۱۸ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۹
در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد؛

لزوم مقابله با اقداماتی که وجهه علمی کشور را مخدوش می کنند

جلسه ۸۵ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، روز سه شنبه ۱۳۹۵/۸/۱۸ به ریاست دکتر محمد رضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

به گزارش عیارآنلاین، در این جلسه گزارشی از وضعیت علمی کشور با توجه به اسناد منتشر شده توسط برخی از پایگاه های علم‌سنجی بین‌المللی ارائه شد.

در این گزارش با اشاره به جایگاه دانشگاه‌های کشورمان در رتبه‌بندی دانشگاه‌های معتبر جهان و اقدامات برخی از کشورها در ارتقاء رتبه علمی خود، لزوم مقابله با اقداماتی که وجهه علمی کشور را مخدوش می کنند، مورد تاکید قرار رفت.
 در ادامه جلسه، موضوع نقش وقف در حوزه علم و فناوری در دستور کار قرار گرفت و حجت الاسلام و المسلین محمدی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گزارشی پیرامون این موضوع ارائه کرد.
در این گزارش با اشاره به ظرفیت و قابلیت نهاد وقف و امور خیریه در زمینه ‌سازی برای پیشرفت علمی، برخی از مصادیق این ظرفیت نیز مورد اشاره قرار گرفته است.
در بخش دیگری از این گزارش، با تاکید بر اعتماد‌سازی در میان واقفین نسبت به اجرای دقیق موضوع وقف، نظارت جدی بر این موضوع توسط سازمان اوقاف و امور خیریه نیز مورد تاکید قرار گرفته است.
 در ادامه گزارش فوق الذکر، با اشاره به ورود واقفین کشور به حوزه بهداشت و درمان، فراهم کردن ساختارهای قانونی و حقوقی لازم به منظور ورود این ظرفیت به سایر حوزه ها با توجه به نیاز جامعه نیز مورد اشاره قرار گرفته است.
در پایان این گزارش نیز با اشاره به برخی از سیاستهای مندرج در نقشه جامعه علمی کشور پیرامون موضوع وقف و امور خیریه سیاستگذاری و برنامه‌ریزی به منظور اجرای این سیاست ها مورد تاکید قرار گرفته است.
پس از ارائه این گزارش اعضاء به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند، که اهم آن به شرح ذیل است: بازتعریف نقش وقف در اقتصاد علم ودانش، توجه به جایگاه وقف در اقتصاد مقاومتی، تعیین دقیق و نحوه استفاده از ظرفیت‌های نوین در وقف علم و فناوری، مستندسازی و تاریخ نگاری وقف در علم و فناوری کشور، تعیین اولویت ها و نیازهای بخش علم وفناوری به منظور جهت دهی به عملکرد واقفین، لزوم اختصار در تدوین سیاست‌ها و ورود دانشگاهیان و حوزویان در این بخش.
در پایان جلسه و با توجه به نا تمام ماندن بحث مقرر شد تا در جلسه آینده نیز بررسی این موضوع ادامه پیدا کند.

منبع: شورای عالی انقلاب فرهنگی

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: