هاشمی:

طرح پزشک خانواده درکشور بد شکل گرفت

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به کمبود ۴ هزار و ۵۰۰ نفری بهورز در کشور از اخذ مجوز برای به‌کارگیری ۶۰۰ تا ۶۵۰ نفر با متقاعد کردن مسوولان بالادستی خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی ظهر امروز در همایش کشوری گرامیداشت روز بهورز در تالار ابن‌سینا عنوان کرد: بهورزان خدمات بسیاری برای بهسازی وضعیت روستا‌ها، کاهش مرگ‌ومیر مادران و کودکان، ریشه‌کن کردن بیماری واگیردار فلج اطفال و غیره انجام داده‌اند و افتخار می‌کنیم که امسال در ایران مورد وبا نداشتیم‌.

وی با اشاره به اینکه بهورزان مسؤولیت سنگینی بر عهده‌دارند، بیان کرد: شبکه مراقبت‌های نوین سلامت در کلان‌شهرها تکمیل شد و اگر دولت این موضوع را موردتوجه قرار دهد، می‌تواند هزینه‌های آینده خود را کنترل کند و نظام ارجاع نیز از این طریق تحقق می‌یابد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بهورزان را قلب کار در وزارت بهداشت عنوان و اظهار کرد: چهار هزار و ۵۰۰ بهورز در کشور کمبود داریم و توانسته‌ایم مجوز ۶۰۰ تا ۶۵۰ نفر را با متقاعد کردن مسؤولان بالادستی بگیریم.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: با اجرای سند ملی پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر و واگیردار تلاش داریم این آموزش‌ها به هم متصل شود و عوامل مرگ نظیر تصادفات، افزایش وزن، سکته‌های مغزی و قلبی تغییر کنند و کنترل شود.

وی بها دادن به حوزه بهداشت را سرمایه‌گذاری برای آینده کشور دانست و ادامه داد: ایجاد سازمانی برای سرمایه‌گذاری در زمینه نیروی انسانی در وزارت بهداشت مغفول مانده؛ هرچند ساختن مراکز تنها مهم نیست بلکه مهم افرادی هستند که در این مراکز فعالیت دارند چراکه اساس بهداشت و پیشگیری باید به غیرپزشک سپرده شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه طرح پزشک خانواده در کشور بدشکل گرفت و بیمار رشد کرد، بیان کرد: اگر بخواهیم این طرح را اصلاح کنیم باید به بهورز اهمیت و احترام بیشتری گذاشته شود و این موضوع باید اساس تحول بر نیروی انسانی شود.

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: دو هزار و ۵۰۰ خانه بهداشت ساخته و هشت هزار مرکز بهداشتی بازسازی و تجهیز شده و حدود ۳ هزار واحد بهداشتی نیز در دست مرمت هستند که امیدواریم بیشتر در این زمینه تلاش کنیم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: