رییس سازمان کشاورزی استان مازندران:

مردم تمایلی به استفاده از برنج های خارجی ندارند

رییس سازمان کشاورزی استان مازندران دلیل افزایش قیمت برنج ایرانی را متاثر از افزایش تقاضا برای این محصول اعلام و اظهار کرد: مردم تمایلی به مصرف برنج های خارجی ندارند.

به گزارش عیارآنلاین، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران دلیل افزایش قیمت برنج ایرانی را متاثر از افزایش تقاضا برای این محصول اعلام  و اظهار کرد: مردم تمایلی به مصرف برنج های خارجی ندارند.

دلاور حیدرپور، با اشاره به افزایش قیمت برنج ایرانی در بازار تصریح کرد: بر خلاف نظر عده ای، محدودیت در روند واردات محصول موجب افزایش قیمت برنج تولید داخل نشده بلکه یکی از دلایل اصلی، افزایش تقاضا برای برنج ایرانی است.

وی سیاست دولت را در زمینه محدودیت واردات در زمان برداشت محصول مثبت ارزیابی کرد و گفت: ما در سال ۹۲ با افزایش واردات بی رویه برنج های خارجی در بازار داخل مواجه بودیم، به طوری که افزایش تنوع برنج های خارجی در بازار موجب شد تا برنج های داخلی از رونق بیفتند.

حیدرپور ادامه داد: بر همین اساس دولت یازدهم برای حمایت از برنج ایرانی سیاست ممنوعیت واردات برنج را در زمان برداشت محصول اعمال کرد. این در حالی است که از آذر ماه محدودیتی در روند واردات برنج نداریم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مازنداران با اشاره به سیاست اخیر وزارت جهاد کشاورزی در زمینه افزایش صادرات مرکبات در بازارهای جهانی اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی در راستای افزایش ظرفیت بازارهای صادراتی، با اجرای سیاست بازار در مقابل بازار زمینه حضور محصولات ایرانی را در بازارهای خارجی فراهم کرده است تا بازرگانان در مقابل صادرات سه کیلوگرم مرکبات بتوانند یک کیلوگرم مرکبات در فصل تابستان وارد کنند.

حیدرپور، ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: در فصل هایی از سال که تولید مرکبات در داخل امکان ندارد و از سوی دیگر در زمانی که با افزایش تولید محصول مواجه هستیم می توانیم با اجرای سیاست بازار در مقابل بازار زمینه واردات محصول را در زمانی که تقاضا برای مصرف افزایش یافته، فراهم کنیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران، افزود: برای نمونه در اردیبهشت ماه زمانی که تقاضا برای واردات مرکبات بالاست، دولت اجازه واردات را نمی داد اما با اجرای سیاست بازار در مقابل بازار، مجوز واردات در این مقطع از سال داده می شود که موجب تحرک بازار در زمان مصرف نیز خواهد شد.

وی با بیان این که اجرای سیاست فوق موجب افزایش صادرات مرکبات در بازارهای جهانی می شود، تصریح کرد: در صورت اجرای این سیاست می توانیم گام های بعدی را در زمینه صادرات سایر محصولات کشاورزی نیز برداریم.

حیدرپور، میزان تولید مرکبات را در سال جاری میانگین بین دو میلیون و ۵۰۰ تا دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن برآورد کرد و افزود: در سال جاری میانگین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تن افزایش تولید خواهیم داشت.

منبع: اگنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: