خانه های خالی منبع جدید درآمد دولت

طی سه سال گذشته دولت همواره سعی برمدیریت بازار مسکن داشته اما هر بار با شکستی بزرگ مواجه شده است.یکی از این طرح ها که البته منتقدان خاص خود را نیزدارد گرفتن مالیات از خانه های خالی را هدف گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، این درحالی است که وزیر راه وشهرسازی از اجرای این طرح در سال آینده خبرمی‌دهد اما یکی از منتقدان اصلی این طرح مالکان خانه های خالی هستند که خود را در تصمیم گیری در مورد املاک خود کاملا مستقل می‌دانند و این دستور دولت را سنگ اندازی در مالکیت خود اعلام می‌کنند.

 دراین بین این روزها دولت یازدهم به شدت در تلاش است تا طرح مسکن مهر را به سرانجامی برساند که البته چندان هم با آن موافق نیستند. آخوندی از همان روزهای ابتدایی مخالف طرح مسکن مهر و چنین ایده ای بود همین اظهارنظرهای منتقدانه کافی است تا دیگر کارشناسان کمبود منابع مالی را دلیل اصلی تاخیر در اجرای این طرح ندانند و مشکلات امروز این طرح را در مخالفت صریح آخوندی جستجو کنند.
درحال حاضر نیز این طرح بالاخص در شهرهای جدید حاشیه تهران چون شهر جدید پردیس با مشکلات عدیده ای مواجه است. از بحث ساخت و ساز هم بگذریم بحث افزایش قیمت مسکن در شرایط رکود از معضلاتی است که این روزها آخوندی و یارانش را دچار مشکل کرده است.
هرچند که گفته ‌می‌شود رشد ۲۰ درصدی معاملات در ۷ روز ابتدایی آبان ماه نشانی از ایجاد رونق در این بازار است اما  کارشناسان علی رغم این رشد معتقدند همچنان بازار مسکن حداقل تا پایان امسال از رکود خارج نخواهد شد.
با اینحال آخوندی و یارانش  با اتخاذ تدابیری همچنان خوشبین به مدیریت بازار مسکن است که طرح گرفتن مالیات از خانه های خالی تنها امید دولت یازدهم محسوب می‌شود.
از آذرماه سال قبل وزارت راه و شهرسازی شش ماه زمان داشت تا سامانه مالیات خانه‌های خالی را افتتاح کند اما به نظر می‌رسد این وزارتخانه قصد ندارد در شرایط رکود ساخت و ساز با اتخاذ سیاست‌های مالیاتی به سازندگان پشت پا بزند.
قرار بود از ابتدای سال ۱۳۹۵ بر اساس “اصلاحیه طرح مالیات‌های مستقیم” خانه‌های خالی مشمول مالیات شوند که البته هنوز سامانه آن راه‌اندازی نشده است. این تاخیر البته چندان بی‌فایده نیست؛ زیرا تولیدکنندگان مسکن با توجه به رکود معاملات حال و روز خوبی ندارند و هم اکنون تولید مسکن سالیانه بیش از ۴۰۰ هزار واحد نیست؛ در حالی که کشور به سالیانه یک میلیون مسکن نیاز دارد. از سوی دیگر مالیات بخش مسکن آن‌قدر نیست که دولت بتواند به عنوان درآمدی هنگفت روی آن حساب باز کند.
انبوه‌سازان می‌گویند در تمام دنیا وقتی یک بخش اقتصادی با رکود مواجه می‌شود دولت‌ها با ارایه مشوق عوارض و ارایه تسهیلات ارزان قیمت آن بخش را از رکود درمی‌آورند؛ اما در حالی که بخش مسکن از سال ۱۳۹۱ تا کنون با سنگین‌ترین رکود سه دهه اخیر مواجه شده، دولت قصد دارد خانه‌های خالی که فروش نرفته و با خواب سرمایه مواجه شده‌اند مشمول مالیات کند.
برخی کارشناسان بیان می کنند برای مالکانی که قصد فروش یا اجاره ملک خود را ندارند فرار از مالیات کار چندان سختی نیست و می‌توان با کشیدن پرده، چیدن اثاث و روشن نگه داشتن چراغ خانه برای چرخش کنتور، اداره مالیات را گول زد. در عین حال این گروه معتقدند بخش ساخت و ساز هم اکنون شرایط تحمل فشار مالیاتی را ندارد.
براین اساس به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی با رونمایی از “سامانه شناسایی خانه های خالی” در سال ۱۳۹۶ این خانه ها مشمول مالیات می شوند.
براساس اظهارات حامد مظاهریان  روند ایجاد سامانه شناسایی خانه های خالی به خوبی در حال بررسی است و هفته قبل در نهاد ریاست جمهوری مطرح شد.
وی افزود: با توجه به اینکه بخشهای مختلف دولت درگیر این سامانه هستند هم اکنون تمرکز روی این موضوع است و به موقع از سال ۱۳۹۶ که خانه های خالی مشمول مالیات می شوند این سامانه راه اندازی خواهد شد.
مظاهریان در پاسخ به این سوال که با توجه به رکود مسکن، این بخش ظرفیت فشار مالیاتی را دارد یا خیر، گفت: بحث تخصصی مناقشه آمیزی در مورد مالیات بر خانه های خالی و میزانی که قانون تعیین کرده جریان دارد اما به هر حال این موضوع مصوبه مجلس است و باید اجرا شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ما از یک سو چشم به اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی داریم که بتوانیم خواسته مجلس را انجام دهیم و از سوی دیگر در حال مباحثه با متخصصان و مجلس هستیم تا اگر امکان پذیر باشد اصلاحاتی در این قانون صورت گیرد.
بنابراین باید منتظربود تا دید طرح گرفتن مالیات از خانه های خالی تا چه اندازه می‌تواند دولت یازدهم را از ناکامی در بخش مسکن و ضعف این دولت در این امر نجات دهد؟/

منبع: مسکن نیوز

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: