کلانتری:

انفعال سازمان حمایت تعمدی است/ تنها سر مصرف کننده بی کلاه می ماند

مشاور معاون اول رییس جمهوری در امور آب، کشاورزی و محیط زیست، با انتقاد از عملکرد ضعیف سازمان حمایت از مصرف کننده به ویژه در زمینه افزایش قیمت برنج، تصریح کرد: سیر صعودی قیمت برنج در حالی در بازار تداوم یافته که به دلیل عملکرد منفعل سازمان حمایت، سر مصرف کننده بی کلاه مانده است. به بیانی دیگر سیاست ها تعمدا تغییر کرد تا در نهایت مصرف کننده متضرر شود.

به گزارش عیارآنلاین، مشاور معاون اول رییس جمهوری در امور آب، کشاورزی و محیط زیست، با انتقاد از عملکرد ضعیف سازمان حمایت از مصرف کننده به ویژه در زمینه افزایش قیمت برنج، تصریح کرد: سیر صعودی قیمت برنج در حالی در بازار تداوم یافته که به دلیل عملکرد منفعل سازمان حمایت، سر مصرف کننده بی کلاه مانده است. به بیانی دیگر سیاست ها تعمدا تغییر کرد تا در نهایت مصرف کننده متضرر شود.

عیسی کلانتری در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، افزود: همزمان با ادغام وزارت بازرگانی و صنعت، سازمان حمایت از مصرف کنندگان به عنوان نهاد نظارتی زیرمجموعه بخش صنعت قرار گرفت و  عملا استقلال خود را از دست داد به طوری که این سازمان هم اکنون به جای حمایت از مصرف کننده، تنها حامی تولید کننده است.

دبیر کل خانه کشاورز ادامه داد: با این تفاسیر و در حالی که با محدودیت در روند واردات محصولاتی مانند برنج در بازار مواجه هستیم اما کشاورزان برنج تولید داخل را با قیمت ۹ تا ۱۲ هزار تومان به فروش می رسانند.

وی با انتقاد از محدودیت در روند واردات برنج در فصل برداشت محصول اظهار کرد: قیمت برنج وارداتی درجه یک در بازار اکنون یک دلار ( ۳۵۰۰ تومان ) است اما قیمت عرضه این محصول در بازار داخلی کمتر از ۶ هزار تومان نیست. به طوری که هیچ گونه نظارتی بر بازار وجود ندارد. دلالان و وارد کنندگان با  استفاده از این موقعیت با واردات برنج های پاکستانی و هندی حتی به میزان محدود، سودهای میلیاردی به جیب می زنند.

کلانتری در ادامه با بیان این که واردات برنج هیچ وقت به زیان کشاورزان و تولیدکنندگان داخلی  نخواهد، بود تصریح کرد: هدف اصلی وزارت جهاد کشاورزی در راستای حمایت از تولید داخل باید پیشگیری از کشت برنج در خارج از استان های شمالی باشد.

مشاور معاون اول رییس جمهوری در امور آب، کشاورزی و محیط زیست، با اشاره به کم آبی و بحران آب در کشور افزود: منابع آب های زیر زمینی تحمل کشت برنج در خارج از استان‌های شمالی را ندارند و نباید از کشت برنج در استان‌هایی مانند خوزستان، اصفهان، لرستان، سیستان و بلوچستان، فارس، ایلام، آذربایجان حمایت شود.

تسهیلات خرد دردی از کشاورزان درمان نمی کند

وی در بخش دیگری از سخنان خود، با انتقاد از روند پرداخت تسهیلات به صنعت کشاورزی کشور گفت: هم اکنون دو نوع  تسهیلات در بخش کشاوری تعریف شده است؛ نوع اول شامل تسهیلات جاری است که به صورت تنخواه گردان در اختیار کشاورزان قرار می گیرد تا نیازهای اولیه آن ها مانند کود و سم را تامین کند. این اعتبارات به اندازه ای محدود است که نمی تواند تحولی در این صنعت ایجاد کند.

وزیر اسبق  کشاورزی، یاد آور شد: با وجود اینکه بخش کشاورزی ایران یکی از بخش های مهم اقتصاد کشور محسوب می شود اما متاسفانه از دریافت تسهیلات نوسازی محروم مانده است. هم اکنون این صنعت نیازمند نوسازی کامل است و افزایش ظرفیت محصولات کشاورزی و مدیریت در میزان مصرف جزو اصول مهمی است که باید در بخش کشاورزی ایران لحاظ شود.

وی در ادامه افزود: به منظور استفاده از این ظرفیت ها ما در بخش کشاورزی نیازمند استفاده از تکنولوژی های نوین با سرمایه حداقل ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی هستیم. این در حالی است که در شرایط کنونی تسهیلاتی که دولت برای کمک به کشاورزان پرداخت می کند صرف نیازهای اولیه می شود و نمی تواند دردی از مشکلات این صنعت دوا کند.

کلانتری با تاکید دوباره بر بحران آب در کشور، تصریح کرد: به دلیل شرایط بحرانی آب، دولت ناچار است برای توسعه این صنعت نسبت به تدوین برنامه های بلند مدت در این صنعت اقدام کند. یعنی میانگین سالیانه بین ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیار تومان اعتبار برای نوسازی بخش کشاورزی در نظر بگیرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر وعده ای که دولت برای پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی داده، پولی نیست که به صورت مستقیم در اختیار این واحدها قرار بگیرد بلکه این تسهیلات؛ اعتباراتی است که بانک ها برای استمهال از حساب های خود برای واحدهای بدهکار تولیدی استفاده می کنند. به طوری که میزان بدهی را تمدید می کنند اما از آن به عنوان وام جدید نام می برند.

تجاری سازی تاثیری در توسعه صنعت کشاورزی ندارد

وی در خصوص تاثیر اجرای سیاست هایی نظیر تجاری سازی در توسعه صنعت کشاورزی در کشور افزود: اعمال سیاست هایی نظیر تجاری سازی و انجام کار مطالعاتی و تحقیقاتی تاثیری در رونق و توسعه صنعت کشاورزی کشور ندارد. اقتصادی کردن بخش کشاورزی زمانی به سرانجام و نتیجه می رسد که با افزایش میزان سرمایه گذاری قیمت تمام شده محصولات کشاورزی روندی کاهشی داشته باشد.

کلانتری در ادامه یاد آور شد: در حالی که شاهد افزایش قیمت محصولات کشاورزی در داخل کشور هستیم  اما محصولات تولیدی ایران در مقایسه با تمام کشورهای دنیا گرانتر است، این مساله باز می گردد به این موضوع که سرمایه گذاری در این صنعت صورت نمی گیرد و کشاورزان فعال در کشور از دانش و مدیریت کافی برخوردار نیستند.

درهای صنعت کشاورزی روی تحقیقات خارجی باز شود

وی در بخش دیگری از اظهارات خود در خصوص نقش موسسه تحقیقات و ترویج کشاورزی در افزایش سطح زیر کشت گندم نیز عنوان کرد: در حال حاضر نقش این موسسه در افزیش سطح زیر کشت گندم تا حد بسیار کمی موثر است. به طوری که ظرفیت های ژنتیکی تولید محصول میانگین بین ۸ تا ۱۰ تن در هکتار است. در حالی که میانگین تولید زیر ۴ تن برآورد می شود. بنابراین این موضوع ارتباطی به روند فعالیت موسسه تحقیقات و ترویج کشاورزی ندارد و به موضوع کمبود سرمایه در کشور مربوط می شود.

کلانتری در ادامه با بیان این که در حال حاضر ۹۰ درصد کشاورزان با کمبود منابع مواجه هستند، اضافه کرد: در حال حاضر نباید فراموش کنیم تحقیقات مانعی برای تولید اضافه در کشور محسوب نمی شود. از این رو توصیه می کنیم وزارت جهاد کشاورزی درهای این صنعت را روی تحقیقات خارجی باز کند.

منبع: اگنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: