استفاده از پهپاد برای ردیابی آفات و بیماری ها

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور از آغاز استفاده از پهپاد برای ردیابی آفات و بیماری ها خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، یحیی ابطالی در دومین کارگاه آموزشی منطقه ای طرح اضطراری مقابله با ملخ صحرایی در مواقع اضطراری که با حضور کشورهای عضو افغانستان، پاکستان و هند در تهران برگزار شد، به استفاده از پهپاد به صورت پایلوت در سه استان البرز، فارس و خراسان شمالی برای مبارزه با برخی آفات و بیماری ها در سال جاری اشاره کرد و گفت: استفاده از سیستم های نوین و پهپادها برای ردیابی و مبارزه با تعدادی از آفات و بیماری ها در دستور کار سازمان حفظ نباتات قرار گرفته است.

وی افزود: در مناطق سخت گذر استفاده از این سیستم های نوین کمک خوبی به مدیریت آفات و بیماری های گیاهی خواهد کرد.

در این نشست کیت کریسمن دبیر کمیسیون ملخ صحرایی در جنوب غرب آسیا هم اظهار داشت: طرح های اضطراری مقابله با ملخ صحرایی به امکانات،اعتبارات و ساختار سازمانی مناسب نیاز دارد و اجرای این طرح ها کمک می کند که کشورها منابع و امکانات شان را به صورت معقول و منطقی برای مبارزه با آفات مهاجر هزینه کنند.

وی در این حال بر مدیریت مشترک بین کشورها در زمینه آفات مهاجر تاکید کرد.

کریسمن اقدام ایران در کنترل ملخ مهاجر در سال جاری را مثبت و موفقیت آمیزارزیابی کرد و آن را نتیجه برگزاری نخستین کارگاه آموزشی میان کشورهای عضو کمیسیون ملخ صحرایی در جنوب غرب آسیا دانست.

وی با بیان اینکه در کارگاه آموزشی نخست طرح اضطراری مقابله با ملخ صحرایی به طور مقدماتی مصوب شد، تصریح کرد: در این دومین کارگاه آموزشی قرار است این طرح را گسترش دهیم و اجرای آن را برای موقعیت واقعی بررسی کنیم.

کریسمن ادامه داد : روش انتخابی در کمیسیون ملخ صحرایی برای مبارزه با این آفت متکی به پیش آگاهی است و مهم ترین قدم ، داشتن طرح اضطراری مقابله است تا در صورت ایجاد خطر، این طرح ها فعال شوند.

نخستین کارگاه آموزشی منطقه ای کمیسیون ملخ صحرایی در جنوب غرب آسیا در سال ۲۰۱۳ در سازمان حفظ نباتات کشور برگزار شد.

دومین کارگاه آموزشی ملخ صحرایی نیز تا ۱۹ آبان در محل سازمان حفظ نباتات کشور برگزار می شود.
ضرورت تشکیل صندوق مبارزه با آفات عمومی در مواقع اضطراری
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور خواستار تشکیل صندوقی در این سازمان به منظور تامین اعتبار به موقع برای مبارزه با آفات عمومی به ویژه ملخ صحرایی در مواقع اضطراری شد.

دکتر محمدعلی باغستانی در نشست آغاز به کار دومین کارگاه آموزشی منطقه ای طرح اضطراری مقابله با ملخ صحرایی در مواقع اضطراری که با حضور کشورهای عضو افغانستان، پاکستان و هند در تهران برگزار شد، افزود: در ایران برای مبارزه با هجوم آفات عمومی در موارد اضطراری، ساختارهای نسبتا خوبی فراهم شده و با حمایت ستاد بحران کشور توانستیم سطح آمادگی و امکانات آمادگاه های کشور را ارتقا دهیم، اما با این حال تامین اعتبارات در مواقع اضطراری، فرَآیند طولانی را طی می کند.

وی گفت: از آنجایی که تاخیر یک روزه یا یک هفته ای در مقابله با آفات به ویژه ملخ می تواند خسارت زیادی به حوزه کشاورزی وارد کند، پیشنهاد ما این است که یک صندوق به منظور واکنش سریع در این زمینه در سازمان حفظ نباتات راه اندازی شود.

باغستانی با بیان اینکه ردیابی و اطلاعاتی که کمیسیون ملخ صحرایی جنوب غرب آسیا (swac)ارایه می دهد، موجب شده است خسارت حاد از ناحیه این آفت در چند سال اخیر در ایران نداشته باشیم ، اظهار داشت : برگزاری این کارگاه ها نیز به ارتقای علمی ، کیفیت عملیات ردیابی و کنترل ملخ صحرایی و افزایش همکاری کشورهای منطقه در مورد این آفت کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد : سالانه در سطح ۲۰۰ هزار هکتار در کشور با ملخ مبارزه می کنیم و توانسته ایم مدیریت خوبی در این زمینه انجام دهیم.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور به ورود ملخ آسیایی از افغانستان در سال جاری اشاره و تصریح کرد : با اقدامات بموقع در ۱۰ روز توانستیم با این آفت مهاجر مبارزه کنیم که در واقع نتیجه برگزاری نخستین کارگاه آموزشی اعضای کمیسیون ملخ صحرایی جنوب غرب آسیا و آمادگی کارشناسان سازمان ما بوده است.

وی در مورد ملخ صحرایی گفت: استان های جنوب و جنوب شرق ایران در معرض در گیری این ملخ است به طوری که جبهه اولی که با این آفت مواجه می شود، مربوط به استان های حاشیه خلیج فارس و دریای عمان و جبهه دوم استان های جنوب شرقی کشور از ناحیه هند و پاکستان است.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: