جوانه 56 منتشر شد

تیلاپیا و نسبت آن با اقتصاد مقاومتی

برای مدیریت مخاطرات احتمالی پرورش تیلاپیا، می‌توان با در نظر گرفتن برخی ملاحظات، از فرصت تولید و پرورش این ماهی استفاده نمود؛ دولت با اخذ ضمانت از پرورش‌دهندگان تیلاپیا، می‌تواند در صورت بروز خطرات زیست‌محیطی، ضمن جبران خسارت وارد به محیط زیست، اقدامات بازدارنده را نیز در قبال خاطیان صورت دهد.

به گزارش عیارآنلاین، پنجاه‌وششمین بسته خبری «جوانه» که به مهم‌ترین تحولات حوزه کشاورزی در هفته گذشته اختصاص دارد، منتشر شد. پیگیری سیاست بازار در برابر بازار توسط وزارت جهاد کشاورزی و ملاحظات پرورش ماهی تیلاپیا دو موضوع مورد بررسی در این شماره هستند.

بازار در ازای بازار؛ رویکردی جدید برای تجاری‌سازی محصولات کشاورزی

کشاورزیبا وجود ممنوعیت واردات مرکبات به کشور طی سال‌های گذشته، هفته قبل، وزیر جهاد کشاورزی در راستای تحقق سیاست «بازار در برابر بازار»، طی نامه‌ای به وزیر صنعت، اعلام کرد که از نیمه اردیبهشت‌‌ماه تا نیمه شهریورماه سال ۹۶، به ازای صادرات سه کیلوگرم مرکبات، واردات یک کیلوگرم آن‌ها آزاد خواهد شد. در همین رابطه، مدیرکل توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به مازاد ۶۰۹ هزار تنی تولید مرکبات در سال جاری، راهکار جلوگیری از افت قیمت مرکبات و زیان باغداران را اجرای این طرح عنوان نمود. طبق گفته مسئولین وزارت جهاد کشاورزی، این وزارتخانه برای واردات انبه و آناناس نیز به دنبال اجرای طرح «بازار در برابر بازار» است.

در رابطه با سیاست بازار در برابر بازار، وزارت جهاد کشاورزی، سال گذشته تجربه موفقی را به ثبت رساند؛ در توضیح این مطلب باید افزود، طرح بازار در برابر بازار در بخش سیب درختی و موز دنبال شد و در ازای صادرات یک و نیم کیلوگرم سیب، اجازه واردات یک کیلوگرم موز داده شد؛ اجرای سیاست مذکور در شش ماهه سال جاری، سبب شد تا  صادرات سیب نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰۰ درصد رشد یابد. در همین راستا، رئیس مجمع ملی تشکل‌های کشاورزی با هوشمندانه خواندن این تصمیم وزارت جهاد، تحقق آن را به نفع تولید دانست. همچنین طبق گفته طهماسبی، معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی، در همه کشورها برای حمایت از تولید این نوع خط مشی‌ها اجرا می‌شود.

به نظر می‌رسد اجرای سیاست بازار در برابر بازار، از یک طرف مشکل تنظیم بازار امسال را مرتفع نماید و از طرفی دیگر، پاسخی باشد به ادعاهای دلالانی که واردات میوه قاچاق را به سبب ممنوعیت مطلق واردات آن می‌دانند.

خاطرنشان می‌سازد که سیاست بازار در برابر بازار در راستای حمایت از تولید ملی و تقویت اقتصاد کشاورزی است؛ لکن باید به این نکته توجه داشت که تحقق این سیاست مستلزم دقت فراوان در اجرای آن است؛ به گونه‌ای که آفات و بیماری‌های قرنطینه‌ای به همراه میوه‌ها وارد کشور نشود؛ همچنین واردات میوه نباید در بازه زمانی صورت پذیرد که به تنظیم بازار و تولید میوه داخلی آسیب بزند.

تیلاپیا و نسبت آن با اقتصاد مقاومتی

واردات ماهی تیلاپیا_ تولید تیلاپیابر اساس آمار فائو، تولید سالانه تیلاپیا -ناشی از کشت و صید- از یک میلیون و ۱۶۰ هزار تن در سال ۱۹۹۷ به بیش از سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن در سال ۲۰۱۰ افزایش یافت. ویژگی‌هایی همچون سرعت تکثیر بالا، آسانی جداسازی تیغ از فیله، هزینه پایین تولید و مقاومت در برابر شرایط سخت موجب شده است تا تولید این نوع از ماهی در دنیا ظرف ۲۵ سال گذشته ۵ برابر شود و به حدود ۵ میلیون تن در سال برسد.

از نظر سازمان محیط زیست، اگر این ماهی با ویژگی‌های فوق به آب‌های آزاد و رودخانه‌های کشور راه پیدا کند، می‌تواند مشکلات زیست‌محیطی جدی را به وجود آورد. همچنین کیخا، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، با رهاسازی بدون ضابطه تیلاپیا مخالفت نمود.

البته گویا ورود این ماهی به کشور چندان هم بی‌ضابطه نیست؛ معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات، هدف این سازمان را پرورش تیلاپیا در آب‌هایی عنوان نمود که امکان راهیابی به محیط‌های طبیعی را ندارند (استان‌های یزد، مرکزی، قم، سمنان). در همین راستا، به گفته پورکاظمی، رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات ایران، ورود تیلاپیا به مزارع بخش خصوصی منطقه بافق یزد طی چند سال اخیر، هیچ‌گونه معضل زیست‌محیطی و آلودگی هوا را در این منطقه ایجاد نکرده است.

به عقیده کارشناسان، برای مدیریت مخاطرات احتمالی پرورش تیلاپیا، می‌توان با در نظر گرفتن برخی ملاحظات، از فرصت تولید و پرورش این ماهی استفاده نمود؛ به عنوان راهکار پیشنهادی، باید از پرورش دهندگان تیلاپیا ضمانت‌های لازم را اخذ نمود تا در صورت بروز خطرات زیست‌محیطی، دولت بتواند ضمن جبران خسارت‌های وارده به محیط زیست، اقدامات بازدارنده لازم را نیز در قبال خاطیان صورت دهد.

یک دقیقه درنگ

بعد از گذشت شش هفته از زمان اعلام نرخ خرید تضمینی گندم، همچنان دولت در تعیین نرخ‌ها تعلل دارد؛ این درحالی است که پس از خودکفایی در تولید گندم، از دولت انتظار می‌رفت سال زراعی جدید را با اعلام بهنگام نرخ‌های خرید تضمینی آغاز نماید.

سایر اخبار برگزیده

برای اطلاع از سایر اخبار مهم حوزه کشاورزی در هفته گذشته، به این لینک مراجعه کنید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: