امکان دسترسی به سامانه هدایت تحصیلی دانش آموز در مدارس کشور فراهم شد

ایزدی، رئیس اداره مشاوره و امور تربیتی وزارت آموزش و پرورش: برای نخستین بار در کشور امکان دسترسی دانش آموزان، اولیا و دبیران به سامانه فرآیند هدایت تحصیلی در سال تحصیلی ۹۶-۹۵ ویژه دانش آموزان پایه نهم در مدارس فراهم شده است. پیش بینی شده که ۶۰ درصد دانش آموزان به سمت شاخه نظری و ۴۰ درصد دیگر هم به شاخه فنی حرفه ای و کاردانش هدایت شوند.

به گزارش عیارآنلاین، علی اصغر ایزدی افزود: این امکان با هدف آشنایی دانش آموزان و اولیا با مراحل انتخاب رشته تحصیلی، شناخت بیشتر دانش آموزان با علاقه، توانمندی و استعداد فردی و نقش آن در هدایت تحصیلی، هدایت دانش آموزان به سمت انتخاب رشته آگاهانه و هدفمند، پیشگیری از انتخاب رشته اجباری و ایجاد شرایط مناسب برای دانش آموزان برای طی کردن فرآیند هدایت تحصیلی در فضایی آرام و بدون تنش در مدارس متوسطه دوره اول به وجود آمده است.
وی اظهار کرد: برای دسترسی آسان و بدون واسطه دانش آموزان و اولیا و حتی دبیران پایه نهم به سامانه هدایت تحصیلی دانش آموزان یک کد در اختیار آنها گذاشته می شود تا در هر زمان و مکانی بتوانند به سامانه برای مشاهده و مطالعه مراحل هدایت تحصیلی دانش آموز مراجعه کنند.
وی با اشاره به نقش مهم و تاثیرگذار انتخاب رشته در آینده تحصیلی، شغلی، زندگی فردی و اجتماعی دانش آموزان، خاطرنشان شد: برای انتخابی آگاهانه و تعیین شرایط مناسب برای هر دانش آموز در فرآیند هدایت تحصیلی در طول سال تحصیلی از دانش آموزان پایه نهم متوسطه دوره اول آزمون های سه گانه روانشناحتی گرفته می شود.
رئیس اداره مشاوره و امور تربیتی وزارت آموزش و پرورش گفت: در سامانه هدایت تحصیلی برای مراحل مختلف هدایت تحصیلی پوشه کاری مشخص شده است که دانش آموزان، اولیا و دبیران با کدی که مشاور مدرسه در اختیار آنها قرار می دهد می توانند نتایج امتیاز ها را در هر مرحله از فرآیند هدایت تحصیلی مشاهده کنند.
ابزدی ادامه داد: با توجه به اجرای طرح متوازن رشته ای در کشور پیش بینی شده که ۶۰ درصد دانش آموزان به سمت شاخه نظری و ۴۰ درصد دیگر هم به شاخه فنی حرفه ای و کاردانش هدایت شوند.
به گفته وی امیدواریم با این امکان دانش آموزان و اولیا به سامانه هدایت تحصیلی در سال ۹۶-۹۵ در پایان سال شناخت کاملی نسبت به فرآیند هدایت تحصیلی پیدا کنند و به توصیه های مشاوران در زمینه انتخاب رشته توجه خاصی داشته و رشته تحصیلی خود را آگاهانه انتخاب کنند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: