امکان خودکفایی در تولید گوشت قرمز از نظر معاون وزیر جهاد

بهبود خدمات‌دهی صندوق بیمه برای بخش طیور و برنامه‌ریزی برای کاهش سن کشتار در راستای اجرای اهداف اقتصاد مقاومتی، از مهم‌ترین مباحثی بود که امروز در همایش مدیران ارشد تولیدات دامی در بابلسر مطرح شد.

به گزارش عیارآنلاین، معاون امور تولیدات دامی وزیر جهادکشاورزی، امروز در حاشیه همایش مدیران ارشد تولیدات دامی کشور، گفت: در این همایش مقرر شد تغییراتی در نحوه خدمات‌دهی بیمه به بخش طیور کشور صورت بگیرد که در دو قسمت معمولی و تکمیلی خلاصه می‌شود.

حسن رکنی با اشاره به اینکه بیمه نیز مانند هر خدمات دیگری باید به روز رسانی شود، افزود: اگرچه تاکنون بیمه شونده باید به ازای هر قطعه طیور گوشتی، ۱۴۰ تومان می‌پرداخت، اما اکنون این مبلغ به ۱۹ تومان تقلیل یافته است. در مورد بیمه تکمیلی هم که اختیاری است و افراد خاصی دنبال آن هستند، ۲۶۰ تومان برای هر قطعه در نظر گرفته شد.

به گفته رکنی، علاوه بر هزینه‌ای که مرغدار متحمل می‌شود، موضوع کاهش وابستگی صندوق به دولت که اکنون به ۷۰ درصد می‌رسد، جزو مواردی است که باید به مرور زمان دنبال شود. سرعت پرداخت خسارت، استفاده از اصول علمی در خدمات‌دهی و حذف برخی ناکارآمدی‌ها مانند مشمولیت بیمه در مواقعی که سوءمدیریت‌ها موجب خسارت شده، جزو دیگر مباحثی است که در همایش مدیران ارشد مطرح شد.

وی معتقد است که با این اصلاحات صورت گرفته، مطمئنا شرایط بیمه‌ای قوی‌تری نسبت به قبل برای تولیدکنندگان فراهم شده و فعالان صنعت نیز برای تحت پوشش قرار گرفتن، بیشتر از گذشته استقبال می‌کنند. البته با توجه به حمایت و تلاشی که وزیر جهادکشاورزی، جهت گرفتن یارانه برای بیمه دارد، بدون شک این موضوع به نتیجه‌ای قابل قبول خواهد رسید.

خودکفایی در ۳ محصول

معاون وزیر جهادکشاورزی در امور تولیدات دامی، با بیان اینکه تامین امنیت غذایی به عهده کشاورزی کشور است و بنابراین وزارت جهادکشاورزی نقشی اساسی در اقتصاد مقاومتی ایفا می‌کند، گفت: ۴ محصول اصلی در دام و طیور وجود دارد که شیر، گوشت، مرغ و تخم‌مرغ است و خوشبختانه، در ۳ محصول به خودکفایی رسیده و حتی قابلیت صادراتی داریم.

رکنی اظهار کرد: در ۶ ماه نخست امسال، صادرات ۳۰۰ هزار تن لبنیات پیش‌بینی می‌شد که این عدد به ۳۵۰ هزار تن رسید و به نظر می‌رسد با ادامه این روند، تا پایان سال، بیش از ۶۰۰ هزار تن صادرات محصولات لبنی اتفاق بیفتد. البته هنوز بسته تشویقی ۲۰۰ میلیارد تومانی برای این منظور محقق نشده که امید می‌رود هرچه زودتر مشوق صادراتی تخصیص داده شود.

این مقام مسوول در ارتباط با گوشت قرمز عنوان کرد: برنامه‌های بلند مدت و کوتاه مدتی برای ایجاد خودکفایی در این زمینه در دست اجراست که به نظر می‌رسد طی ۴ یا ۵ سال آینده، خودکفایی در تولید گوشت قرمز اتفاق بیفتد. این در حالی است که هم‌اکنون تا ۹۰ درصد نیاز از تولید داخلی تامین شده و تنها به ۱۰ درصد واردات، احتیاج است.

استفاده از دام‌های پربازده، بهبود ژنتیکی و مدیریتی پرورش و همچنین سنتز نژادهای پربازده جدید از جمله مهم‌ترین برنامه‌هایی است که رکنی برای خودکفایی در تولید گوشت قرمز به آن اشاره کرد.

طرح طلایی اقتصاد مقاومتی

وی ادامه داد: کاهش سن کشتار و استفاده از مرغ سایز، از دیگر طرح‌هایی است که از ابتدای آذرماه در کشور اجرایی می‌شود که می‌توان آن را یکی از طرح‌های طلایی در اقتصاد مقاومتی نامید.

به اعتقاد رکنی، بهبود ضریب تبدیل، ارتقای کیفیت گوشت مرغ، افزایش تعداد دوره‌های پرورش، کاهش میزان چربی و مهم‌تر از همه قابلیت صادرات مرغ سایز، مزایایی است که می‌توان برای کاهش سن کشتار در نظر گرفت.

وی افزود: مقرر شد از ابتدای طرح (اول آذر ماه) وزن مرغ به یک کیلو و ۸۰۰ گرم کاهش یابد، اما مقصود اصلی این طرح، رسیدن به وزنی بین ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ است که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۹۷ محقق شود. البته پایش اجرای برنامه‌ها هر ۳ ماه یکبار انجام گرفته و خوشبختانه تمام عوامل تولید اعم از بخش خصوصی و دولتی در عملیاتی شدن آن، کمر همت بسته‌اند.

صادرات ۲۰ هزار تن تخم‌مرغ

معاون وزیر جهادکشاورزی در امور تولیدات دامی، با بیان اینکه ممکن است در ۱۰ روز آینده به دلیل فرارسیدن اربعین، تعطیلی موقت در صادرات تخم‌مرغ اتفاق بیفتد، گفت: در ۶ ماه نخست امسال، ۲۰ هزارتن تخم‌مرغ به کشورهای مختلف صادر شده که هرچند مدتی کوتاه، چالش‌های قیمتی و دامپ توسط رقبا در بازار بین‌المللی صورت گرفت، اما به نظر می‌رسد در دو ماه اخیر، روند صادرات این محصول رونق گرفته و آرامش نسبی به بازار برگشته است.

رکنی در پایان تاکید کرد: در نیمه نخست سال جاری، ۴۰ هزار تن مرغ از کشور صادر شد که امید می‌رود با اجرایی شدن طرح کاهش سن کشتار و بازار پسند شدن مرغ ایرانی برای دیگر کشورها این رقم در آینده‌ای نزدیک، صعودی شود.

منبع: ایانا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: