سبقت قیمت از معاملات مسکن

بر اساس همین آمارها در هفت ماه سال ۱۳۹۴، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۸۴هزار و ۹۶ واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۱۸.۵- درصد کاهش نشان می‌دهد.

به گزارش عیارآنلاین، روزنامه اصلاح‌طلب از وضعیت بازار مسکن گزارش داده است:‌ با وجود رشد ۱۱درصدی معاملات خرید مسکن در هفت ماه اول امسال، معاملات خرید آپارتمان در مهرماه، نسبت به مدت مشابه سال قبل، به همین میزان دچار سکته پاییزی شد. این گزارش همچنین از ریزش حجم معاملات خرید مسکن طی مهرماه امسال خبر می‌دهد.

بر مبنای تازه‌ترین آمار اعلام شده از سوی بانک مرکزی، حجم معاملات خرید مسکن در شهر تهران طی مهرماه امسال در مقایسه با ماه گذشته (شهریور ۹۵) معادل ۲۷٫۷درصد کاهش یافته است. همچنین حجم معاملات خرید آپارتمان در پایتخت طی مهرماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (مهر ۹۴) به میزان ۱۰٫۶درصد کاهش داشته است. متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان طی مهرماه امسال در مقایسه با ماه قبل، ۱٫۶ و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل (مهر ۹۴) معادل ۵٫۹درصد افزایش نشان می‌دهد. به گونه‌یی که متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان در شهر تهران طی مهرماه امسال، ۴میلیون و۴۴۰هزار تومان گزارش شده است که این میزان در شهریور امسال، ۴میلیون و ۳۷۰هزار تومان و در مهرماه سال گذشته، ۴میلیون و ۱۹۳هزار تومان بوده است.

بر اساس همین آمارها در هفت ماه سال ۱۳۹۴، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۸۴هزار و ۹۶ واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۱۸٫۵- درصد کاهش نشان می‌دهد.

در هفت ماه سال ۱۳۹۴، متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۴میلیون و ۱۹۸هزار تومان بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۰٫۲درصد افزایش نشان می‌دهد. با توجه به گزارش بانک مرکزی، سراغ کارشناسان صنعت ساختمان رفته‌ایم و از آنها پرسیده‌ایم که چگونه در ۷ ماهه نخست سال ۱۳۹۵ (به خصوص مهر ماه) با وجود افت معاملات، ‌قیمت‌ها رشد داشته است….

تا مساله تحریم‌ها بطور کامل از بین نرود و بانک‌ها و شرکت‌های خارجی معتبر در ایران سرمایه‌گذاری نکنند، رکود صنعت ساختمان ادامه پیدا می‌کند…

 تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم  از طرفی به دلیل محدود بودن، کوتاهی دوران بازپرداخت و از همه مهم‌تر میزان اقساط، تاثیر بسیار محدودی بر بازار گذاشته و تحولی ایجاد نکرده است. ضمن اینکه متقاضیان باید یک سال مبلغ ۴۰میلیون تومان را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند. قطعا تا پایان عمر دولت یازدهم اتفاق جدید نخواهد افتاد. در تمام دنیا وضعیت به گونه‌یی است که هر چه به زمان انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم، بازار حالت صبر و انتظار را در پیش می‌گیرد…

به هر حال، تولید مسکن چند سالی است که متوقف شده و طبیعی است که بعد از چند سال که مسکن به بازار عرضه نشده، آرام‌آرام دچار کمبود عرضه هم بشویم و خواه و ناخواه اثراتی بر قیمت مسکن بگذارد. این روند بی‌شک در سالیان آینده هم شدت پیدا می‌کند. به هر حال تقاضا در بخش مسکن بر خلاف بخش عرضه، کم نمی‌شود.

منبع: مسکن نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: