متن انرژی 46 منتشر شد

قراردادهای جدید نفتی ، زمینه‌ساز نابودی توان داخل در صنعت نفت

لازم است که مسئولین وزارت نفت با شفاف‌سازی شیوه الزام شرکت‌های خارجی برای تأمین قطعات مورد نیاز خود از شرکت‌های داخلی در قراردادهای جدید نفتی ایران، نگرانی سازندگان قطعات نفت در داخل کشور را برطرف نمایند.

به گزارش عیارآنلاین، چهل‌وششمین بسته خبری «متن انرژی» منتشر شد. ضرورت اصلاح تعرفه برق، بی‌توجهی به توان داخلی در قراردادهای جدید نفتی ایران و ضرورت اصلاح الگوی مصرف انرژی در ساختمان‌ها سه موضوعی هستند که در این شماره مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

تعرفه‌گذاری نادرست، گریبان‌گیر اقتصاد صنعت برق

قبض برقمسعود حجت، قائم‌مقام شرکت صانیر در تاریخ ۱۰ آبمان‌ماه، اعلام کرد که قیمت‌های فعلی برق ضد سرمایه‌گذاری است. قیمت‌های فعلی برق به گونه‌ای است که حتی بدون در نظر گرفتن هزینه سوخت نیروگاه‌ها، باز ۴۰ درصد از هزینه تبدیل سوخت فسیلی به برق از طرف دولت پرداخت می‌شود. واقعی نبودن قیمت برق دریافتی از مردم باعث شده که دولت توانایی پرداخت هزینه تولید برق به نیروگاه‌ها را نداشته باشد و این اتفاق انگیزه سرمایه‌گذاران برای در ساخت نیروگاه را کاهش داده است.

نبود انگیزه برای سرمایه‌گذاری با وجود نیاز کشور به افزایش سالانه ۷ درصدی ظرفیت تولید برق، می‌تواند در آینده‌ای نزدیک صنعت برق را با چالش جدی روبرو کند. بنا بر اعلام  فلاحتیان، معاون وزیر نیرو، تا پنج سال آینده، کشور نیاز به ۲۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای احداث تأسیسات جدید برق و بهینه‌سازی تأسیسات کنونی دارد. در همین رابطه، کردی، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی  توانیر نیز مشکلات تأمین مالی وزارت نیرو را علت اصلی محقق نشدن برنامه‌های وزارت نیرو برای ساخت نیروگاه‌های جدید دانسته است.

جدی‌ترین پیشنهاد مطرح شده برای حل این مشکلات، اصلاح تعرفه برق بر مبنای الگوی پلکانی-افزایشی بوده است. بر اساس این الگو، میزان مشخصی از مصرف به عنوان الگو تعریف می‎شود و هزینه مصرف مازاد بر الگو با افزایش چشم‌گیری روبرو خواهد شد و مصرف کمتر از کانون افزایش قیمت خارج می‌شود. در این صورت، مشترکین پرمصرف که بیشترین یارانه پنهان را نیز در حوزه برق دریافت می‌کنند، انگیزه بیشتری برای تغییر الگوی خود دارند و هزینه کمتری از طرف دولت پرداخت می‌شود.

اگرچه فلاحتیان، معاون وزیر نیرو خواستار اعمال تعرفه جدید برای مشترکان پرمصرف برق شده است، اما این اتفاق هنوز عملی نشده و در پیچ و خم ملاحظات سیاسی دولت متوقف شده است. بنابر این لازم است که دولت برای حذف یارانه پنهان ناعادلانه به مشترکین پرمصرف، درخواست وزارت نیرو برای اصلاح تعرفه برق را تأیید نماید.

قراردادهای جدید نفتی ، زمینه‌ساز نابودی توان داخل در صنعت نفت

قراردادهای جدید نفتیدر روزهای اخیر، پدیدار، عضو هیئت‌مدیره فدراسیون صنعت نفت ایران اعلام کرد که سازندگان داخلی قابلیت ساخت ٧٠ درصد تجهیزات صنعت نفت را دارند. علاوه بر این، رحمانی، مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی بیان داشت که  ۱۰۰ درصد سکوی فاز ۲۰ پارس جنوبی در داخل کشور ساخته شده و توسط نیروهای داخلی حمل و نصب خواهد شد.

توان متخصصان داخلی در ساخت تجهیزات صنعت نفت در حالی به اثبات رسیده است که بنا بر نظر کارشناسان، در قراردادهای جدید نفتی، رشد صنعت نفت ایران محال است. اگرچه زنگنه قائل به سهم ۷۰ درصدی ساخت داخل در قراردادهای جدید نفتی است، اما خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس نظری قابل تأمل درباره تأمین قطعات مورد نیاز صنعت نفت از داخل کشور دارد. وی اعلام کرده که طبق قراردادهای جدید نفتی، شرکت‌های خارجی موظف به تأمین قطعات مورد نیاز خود از شرکت‌های داخلی نیستند و تنها موظفند درباره مدیریت مقصد و انتقال دانش فنی، قرارداد امضا کنند. خادمی همچنین در حمایت از توان ساخت داخل در افزیش تولید نفت بیان کرده که در سال ۸۸، روزانه ۴ میلیون بشکه نفت در شرایط تحریم تولید شده است. در تأیید نگرانی برای ضربه به توان داخل در ساخت قطعات صتعت نفت، یحیی‌زاده، کارشناس انرژی نیز انهدام توان داخلی بخش نفت و گاز ایران از مهم‌ترین تهدیدهای پیش روی امضای قراردادهای جدید نفتی معرفی کرده است.

بنابراین لازم است که مسئولین وزارت نفت با شفاف‌سازی در مورد شیوه الزام شرکت‌های خارجی در تأمین قطعات مورد نیاز خود از شرکت‌های داخلی، نگرانی سازندگان قطعات نفت در داخل کشور را برطرف نمایند.

لزوم اصلاح استانداردهای ساختمان در مصرف انرژی

مصرف انرژی_بهره وریوکیلی، مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت در دومین همایش «اجرای قوانین انرژی در ساختمان» که در تاریخ ۱۰ آبان‌ماه برگزار شد، ایران را از پرمصرف‌ترین کشورها در حوزه انرژی خواند. به گفته وی، در ٨۵ درصد ساختمان‎های کشور بالاتر از استانداردهای جهانی انرژی مصرف می‌شود. ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران نیز در جریان بررسی کلیات لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا بیان داشت که ایران ۹ برابر میانگین دنیا مصرف انرژی دارد که این میزان از مصرف، به معنی هدررفت منابع ملی است.

به گفته فلاحتیان، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، ٢٧ درصد کل انرژی تولیدی کشور در حوزه ساختمان مصرف می‌شود. با وجود این، نبود استانداردهای مدون برای مصرف انرژی در ساختمان، باعث اتلاف بیش از ۳۰ درصد انرژی در ساختمان‌های کشور شده است.

اگرچه وزارت‌خانه‌های نفت، نیرو و راه و شهرسازی با کمک مؤسسه استاندارد، تصویب استانداردها از جمله تعیین مصرف انرژی و برچسب انرژی را پیگیری می‌کنند. در همین رابطه، اجرای مبحث ١٩ مقررات ملی ساختمان که به موضوع راه‌های صرفه‌جویی انرژی در ساختمان‌ها و تدوین استاندارد انرژی در سرمایش و گرمایش مرتبط است، تهیه و ابلاغ گردیده است. اما تصویب استانداردها باید با الزاماتی برای اجرایی شدن آن همراه باشد. دودابی‌نژاد، معاون آموزش و بهینه‌سازی سازمان بهره‌وری انرژی استفاده از ابزارهای مکمل تشویقی مانند کاهش عوارض ساخت‌وساز و افزایش عوارض برای افرادی که به بهینه‌سازی مصرف در ساخت‌وساز بی‌توجه هستند را راهکاری برای اجرایی شدن قوانین انرژی در ساختمان اعلام کرده است.

بنابراین با توجه به جایگاه بالای ساختمان در مصرف انرژی و وجود قوانین لازم در این حوزه، ایجاد ضمانت‌های اجرایی از طریق تعیین تشویق و جریمه می‌تواند به تعدیل مصرف انرژی در ساختمان‌های کشور کمک کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: