۱۹ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۷

آمادگی بانک های نیوزیلند برای ارتباط با ایران

مقام های بانکی نیوزیلند در دیدار با معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه کشورمان آمادگی خود را برای ایجاد ارتباط بانکی و مالی با ایران به منظور توسعه همکاری های اقتصادی دوجانبه اعلام کردند.

به گزارش عیارآنلاین، معاون وزیر امور خارجه که در ولینگتون نیوزیلند آخرین مقصد سفر به منطقه آسیا و اقیانوسیه بسر می برد روز چهارشنبه با نمایندگان چهار بانک بین المللی مهم نیوزیلند و انجمن بانکداران این کشور دیدار و گفت وگو کرد.
وی در این نشست، پیشرفت های بعمل آمده در زمینه حل مساله ارتباط بانک های ایرانی با بانک های بین المللی را تشریح کرد و از مدیران بانک های بین المللی نیوزیلند خواست با سفر به ایران با بانک مرکزی کشورمان برای حل مسائل فنی مربوطه ارتباطات بانکی مذاکره کنند.
رحیم پور در این نشست که جلال الدین نمینی میانجی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ولینگتون نیز حضور داشت، با اشاره به تحولات اخیر در روابط بانکی ایران با برخی کشورهای پیشرفته آسیا، گفت: برقرار نشدن ارتباط بانکی دو کشور موجب افزایش هزینه صادرات کالاهای نیوزیلندی به ایران شده و توان رقابت شرکت های نیوزیلندی با سایر شرکت ها در کار با ایران را تقلیل می دهد.
معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه گفت: تحریم بانکی از این جهت تنها علیه ایران نبوده، بلکه بیشتر از ایران، علیه بانک ها و شرکت های خارجی از جمله نیوزیلندی است و آنها را متضرر می کند.
در این نشست نمایندگان بانک های بین المللی نیوزیلند ضمن ابراز علاقه خود و مشتریانشان برای ایجاد ارتباط بانکی با ایران، از سفر به تهران و مذاکره با بانک مرکزی کشورمان استقبال کردند.
مدیران این بانک ها اعلام کردند که وظیفه آنها حمایت از مراودات بخش خصوصی نیوزیلند با سایر کشورها از جمله ایران است.
مدیران بانک های نیوزیلند شرکت کننده در این نشست با تاکید بر اراده سیاسی دولت این کشور برای ایجاد ارتباط بانکی با ایران، اظهار امیدواری کردند که از تجارب بانک مرکزی کشورمان در این زمینه استفاده کرده و به راه حل مورد قبول طرفین دست یابند.
بدنبال توافق برجام و برچیده شدن تحریم های سازمان ملل، نیوزیلند تلاش کرده است روابط تجاری با ایران را توسعه دهد.
دولت نیوزیلند بلافاصله بعد از برجام، برچیده شدن تحریم ها و عدم نیاز شرکت ها به اخذ مجوز از وزارت خارجه برای مراوده با ایران را اعلام کرد.
دولت نیوزیلند همچنین از بانک های این کشور که همگی متعلق به بخش خصوصی است خواست راه های برقراری ارتباط بانکی با ایران را جستجو کنند.
ارزش تجارت ایران و نیوزیلند که به ۹۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۵ کاهش یافته بود، در حال گذر از ۲۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۶ است.
براساس آمارهای منتشره، طی ماه جولای ۲۰۱۵ تا جولای ۲۰۱۶ ارزش تجارت دو کشور به ۱۷۴ میلیون دلار رسید و همچنان در حال افزایش است.
رحیم پور در سفر سه روزه به نیوزیلند در پنجمین اجلاس کمیسیون همکاری های سیاسی و اقتصادی دو کشور در سطح معاونین وزرای خارجه شرکت کرده و در این نشست راه های توسعه روابط اقتصادی دو کشور مورد بررسی قرار می گیرد.
معاون وزیر امور خارجه این سفر منطقه ای آسیا و اقیانوسیه ای را از قزاقستان با شرکت در پانزدهمین نشست نخست وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری‌ های شانگهای آغاز و سپس در مانیل با مقام های بلندپایه فیلیپین رایزنی کرد.
وی پس از آن عازم شهرهای کانبرا و سیدنی در استرالیا شد و با جولی بیشاپ وزیر امور خارجه این کشور و همتای استرالیایی به طور جداگانه دیدار و مذاکره و در چند نشست دیگر شرکت کرد و شب گذشته وارد نیوزیلند شد.

منبع: بنکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: