۱۰ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۳
معاون وزیر نیرو خبر داد

مذاکره با عمان برای صادرات زیردریایی برق/ نیروگاه‌سازی خارجی‌ها به قرارداد نرسیده است

معاون وزیر نیرو گفت: هیچ کدام از مذاکرات وزارت نیرو با شرکت های خارجی در نیروگاه سازی به عقد قرارداد منتهی نشده است بلکه به تیپی از قرارداد رسیده ایم که در سطح بانک های بین المللی به اصطلاح Bankable باشد.

به گزارش عیارآنلاین، «هوشنگ فلاحتیان» معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی امروز در نشستی خبری اظهار داشت: شانزدهمین نمایشگاه بین المللی برق ایران، از پانزدهم تا هجدهم آبان ماه در محل دائمی برگزاری نمایشگاه‌های بین المللی تهران با حضور ۶۴۵ شرکت برگزار می شود.

وی افزود: از مجموع ۶۴۵ شرکت‌کننده در نمایشکاه امسال، ۲۹۵ شرکت خارجی از کشورهای چین، آلمان، اتریش، ایتالیا، فرانسه، انگلیس، امریکا، تایوان، کانادا، امارات، لهستان، اسپانیا، ژاپن، کره جنوبی، روسیه، ترکیه، سوئد، چک، فنلاند، هند و سوئیس و ۳۵۰ شرکت داخلی حضور دارند.

فلاحتیان با بیان اینکه “برگزاری شانزدهمین دوره از نمایشگاههای بین المللی برق ایران به دلیل قرار گرفتن در دوره پساتحریم بسیار حائز اهمیت است”، گفت: این نمایشگاه فرصت بسیار مغتنمی است تا شرکت های داخلی و خارجی بتوانند در راستای توسعه همکاری های خود، ارتباط برقرار کنند.

وی ادامه داد: در نمایشگاه امسال، ۲۰ شرکت دانش بنیان که توسط نخبگان صنعت برق تشکیل شده اند حضور دارند و به ارائه توانمندی های علمی خود می پردازند.

معاون وزیر نیرو از برگزاری دو نشست تخصصی در نمایشگاه امسال خبر داد و گفت: نشست اول با موضوع “محیط کسب و کار صنعت برق در شرایط پساتحریم با رویکرد اقتصاد مقاومتی” و نشست دوم با موضوع “راهکارهای ارتقای توانمندی های داخلی و توسعه صادرات” است که با حضور مسئولان مختلف در دولت و مجلس و همچنین بخش خصوصی برگزار خواهند شد.

فلاحتیان با اشاره به برگزاری نشست های متعدد و مذاکرات مختلف با شرکت های خارجی در دو سال اخیر، گفت: ما وارد شرایط جدیدی شده ایم که باید خودمان را با شرایط جهان تطبیق دهیم؛ در برخورد با تقاضای سرمایه گذاری خارجی یا باید از اول جواب رد بدهیم و یا پیشنهاداتی که به نفع منافع ملی است را بررسی کنیم.

وی افزود: حداکثر راندمان نیروگاههای کشور ۵۰ درصد است، ما به دنبال این هستیم که با جذب سرمایه های خارجی، نیروگاههای سیکل ترکیبی با راندمانی ۶۰ درصدی و بیشتر را در داخل کشور احداث کنیم.

معاون وزیر نیرو تصریح کرد: شرکت های متعددی آمده اند که هم پیشنهاد سرمایه گذاری دارند و هم پیشنهاد انتقال تکنولوژی، و ما به دنبال این هستیم که با جذب سرمایه های خارجی، انتقال تکنولوژی و افزایش راندمان را برای صنعت برق کشور رقم بزنیم.

وی ادامه داد: البته اینطور نیست که برخی فکر کنند از زمانی که قرارداد خارجی به امضا برسد از فردای آن روز بازار کار شرکت های داخلی خراب شودف بلکه ما در تمامی قراردادها با شرکت های خارجی، بحث توجه به ساخت داخل و تأمین تجهیزاتی که در داخل کشور تولید می شود را مورد توجه قرار می دهیم.

فلاحتیان با بیان اینکه “هیچ کدام از مذاکرات وزارت نیرو با شرکت های خارجی در نیروگاه سازی به عقد قرارداد منتهی نشده است”، گفت: مذاکرات قراردادی ما به اتمام رسیده و به تیپی از قرارداد رسیده ایم که در سطح بانک های بین المللی به اصطلاح Bankable باشد و بانک ها و موسسات مالی بین المللی آنرا مورد حمایت قرار دهند و به آن تسهیلات مالی پرداخت کنند.

وی افزود:‌ این مدل قراردادی کلی برروی سایت شرکت تولید نیروی برق حرارتی قابل دسترس برای عموم است.

فلاحتیان تصریح کرد: ما فقط مجوز سرمایه گذاری ۳ میلیارد دلاری برای احداث ۵ هزار مگاوات نیروگاه را از شورای عالی اقتصاد گرفتیه ایم و با شرکت یونیت در حال برگزاری جلساتی هستیم تا در صورت نهایی شدن آنها، قرارداد مربوطه به امضا برسد.

وی ادامه داد: ما با شرکت های خارجی در شرایط پدون تحریم مذاکره می کنیم، برخی شرکت های خارجی با مراجعه به ما عنوان می کردند اگر ما سرمایه گذاری کنیم و بعداً ایران مورد تحریم قرار بگیرد، سرمایه ما باید با خسارتها از سوی ایران پرداخت شود، که ما عنوان کردیم ما قرار نیست دیگر تحریم شویم و در شرایط بدون تحریم مذاکره می کنیم، اگر این شرایط را قبول ندارید سرمایه گذاری نکنید.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه” مذامرات با برخی شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در صنعت نیروگاهی کشور در حال انجام است”، گفت: ما در حال مذاکره با مراجع نظارتی داخل کشور هستیم و هر جا که لازم باشد را در خصوص نحوه امضای قراردادها پاسخ می دهیم و شرکت های خارجی که با ما مذاکراتی انجام داده اند نیز در حال مذاکره با شرکای خود یا بانک های مورد نظر برای تأمین مالی هستند و هر زمان بررسی ها و مذاکرات تمام شد، در خصوص زمان امضای قرارداد صحبت می کنیم.

وی افزود: حساسیت های جامعه نسبت به آینده کشور و قراردادهایی که امضا می شود، طبیعی است اما گاهی اوقات برخی مراجع و افرادی در خصوص مسائل فنی اظهار نظر می کنند و بیانیه صادر می کنند که هیچ علمی نسبت به این مسائل ندارند و این درست نیست.

فلاحتیان با اشاره به هدفگذاری رشد ۸ درصدی اقتصاد کشور در سالهای پیش رو گفت: قطعاً با نفت ۵۰ دلاری و ۶۰ دلاری و صادرات ۲ میلیون بشکه ای نفت در هر روز نمی توان به این هدفگذاری رسید، بلکه باید زیرساختهای کشور از جمله برق را توسعه دهیم و در این زمینه، جذب سرمایه های خارجی برای ما موفقیت خواهد بود.

وی ادامه داد: تاکنون ۳۵ هزار مگاوات موافقت نامه با شرکت های داخلی به امضا رساندیم که متأسفانه یا توان دادن وثایق لازم را ندارند و یا در تأمین مالی دچار مشکل اند و این حجم از موافقت‌نامه ها، اجرا نشده باقی مانده اند.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه “شرکت های مپنا، زیمنس، آنسالدو و MHI سرمایه گذار نیستند بلکه کارخانه دار، سازنده تجهیزات و توربین ساز هستند”، گفت: باید برای اجرای پروژه های برق، سرمایه گذار بیاوریم تا سرمایه گذاران، توربین و سایر تجهیزات نیروگاهی را از سازندگان تجهیزات بخرند و نیروگاه بسازند؛ نقش سرمایه گذار، کارفرما و سازنده تجهیزات را باید از هم جدا کنیم.

وی افزود: برخی انتقاد می کنند و می گویند که ما داریم از ترکیه نیروگاه می خریم، این درست نیست، بلکه ما داریم سرمایه گذاری بلژیکی – ترکی می آوریم تا با آوردن سرمایه، با استفاده از توان داخلی کشور، نیروگاه بسازد.

فلاحتیان اذعان داشت: در مصوبه شورای عالی اقتصاد تعیین شده که از ۵ هزار مگاوات نیروگاهی که در قالب همکاری با شرکت خارجی احداث می شود، تجهیزات ۱۴۸۰ مگاوات باید از تولیدکنندگان داخلی خریداری شود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از ساخت تأسیسات جدید مرزی برق با جمهوری آذربایجان خبر داد و گفت: تنها ساخت و راه‌اندازی چهار رله برقی باقی مانده که توافق نهایی با جمهوری آذربایجان برای احداث این رله‌ها انجام گرفته است.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود تابستان سال آینده امکان تبادل ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار مگاوات برق بین ایران و جمهوری آذربایجان فراهم شود، از سوی دیگر مذاکرات چندجانبه ای با حضور مقامات برق ایران، روسیه، گرجستان، جمهوری آذربایجان و ارمنستان به منظور اتصال شبکه‌های برق و توسعه شبکه‌های برقی آغاز شده است.

وی ادامه داد: در صورت ایجاد زیرساخت‌ها، امکان تبادل بین ایران و روسیه از مسیر جمهوری آذربایجان تا سقف ۵۰۰ مگاوات وجود دارد و در صورتی که شبکه برق ایران به روسیه متصل شود، امکان اتصال شبکه برق کشور به کشورهای اروپایی هم فراهم می‌شود.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه “گرجستان به عنوان دومین مسیر اتصال شبکه برق ایران به روسیه و کشورهای اروپایی مطرح است”، گفت: قرار است در مرز بین روسیه و گرجستان تأسیسات جدیدی در مدت دو سال آینده احداث شود که در این صورت امکان اتصال شبکه برق ایران به روسیه از مسیر گرجستان هم فراهم می‌شود.

فلاحتیان تصریح کرد: ساخت یک خط انتقال ۴۰۰ کیلوولتی بین ایران و ارمنستان در برنامه قرار دارد، در صورت بهره‌برداری از این خط جدید تا ۱۸ ماه آینده بین ایران و ارمنستان، ظرفیت انتقال از ۳۵۰ مگاوات فعلی به ۱۲۰۰ مگاوات افزایش می‌یابد.

معاون وزیر نیرو از مذاکرات ایران و عمان برای صادرات برق به این کشور عربی خبر داد و گفت:‌ مطالعات اولیه ساخت خط صادرات برق زیردریایی به عمان انجام شده و مقرر شده تا مشاوری از سوی دو طرف تعیین شود تا مطالعات بعدی را انجام دهد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: