع می‌شدم.

گفتنی است اواخر مهرماه، حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو برای پاسخگویی به سوال بهروز نعمتی، نماینده مردم تهران و سخنگوی هیأت‌رئیسه مجلس درباره قرارداد این وزارتخ‌انه با شرکت ترکیه‌ای یونیت‌اینترنشنال حاضر شد، اما نعمتی از پاسخ‌های وزیر نیرو قانع نشد و این سؤال به صحن علنی مجلس ارسال شد.

اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره این بخش از جلسه این کمیسیون با حضور نعمتی و چیت‌چیان گفت: آقای نعمتی در نخستین سؤال خود اظهار داشت که سقف بسیار بالای قرارداد ۵ هزارمگاواتی می‌طلبد که شرکت یونیت‌اینترنشنال صلاحیت های لازم را داشته باشد و ارزیابی در صلاحیت‌ها ضروری است و باید مشخص شود که این شرکت به عنوان مجری یا واسطه وارد نیرگاه‌سازی می شود.

قره‌خانی با بیان اینکه حجم بالای قرارداد واگذاری در مناقصه را می‌طلبید، یادآور شد: با توجه به اینکه در حال حاضر، فضای سرمایه‌گذاری باز شده، چرا تمام حجم سرمایه‌گذاری به یک شرکت واگذار شده است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه ضمانت‌نامه وزارت اقتصاد به یونیت‌اینترنشنال یکی از ابهامات و موارد سؤال آقای نعمتی از وزیر بود، افزود: مدیریت پروژه، مالکیت پروژه با شرکت ترکیه‌ای بوده بنابراین به این ضمانت احتیاجی نداشته است و در مورد انتقال فناوری به داخل نیز ابهاماتی وجود داشته که متأسفانه همکاری شرکت‌های داخلی با این شرکت در این قرارداد دیده نشده است.

قره‌خانی با بیان اینکه ایران باید در نیروگاه‌سازی به خودکفایی دست یابد، ادامه داد: با توجه به اینکه صفر تا صد پروژه‌های نیروگاه‌سازی به یونیت‌اینترنشنال واگذار شده امکان انتقال تکنولوژی بسیار ضعیف است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: