ابتکار:

اقتصاد بدون توجه به ملاحظات زیست محیطی معنا ندارد

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که امروزه اقتصاد بدون توجه به ملاحظات زیست محیطی معنا ندارد، اظهار کرد: توسعه تجارت نیازمند توجه به شاخص های زیست محیطی است.

به گزارش عیارآنلاین، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که امروزه اقتصاد بدون توجه به ملاحظات زیست محیطی معنا ندارد، اظهار کرد: توسعه تجارت نیازمند توجه به شاخص های زیست محیطی است.

معصومه ابتکار، در مراسم بزرگداشت روز ملی کیفیت اهمیت به محیط زیست را یک مولفه بشری دانست و افزود: سیاست ها و رویکردها نسبت به این مقوله در شاخص های انتخاب نمونه های کیفی بسیار مورد توجه بوده است.

ابتکار با اشاره به نگرانی جامعه جهانی از آثار زیانبار انتشار گازهای گلخانه ای اظهار کرد: لزوم کاهش آن باعث شد امروز توافق پاریس اجرایی شود و در پی آن مولفه های محیط زیست بسیار بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: اکنون بیش از هر زمان مقوله مدیریت کیفیت و کیفیت مدیریت با پایداری توسعه و محیط زیست عجین شده است.

ابتکار با تاکید بر لزوم تحقق محورهای نهایی شده اهداف توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰ افزود: موفقیت پایدار ریشه در توسعه پایدار دارد که با توجه به شاخص های اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی محقق خواهد شد.

معاون رییس جمهوری با بیان اینکه دیدگاه های گذشته کنار گذاشته شده، افزود: در دنیای صنعتی امروز اقتصاد سبز و اقتصاد دوار جایگاه خود را پیدا کرده اند و در فرآیند های شهری از طریق فناوری های پاک به چرخه اقتصادی باز می گردد.

ابتکار یاد آور شد: مفهوم اقتصاد خطی جای خود را به اقتصاد دوار داده و امروز کسی به دور ریختن کالا فکر نمی کند، اضافات یا به چرخه اقتصاد و یا به طبیعت باز می گردد.

وی با اشاره به توجه بیش از پیش به محیط زیست در سالیان اخیر در کشور گفت: ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست توسط رهبر انقلاب که هم با سیاست ها و اهداف توافق پاریس و توسعه پایدار هم خوانی دارد و هم در راستای اقتصاد مقاومتی است، فرصت استثنایی را پیش آورده تا از مرحله کنونی عبور کرده و شاخص های محیط زیستی را بهبود بخشیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه افزود: تولیدکنندگان و سازمان های تولیدی باید در ابتدای فرآیند تولید، طراحی سبز داشته و به شاخص های محیط زیستی توجه کنند.

منبع: اگنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: