۱۶ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۰

معاون پژوهشی معاونت علمی ریاست‌ جمهوری: نخبگان به عرصه اشتغال زایی ورود کنند

معاون علمی پژوهشی معاونت علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری با بیان اینکه نخبگان با ورود به عرصه اشتغال می توانند کارآفرین باشند، افزود: یکی از این عرصه ها، اقتصاد دریا پایه است که می تواند برای جوانان شغل ایجاد کند.

به گزارش عیارآنلاین، علی وطنی در مراسم افتتاحیه دومین جشنواره ملی ‘دریا مسیر پیشرفت’ در باغ موزه دفاع مقدس، با گرامی داشت یاد شهدای غواص و دوران دفاع مقدس امنیت حاکم بر دریا را حاصل جانفشانی های رزمندگان دانست و افزود: ۵۰درصد نفت جهان در خلیج فارس و ۵۰ درصد گاز جهان در ایران است و پرداختن به این موضوع می تواند مشکل بیکاری جوانان را حل کرده و معیشت مردم را بهبود بخشد.
وی با بیان اینکه بهینه ترین مسیر انتقال گاز منطقه از کشور ما است، اظهار کرد: توسعه صنعت نفت از حوزه های بالقوه به شمار می رود که علاوه بر ارتقای جایگاه جمهوری اسلامی در منطقه و جهان، اشتغال آفرین نیز است.
معاون علمی پژوهشی معاونت علمی و فناوری ریاست ‌جمهوری هدف از برگزاری جشنواره دریا مسیر پیشرفت را معرفی قابلیت های این حوزه به مردم و جذب دانش آموزان و دانشجویان به بازار بزرگ دریا اعلام کرد و گفت: کشتیرانی، شیلات، انتقال نفت خام و امنیت غذایی بخش های مهمی از بازار و اقتصاد دریا پایه هستند.
وطنی با بیان اینکه فعالیت های اقتصادی باید با توجه به مسائل محیط زیست و در قالب یک بسته دیده و اجرا شوند، افزود: هفت استان کشور با دریا مرتبط هستند و باید بستر فعالیت همچون تولید قطعات و تجهیزات را در آنها فراهم کرد.
وی با بیان اینکه مواد نفتی متشکل از پنج عنصر است، اظهار کرد: مخازن پارس جنوبی سه برابر کل کشور آمریکا گاز دارند و تبدیل مواد خام به یکی از هفت میلیون مواد مشتق شده از نفت و گاز علاوه بر اشتغال ارزش افزوده بالایی را نصیب کشور خواهد کرد.
معاون علمی پژوهشی معاونت علمی و فناوری ریاست ‌جمهوری با اشاره به اجرای طرح های کلان در حوزه شیلات نیز گفت: پرورش ماهی در قفس نمونه کوچکی است که آثار ارزشمندی داشته است.
وطنی تحریم را نعمتی برای شکوفایی استعدادها و خودباوری ملت ایران دانست و افزود: هنر جوانان این مرز و بوم تبدیل چالش به فرصت و دانایی به دارایی است؛ جمهوری اسلامی ایران در بخش نظامی دریایی هیچ گونه وابستگی به خارج ندارد و این دستاورد تحریم و نتیجه اعتماد به نفس جوانان است.
وی اظهار کرد: ورود آموزش و پرورش به جشنواره ملی دریا نشانگر حرکتی پایه ای برای ورود به اقتصاد دریا پایه است و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا بسترهای لازم برای ورود همه اقشار را به این حوزه فراهم کند.
دومین جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت از ۱۷ تا ۱۹ آبان ماه در باغ موزه دفاع مقدس با همکاری دستگاه ها و سازمان های دولتی، صنعتی، نظامی و دریایی کشور درحال برگزاری است.
معرفی طرح های فناورانه دریایی برتر، ایده بازار، نمایشگاه دستاوردهای فناورانه دریایی، کارگاه ها و سخنرانی های علمی، دانشجویی و دانش آموزی بخش های اصلی این جشنواره است.
در این دوره از ۹ طرح و ۱۰ ایده برتر تقدیر خواهد شد، مسابقات دانشجویی در بخش های فیلم کوتاه، شناورهای هوشمند، ربات های زیرسطحی و مسابقات دانش آموزی نیز در بخش های، اختراعات و ابداعات، شناورهای کنترل از راه دور و زیردریایی ها برگزار و از نفرات و تیم های برتر تقدیر خواهد شد.
همچنین برگزاری ۹ کارگاه آموزش در حوزه های دانش آموزی، دانشجویی و سازمان های دریایی از دیگر برنامه های این جشنواره است.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: