راهکارهای جایگزین ضامن دارای کسر از حقوق برای وام ازدواج طراحی شود

مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت در نامه‌ای رسمی به رئیس‌کل بانک مرکزی، خواستار طراحی راه‌های جایگزین ضامن دارای کسر از حقوق به عنوان مانعی بزرگ در مسیر دریافت وام ازدواج شد.

وام ازدواجبه گزارش عیارآنلاین، مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت در نامه‌ای رسمی به رئیس‌کل بانک مرکزی، خواستار طراحی راه‌های جایگزین ضامن دارای کسر از حقوق به‌عنوان مانعی بزرگ در مسیر دریافت وام ازدواج، و برآمده از مشکلات جوانان در کمپین پیگیری وام ازدواج شد. متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر سیف، رئیس‌کل محترم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

گزارش‌های رسیده به این مرکز از وضعیت جوانان در صف دریافت وام ازدواج، نشان می‌دهد که علی‌رغم تصریح قانونی، برخی از بانک‌ها از متقاضیان دریافت وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی به طرق مختلف تقاضای بیش از یک نفر ضامن می‌نمایند؛ این در حالی است که برای اکثر جوانان متقاضی دریافت وام ازدواج، آوردن همان یک ضامن دارای کسر از حقوق هم مشکل و به عنوان مانعی بزرگ در دریافت وام ازدواج است.

بنابراین به منظور تسهیل دریافت وام ازدواج برای جوانان، ضروری است بانک مرکزی علاوه بر نظارت بر حسن اجرای قانون به منظور جلوگیری از درخواست بیش از یک ضامن توسط بانکها و سخت‌گیری بیش از حد برای اعطای وام ازدواج، راه‌های جایگزین ضامن دارای کسر از حقوق برای وام ازدواج را نیز طراحی نماید.

به عنوان پیشنهادی در این زمینه، می‌توان با طراحی فرآیندی، شرایطی را فراهم آورد تا هر یک از زوجین به جای فراهم کردن یک یا چند ضامن دارای کسر از حقوق برای دریافت وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی، ۵ نفر از افرادی که یارانه می‌گیرند را معرفی کند تا حساب یارانه ایشان، به عنوان ضمانت وام ازدواج قرار بگیرد. در این شرایط، در صورتی که دریافت‌کننده وام اقساط خود را پرداخت نکند، قسط وام از حساب ایشان هنگام واریز یارانه کسر خواهد شد.

در پایان لازم به ذکر است که همانطور که مستحضرید، مشکلات جوانان در دریافت وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی، به صورت مرتب به کمپین پیگیری وام ازدواج، که مرکز مطالعات با آن در ارتباط هست، ارجاع می‌شود و مباحث مطرح‌شده در خصوص ضامن، برآمده از مسائلی است که جوانان اعلام نموده‌اند. به پیوست، اظهارات یک دختر جوان و رنجیده‌خاطر از مسیر دریافت وام ازدواج، جهت اطلاع و اقدام ضمیمه شده است[۱].

امید است بانک مرکزی، همه اقداماتی را که ضروری است انجام گیرد تا اعطای وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی تسهیل و تسریع شود را پیگیری نماید تا حمایت مناسبی از ازدواج جوانان صورت گیرد.

**************************************************************

پی‌نوشت:

[۱] با کلی ذوق و شوق دنبال کارای وامم بودم. دیگه تقریبا همه چی داشت درست میشد حتی تعیین شعبه هم شدم ولی در نهایت آنقدر طول کشید که من بدبخت، ضامنم رو از دست دادم. خدا باعث و بانیهاشو لعنت کنه که باید با این سن کم، آنقدر تو فشار باشم. این مملکت آخه به چه درد من بیچاره میخوره؟ من یه دختر ٢٢ ساله بی پدر بزرگ شدم. عروسی نگرفتم حتی یه مشهد واسه دلخوشیم نرفتم بعد عقدم. لباس سفید تنم نکردم. حتی ذره ای از خوشی های دنیارو نداشتم. این آقایونی که نشستن رو صندلی با شغل های عالی و درآمدهای کلان کجان که صدای من و نمیشنون؟ مگه مال حروم خواستم بخورم؟ اونوقت میگن فحشا زیاد شده میگن عفاف از بین رفته. دولت مردان محترم یکم بشینید به اون مغزتون فشار بیارید که یه دختر بی کس و کار آخه چطور میتونه راهی یا چاره ای واسه گرفتن یه وام ازدواج کوفتی پیدا کنه؟یعنی هیچ راهی واسه گرفتن وام ازدواج بدون ضامن نیست؟ آنقدر دارا هستید نمیتونید خودتون و جای آدمی مثل من بذارید که هیچی نداره و در به در دنبال یه لقمه نون حلاله. میخوام بدونم دخترای شما هم مثل من ازدواج میکنن یا نه؟ خواهش میکنم التماس میکنم دستم به هیجا بند نیست حتی از مرده ها هم دستم کوتاه تره. فقط خدارو دارم. حداقل اینطوری آروم میشم شاید یکی از همین دولت مردان حرفام و خوند…

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: