وزیر بهداشت: بیمه ها جوسازی می کنند

هاشمی، وزیر بهداشت: مطابق قانون، بیمه‌ها باید۹ بیست و هفتم حق بیمه کارگران را برای سلامت آن‌ها هزینه کنند اما حالا که مجلس برای اجرای این قانون وارد شده است با جوسازی برای اجرا نشدن این قانون فضاسازی می‌کنند.

به گزارش عیارآنلاین، سید حسن هاشمی درباره موضوع تجمیع بیمه ها و پیشنهاد برخی بیمه‌ها برای تجمیع منابع به جای تجمیع بیمه‌ها گفت: این حرف هایی که از سوی برخی مسئولان بیمه‌ها شنیده می شود برای انحراف از موضوع و اجرا نکردن قانون است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود:‌ مطابق قانون برنامه توسعه پنجم باید بیمه‌ها تجمیع شوند و همه منابع بیمه‌ها با سیاستگذاری و نظارت وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت مردم هزینه شود اما با مخالفت بیمه‌ها فرصتها از بین رفت و اکنون به ماههای آخر کار دولت یازدهم رسیده‌ایم.
هاشمی گفت: فرصت زیادی را در این دولت برای تجمیع بیمه‌ها از دست دادیم و نتوانستیم مشکل بیمه‌ها را حل کنیم،‌در مورد طرح تحول سلامت نیز من از اول گفتم که بیمه‌ها پاشنه آشیل طرح تحول سلامت هستند و دیدیم که به رغم شروع و همکاری خوب بیمه‌ها، در ادامه طرح تحول سلامت مشکلات زیادی برای بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به وجود آمد.
وزیر بهداشت افزود: اکنون بیمه‌ها حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان به بیمارستانها، داروخانه‌ها، مراکز فروش تجهیزات پزشکی و کارکنان نظام سلامت بدهکار هستند و به نظر من این صحبت‌های جدیدی که از سوی برخی مسئولان بیمه‌ها شنیده می‌شود ایحاد فضا و فضاسازی جدیدی است تا کورسوی امیدی که برای اصلاح کار بیمه‌ها در برنامه ششم توسعه به وجود آمده از بین برود.
وی درباره اصلاحات مورد نظر در برنامه ششم در زمینه بیمه‌ها گفت: پیشنهادی در کمیسیون بهداشت و درمان برای برنامه ششم مطرح شده که مطابق آن سازمان بیمه تأمین اجتماعی مانند گذشته به کار خود ادامه می‌دهد، بیمارستانها و مراکز درمان هم کارشان را ادامه می‌دهند، خرید خدمت و درمان غیر مستقیم بیمه‌شدگان هم حفظ می‌شود، در واقع هیچ چیز عوض نمی‌شود فقط از این سازمان می‌خواهد که ۹ بیست و هفتم حق بیمه کارگران را مطابق قانون برای سلامت آن‌ها هزینه کند.
وزیر بهداشت گفت: مطابق این پیشنهاد تنها انتظار مجلس از بیمه‌ تأمین اجتماعی در برنامه ششم این است که ۹ بیست و هفتم حق بیمه کارگران را در یک حساب شفاف قرار دهد که هم کارگران که ذینفعان آن هستند،‌ ببینند، هم مجلس بتواند نظارت کند و هم وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت بتواند از آن آگاه شود،‌تا جای دیگری هزینه نشود.
هاشمی افزود: آقایان و مسئولان بیمه‌ها نیز معتقدند این پول جای دیگری هزینه نمی‌شود، پس چه اشکالی دارد که این اعتبار در حساب جداگانه‌ای نشان دار شود تا سوء تفاهم ها بر طرف شود.
وی گفت: برخی از دوستان در سازمان‌های بیمه گر برای فرار از این موضوع بحث‌های بدیهی مانند حق الناس بودن اموال کارگران و حق بیمه آنها را مطرح می‌کنند که برای انحراف اذهان است.
هاشمی افزود: هیچ کس قصد تعرض به اموال کارگران را ندارد و اتفاقاً پیگیری وزارت بهداشت برای احقاق حقوق کارگران و بهبود سلامت آنهاست و به نظر می‌رسد خبری در بیمه ها هست که این قدر نسبت به این موضوع حساسیت دارند.
هاشمی گفت: اختصاص ۹ بیست و هفتم حق بیمه کارگران برای سلامت آن‌ها، قانون است و این حق مجلس است که در این مورد تصمیم بگیرد و نظارت کند.
وزیر بهداشت افزود: موضوع دیگر جایگاه شورای عالی بیمه است که اکنون در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دارد و همه تصمیمات را درباره منابع بیمه‌ها اتخاذ می کند در حالی که در سیاستهای کلان سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری و برنامه توسعه پنجم وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت و سیاستگذار این حوزه تعیین شده است،بنابراین به طور طبیعی جای شورای عالی بیمه در وزارت بهداشت است و باید در وزارت بهداشت باشد.
هاشمی گفت: به نظر من این فضاسازی که در روزهای گذشته درباره تجمیع منابع سلامت از طرف برخی مسئولان بیمه‌ها ایجاد شده است، بیشتر طرحی بود برای تأثیرگذاری بر رأی مجلس، حالا ادامه این طرح چیست نمی‌دانم.
وزیر بهداشت افزود: متأسفم از اینکه این چنین با سلامت مردم بازی می‌شود، البته اجرای ۹ بیست و هفتم حق بیمه کارگران برای سلامت در برنامه ششم به کار دولت یازدهم نمی‌رسد، حساسیت ما در وزارت بهداشت برای مراقبت از حقوق مردم و کارگران و اقشار مستضعفی است که سالهاست از خدمات مناسب سلامت به خصوص در مناطق محروم،‌حاشیه شهرها و مناطقی که کارگران بیشتر استقرار دارند، محروم هستند.
هاشمی گفت: متأسفانه در کشور هر کسی مدعی است و همه قضاوت ها سیاسی است اما درباره حقیقت و راه درست مردم قضاوت می‌کنند و آیندگان قضاوت می‌کنند که حق با چه کسی بود.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: