قائم مقام وزیر بهداشت:

ما می خواهیم بر هزینه های بیمه ها ناظر باشیم

قائم مقام وزیر و سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تجمیع بیمه‌ها یک تکلیف قانونی است.

به گزارش عیارآنلاین، ایرج حریرچی در حاشیه دومین روز بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات در مصاحبه با خبرنگاران، افزود: موضوعی که برای تجمیع بیمه ها به عنوان ملاک کار ماست این است که وزارت بهداشت فقط به عنوان تولیت هزینه کرد تمام بیمه ها نظارت داشته باشد.

وی افزود: ما در بحث تجمیع بیمه ها تکلیف قانونی داریم و براساس ماده ۳۸ قانون برنامه پنجم توسعه عمل می کنیم.
قائم مقام وزیر بهداشت همچنین درباره تبصره ۲ این ماده قانون که سازمان تامین اجتماعی مستثنی از تجمیع بیمه ها به ویژه در حوزه درمان شده است، گفت: اکنون وزارت بهداشت اعلام نکرده که باید سازمان تامین اجتماعی به عنوان زیرمجموعه سازمان بیمه سلامت باشد.
حریرچی افزود: ما می خواهیم این است که ما بر هزینه‌های درمانی در تمام بیمه ها از جمله بیمه سلامت و تامین اجتماعی نظارت داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: اکنون درصدد هستیم دو اقدام، صرف تمام اعتبار در حوزه سلامت و درست هزینه شدن تمام پول ها را انجام دهیم.
وی افزود: چرا باید مسئولان سازمان تامین اجتماعی به جای ۹ بیست و هفتم فقط پنج بیست و هفتم را در حوزه سلامت هزینه کنند البته این در سالم ترین مقطع فعالیت در حوزه سلامت بوده است.
قائم مقام وزیر و سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: ما تنها درخواست مان این است که این هزینه ها در حوزه سلامت باشد و همه می دانند که بیمارستان های ملکی تامین اجتماعی متعلق به حق الناس است و ما هیچ وقت نگفته ایم که باید این بیمارستان ها زیرمجموعه وزارت بهداشت باشد.
حریرچی گفت: بحث ما این است که هزینه کرد بر حوزه سلامت را نظارت کنیم، هیچ وقت صحبتی از اینکه ما بیمارستان ها یا شرکت های سرمایه گذاری را می‌خواهیم نبوده و نیست.
وی اظهار داشت: حدود ۷۰ درصد بستری بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در بیمارستان های دولتی است؛ این در حالی است که این سازمان پرداخت‌های بیمارستان های تحت پوشش و کارانه پزشکان را به روز کرده اما کارانه پزشک و هزینه های بیمارستان های دولتی را با ۱۲ ماه تاخیر پرداخت می کند.
وی با طرح این سوال که آیا این عادلانه است، گفت: ما می گوئیم سازمان تامین اجتماعی باید بیمارستان های خود را افزایش دهد و در مناطق حاشیه تهران و دیگر شهرها مانند عسلویه بیمارستان های جدید احدات کند.
حریرچی درباره هدف قانونگذار برای تجمیع بیمه ها نیز گفت: قانونگذار دنبال آن است که سودش شامل مردم شود البته اگرچه این تجمیع بیمه ها به دوره وزارت ما قد نمی دهد ولی آنچه که می خواهیم به نفع همه مردم است.
وی درباره طرح تحول سلامت نیز گفت: آیا محافظت مالی از مردم در هنگام بیماری خوب است یا نه ؟ آیا بیمه شدن ۹ میلیون بیمه نشده کار خوبی است ؟ همه اینها برای تحقق آرزوی ۲۴ ساله مردم جهت اجرای بیمه همگانی است.
قائم مقام وزیر بهداشت در ادامه به کسری بودجه بیمه سلامت اشاره کرد و گفت: کسری بودجه صندوق بیمه در سال ۹۳ به دو هزار میلیارد تومان در سال ۹۴ حدود سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان و در سال ۹۵ به رقم سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسید.
وی تصریح کرد: این رقم در نهایت به هشت هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان می رسد و ما با این اقدام و بیمه کردن افراد فاقد بیمه فعالیتی انجام دادیم که به نفع بیمه شدگان باشد چون ۹۰ درصد بیمه شدگان درآمدی زیر ۹۰۰ هزار تومان دارند.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: حدود ۹۰ درصد مردم در موقع مراجعه به بیمارستان های دولتی قبل از طرح تحول سلامت برای یک یا چند مورد به بیمارستان های غیر دولتی می رفتند اما اکنون این خدمات در بیمارستان دولتی و با تعرفه دولتی ارائه می شود.
حریرچی همچنین با بیان اینکه تعرفه دولتی هنوز واقعی نیست، ادامه داد: وقتی پزشکی با حداقل تعرفه ممکن با کار مازاد و تاخیر ۱۲ ماه حقوقش را دریافت می کند، چه ارتباطی با حقوق نجومی دارد.
وی با بیان اینکه باید وجدان عمومی درباره حقوق پزشکان را قاضی کنید، افزود: متوسط درآمد پزشکان متخصص و فوق تخصص ۱۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است و اگر این حقوق نجومی است آن را کاهش می دهیم.
قائم مقام وزیر و سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: اگر یک پزشک در سراوان ماهانه ۳۰۰ زایمان انجام می دهد ما باید این پزشک را مجاب کنیم که کمتر کار کند و مردم را به بیمارستان های دیگر بفرستیم یا اینکه حقوق را کامل پرداخت کنیم.
وی در ادامه در خصوص اینکه آیا صحت دارد که طرح تحول سلامت دچار مشکلاتی شده است تصریح کرد: ما گفته ایم پاشنه آشیل ما کجاست و افتخار می کنیم که با مجموع ۴۰۰ هزار نفری وزارت بهداشت با وجود همه کمبودها سرسوزنی از طرح تحول سلامت کوتاه نیامده ایم.
حریرچی با بیان اینکه ما پشتیبان مقامات کشوری هستیم اضافه کرد: همه دلسوز سلامت مردم هستند درست است که برای طرح تحول سلامت نگران هستیم اما خدمات را به خوبی به مردم ارائه می دهیم.
بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات تا ۲۱ آبان ماه در مصلی امام خمینی (ره ) دایر است.

منبع: صدا و سیما

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: