وزیر بهداشت: در موضوع افزایش جمعیت سایر دستگاه ها نیز به میدان بیایند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مساله تحدید جمعیت و افزایش باروری تنها به این وزارتخانه مربوط نیست بلکه برای دستیابی به هدف، سایر دستگاه ها نیز باید به میدان بیایند و این وزارتخانه را یاری کنند.

به گزارش عیارآنلاین، سید حسن قاضی زاده هاشمی روز سه شنبه در حاشیه آیین بهره برداری از طرح های بیمارستانی و بلوک زایمان طبیعی در شهرستان فسا در گفت وگو با خبرنگاران افزود: جمعیت یک مساله بسیار مهم از نظر مذهبی، ملی و امنیتی است و همه باید به آن توجه کنند.
وی اظهار کرد: همه دستگاه‌ها باید دانشگاه و وزارت بهداشت را حمایت کنند و با تخصیص اعتبار برای دستیابی به این مهم تلاش ویژه‌ داشته باشند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: ایران در چند سال گذشته در زمینه رشد موالید در مقایسه با سایر کشورها عقب مانده است، این عقب ماندگی باید با حمایت مسئولان نظام جمهوری اسلامی و صندوق‌های بیمه‌گر جبران شود.
وی با بیان اینکه در قالب طرح تحول سلامت برنامه های گسترده‌ای در زمینه افزایش موالید در کشور در دست اقدام است، گفت: در این مسیر اقدامات بسیاری نیز به مرحله اجرا درآمده است اما باید توجه داشت که این مساله تنها مربوط به حوزه بهداشت و درمان نیست.
قاضی زاده هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کار ساخت و ایجاد حدود یک هزار و ۸۰۰بلوک زایمانی تا پایان دولت یازدهم به اتمام می رسد.
وی با اشاره به بهره برداری همزمان از ۷۱۴ واحد بلوک زایمانی در سراسر کشور در این آیین گفت: به کمک این واحدها، آرامش برای مادران و همراهان آنان ایجاد شده و حدود شرعی و فردی نیز رعایت می شود و از طرفی، فرصتی برای ماماها و متخصصان است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از آنجا که یکی از اهداف طرح تحول سلامت، کاهش هزینه ها برای مردم است، خدا را سپاس می گوییم که این طرح موفق شد ۱۱ میلیون نفر را زیرپوشش خدمات بیمه ای قرار دهد.
وی ادامه داد: هم اینک همه این افراد دفترچه بیمه دارند، پرداخت ها نیز در روستا ها سه درصد و در شهرها و حاشیه شهرها به ۶ درصد رسیده است که از دستاوردهای حوزه سلامت است .
قاضی زاده هاشمی با اشاره به حمایت مسئولان ارشد کشور از طرح تحول سلامت خطاب به خبرنگاران گفت: اگر برای طرح تحول نظام سلامت هزار سال تبلیغ کنید، ارزش آن بیشتر است و باید به آن اهمیت داد و حمایت کرد، باید شرایط مالی برای این طرح فراهم شود و بیمه ها، به روش علمی عمل کنند. سیاست های کلی نظام سلامت در قانون ما دیده شده و عدالت در سلامت باید مورد توجه قرار گیرد.
وی گفت: انتظار است که نمایندگان مجلس در اجرای طرح تحول سلامت، مسئولان دانشگاه‌ها را حمایت کنند و دولت را یاری کنند.
** طرح پزشک خانواده تعطیل نمی شود
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود شایعات مربوط به تعطیلی پزشک خانواده را بی اساس دانست و گفت: طرح پزشک خانواده تعطیل نمی شود ، این طرح از ابزارهای اصلی نظام ارجاع است.
وی افزود: برای کنترل هزینه ها و دسترسی بهتر به سلامت، باید نظام ارجاع را هرچه سریع تر اجرا کرد و یکی از ابزارهای آن پزشک خانواده است.
قاضی زاده هاشمی اظهار کرد: برنامه پزشک خانواده در دولت گذشته، به عنوان یک طرح محوری برای دولت و طرح اصلی برای وزارت بهداشت تعریف شده، به نحوی که وزیر وقت، خود را وزیر پزشک خانواده خواند و اکنون زیرساخت ها برای این برنامه باید فراهم شود.
وزیر بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره بدهکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: اگر این دانشگاه بدهکاری دارد، طلبکاری آن بیشتر است و اگر پرداخت ها به موقع صورت گیرد، دانشگاه علوم پزشکی شیراز با مشکلی مواجه نمی شود.
وزیر بهداشت در ادامه بر رعایت موازین قانونی از جمله معرفی افراد بیمه شده در کشور، تاکید کرد و گفت : ای کاش به جای پرداختن به حاشیه ها، مسایل به شکل ریشه ای در حوزه سلامت حل شود. افراد باید نقد منصفانه را برای خود اولویت بدانند ، متاسفانه برخی از انتقادات جهت سیاسی و خطی دارد در حالی که اگر فردی نقد داشته باشد و بخواهد نقد منصفانه داشته باشد، باید راهکار ارائه کند.
قاضی زاده هاشمی در ادامه دانشگاه را محل تبادل نظر و گفت و گو دانست و با بیان اینکه هیچکس نباید این مکان را با پادگان اشتباه بگیرد گفت: خوشبختانه علوم پزشکی شیراز در این راستا دارای جایگاه مطلوبی است.
در سفر وزیر بهداشت به شهرستان فسا ، ۷۱۴واحد تک نفره زایمان طبیعی، در ۱۴۴بیمارستان،۱۳۵شهر و ۳۷دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور، به صورت همزمان به شیوه ویدئوکنفرانس گشایش یافت.
شهرستان فسا در ۱۳۰ کیلومتری جنوب شرق شیراز قرار دارد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: