مولاوردی: مراقبت از فرزندان مانع مشارکت زنان در اجتماع است!

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور در اظهاراتی صریح گفت: مسئولیت خانه‌داری و مراقبت از فرزندان، ملقب کردن مردان به لقب سرپرست خانوار و پایین بودن اعتماد به نفس زنان از موانع مشارکت زنان در اجتماع و سیاست هستند.

اشتغال زنانبه گزارش عیارآنلاین، شهین‌دخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور، روز دوشنبه (۱۷ آبان‌ماه)، در نشست چالش‌های حضور زنان در عرصه مدیریت گفت: هنوز هم دیوارهای بلندی پیش روی زنان در عرصه سیاست وجود دارد و وقتی که به ریشه و کنه این وضعیت توجه کنیم، درمی یابیم که تبعیضات جنسیتی مانع اصلی این وضعیت است و باعث عدم فعالیت و مشارکت زنان در بخش‌های دولتی و سیاسی شده و همچنان این مانع به عنوان یک پدیده جهانی مطرح است.

مولاوردی که در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران سخن می‌گفت، ابراز داشت: از دیرباز، ثروت و قدرت به عنوان دو مقوله‌ای هستند که زنان را از حضور در جامعه دور کرده‌اند و تفکر سنتی و ارزش‌های حاکم نیز به نوعی زنان را از دستیابی به این دو منبع دور می‌سازند.

وی با اشاره به سند پکن افزود: در این سند، اشاره شده که فرآیند اجتماعی شدن زنان و کلیشه‌هایی که از زنان و مردان ساخته شده، از جمله اینکه تصمیم‌گیری سیاسی همچنان قلمرو مردان است، به همین نحو تصمیم‌گیری زنان در عرصه هنر، فرهنگ، ورزش، رسانه، آموزش، دین و  قاضی شدن زنان، مانع از آن شده است که آن‌ها بتوانند تاثیر تعیین‌کننده‌ای بر نهادهای کلیدی جامعه بگذارند.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نگرش‌ها و رویه‌های تبعیض‌آمیز در مسئولیت­های خانوادگی و تربیت کودک و هزینه‌های گزاف حفظ مناسب عمومی توسط زنان باعث شده است که آن‌ها از دستیابی به این مناسب دور بمانند، افزود: اگر به ریشه­ این امر در خانواده برگردیم، می‌بینیم که در خانواده تقسیم نابرابر مناسب قدرت وجود دارد و تقسیم کار نابرابر در خانواده، این امر را تشدید می­‌کند.

وی همچنین ایراز داشت: تقسیم کار نابرابر در خانواده فرصت کسب مهارت‌های لازم را برای مشارکت در تصمیم­‌گیری‌های جامعه محدود می­‌کند.

مولاوردی با مرور سند «پکن به‌علاوه پنج» گفت: این سند با بررسی دستاوردهای زنان در پنج سال پس از نشست پکن نشان می‌دهد برخی کشورها با اتخاذ سیاست­های عملی ایجابی و تبعیض مثبت مثل نظام سهمیه‌بندی جنسیتی، برنامه‌های آموزشی برای زنان و اقداماتی برای انطباق سیاست‌های خانوادگی و اجتماعی زنان، روند روبه‌رشد مشارکت زنان در عرصه تصمیم‌گیری و قدرت را در همه عرصه‌ها به وجود آورده‌اند.

سخنران نشست چالش‌های حضور زنان در عرصه مدیریت ابراز داشت: روابط نابرابر قدرت در خانواده، مسئولیت خانه‌داری و مراقبت از فرزندان، بیرون بودن مسائل مورد علاقه­ زنان از حیطه دستور کار سیاسی، بی‌سوادی بیشتر زنان نسبت به مردان، نداشتن تجربه در امور عمومی، ترس از قرار گرفتن در معرض خشونت و انتقاد، بالا بودن هزینه­ تصاحب مشاغل دولتی، وجود فرهنگ سیاسی و در واقع فرهنگی که بازنده و برنده را رقم می­‌زند، ملقب کردن مردان به لقب سرپرست خانوار و پایین بودن اعتماد به نفس زنان موانع مشارکت زنان در اجتماع و سیاست هستند.

وی گفت: ما می­‌توانیم برای غلبه بر این عوامل از طریق مختلف راهکارهایی را ارائه دهیم؛ از جمله آموزش، اطلاع‌رسانی، کمک‌های مالی برای زنان داوطلب اشغال و مناصب سیاسی و نهایتا ایجاد توازن میان مسئولیت‌های اجتماعی و خانوادگی زنان و تقسیم عادلانه زمان میان زن و شوهر تا بتوانند هر کدام، به‌ویژه زنان به نقش های چندگانه خود برسند.

مولاوردی اعلام کرد: در ایران نرخ مدیریت زنان در سطوح عالی کمتر از سه درصد است و در گزارش اخیر شکاف جنسیتی مجمع جهانی اقتصاد که هفته گذشته منتشر شد، ما هنوز شاهد پایین بودن رتبه ایران هستیم و در شاخص توانمدی سیاسی، از ۱۴۴ کشور رتبه ۱۳۶ را داریم و در مجموع هم رتبه ۱۴۱ را داریم که به نظر قابل تأمل می‌رسد.

وی افزود: وقتی اولین بار این رتبه در هیأت دولت مطرح گشت و مشاهده شد که رتبه ایران از عربستان پایین‌تر است، شائبه سیاسی بودن این رتبه‌بندی نیز مطرح شد که با توجه به زیرشاخص‌های آماری شاخص شکاف جنسیتی نیاز است این آمار به‌روزرسانی شود.

۶ دیدگاه

 1. سیاوش :

  سلام، مشخص نیست حرف چه کسانی رو نشخوار می کنند…پس چه کسی قرار است مسئولیت مراقبت فرزند را عهده دار شود؟؟پرستار بچه؟؟؟تربیت عشق لازم ندارد؟ پرستار بچه چه عشقی می تواند به فرزند شما بدهد؟…کسی که برای پول کار می کند و اگر شما کمی در پرداخت آن تاخیر داشته باشید ممکن است در نبود شما هزار بلا سر فرزندتان بیاورد…یک باره بگویید فرزند نمی خواهیم و حرفتان را رک بزنید..اگر فردی در کودکی عشق مادری را ندیده باشد در آینده چه بنیانی برای خانواده باقی می ماند..خانم نسبتاً محترم، در بهترین حالت شما فقط حرف زدی که یه چیزی گفته باشی.بماند که ممکن است هدایت گر یک تفکر سمی در جامعه هستی..برای آقای روحانی هم متاسفیم با این همه تدبییییییییییر!!!

  • ریحانه :

   من طرفدار این خانم نیستم ولی ایشون نگفتن که تربیت فرزند مانع رشد زنان میشه! دارن میگن تقسیم کار نادرست در خانواده مانع رشد زنان هست و کاملا هم درسته.این که تمام بار تربیت فرزند روی دوش مادر باشه باعث میشه اون مادر هیچ وقتی برای رسیدگی به خودش و کارهای خودش و رشد فردیش نداشته باشه.بالاخره زنان هم آدم هستن.الان تو خانواده های ایرانی انیجوری شده که تمام بار کارهای خانه و تربیت برعهده مادران هست و ما با مادرانی افسرده و همیشه خسته و همیشه در حال غر زدن مواجهیم.در حالی که شخصیت زن آرمانی از نظر اسلام این نیست.

 2. دلسوز :

  به امید روزی که تمام فمنیست ها ریشه کن شوند

  • ریحانه :

   به امید روزی که شما هم هر متن یا سخنی که داره از زنان دفاع میکنه رو در قالب نظریات فمنیستی ندونید!

 3. شناس :

  این بنده خدا کلا به زنان نگاه اقتصادی دارد
  این نگاه خیلی سطح پایین و قدیمیه
  چرا که در اروپا یکی دو قرن پیش این کار را انجام دادند و الان دارند نتیجه اش را میبینند
  خانواده——-پر
  جمعیت——پر
  ریحانه بودن زنان——-پر
  و …

 4. ناشناس :

  وقاهت و تمام …

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: