۱۶ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۴

دست‌اندازی به بودجه پژوهشی از سوی دستگاه‌ها و نهادهای مختلف

عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش مجلس با انتقاد از اینکه دستگاه‌ها و نهادهای مختلف به بودجه بخش پژوهش دست‌اندازی می‌کنند، معتقد است سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی بر روی کاغذ مانده است.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا سلیمی  با اشاره به پرداخت نشدن بودجه ۷هزار میلیاردی پژوهش به دستگاه‌های ذی‌ربط، گفت: متاسفانه دستگاه‌ها و نهادهای مختلف به بودجه بخش پژوهش دست‌اندازی می‌کنند، درحالی که طبق فرمایشات رهبری باید سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی به ۴درصد می‌رسید اما این مهم در قانون لوایح سالانه و برنامه توسعه حتی بر روی کاغذ نیز محقق نشده چراکه در برنامه ششم یک‌ونیم درصد و در بودجه سنواتی نیم تا یک درصد از بودجه کشور به مسئله پژوهش اختصاص داده شده است.

این نماینده مردم با بیان اینکه همین یک و نیم درصد بودجه نیز درعمل طی سال‌های گذشته به پژوهش اختصاص پیدا نکرده است، ادامه داد: هزینه‌کرد بودجه محدود بخش پژوهش در بخش‌های دیگر توسط دستگاه‌ها تراژدی غم‌انگیزی است درحالی که “اقتصاد دانش‌بنیان” شاخصه اصلی اقتصاد مقاومتی است و نمی‌توان چنین مهمی را با شعار محقق کرد.

سلیمی با بیان اینکه بدون پژوهش نمی‌توان درآمد کشور را در بخش صادرات و بخش درآمدهای غیرنفتی افزایش داد، گفت: بدون پژوهش واردات محصول کشورهای دیگر بیشتر شده و علاوه بر از بین رفتن عرق ملی، دامنه وابستگی به غیر را گسترده می‌کنند لذا واردات نیز باید همراه با دانش آن باشد تا دانشمندان بتوانند کشور را از بن بست وابستگی خارج کنند.

عضو هیات رییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید براینکه باید به سمت تولید فناوری حرکت کرد چراکه واردات خانمان‌برانداز است، گفت: نجابت دانشمندان، دستمایه دست‌اندازی به بودجه پژوهشی شده، به همین دلیل ضروری است مسئولان فکری اساسی برای این بخش کنند.

منبع: خانه ملت

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: