مدیرکل توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی:

۶۰۹ هزار تن مرکبات مازاد امسال صادر می‌شود

مدیرکل توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت:برای جلوگیری از افت قیمت مرکبات در سال جاری و ضرر و زیان باغداران، ۶۰۹ هزار تن پرتقال و نارنگی مازاد مصرف با کمک طرح «بازار در برابر بازار» صادر می شود.

به گزارش عیارآنلاین، شاهرخ شجری  اظهار کرد:در سال جاری پیش‌بینی می شود  ۲ میلیون ۷۰۷ هزار تن پرتقال تولید شود که در مقایسه با سال گذشته رشد ۱۲ و نیم درصدی دارد.

وی افزود: امسال همچنین  پیش بینی شده  که ۷۴۲ هزار تن نارنگی تولید داشته باشیم که در مقایسه با سال گذشته رشد ۵٫۲ درصدی داشته است و این افزایش تولید نشان دهند افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی است.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: مصرف سالانه پرتقال در کشور  ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن است که با در نظر گرفتن میزان تولید، ۵۱۷ هزار تن مازاد تولید وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه مازاد تولید سال جاری الزما باید صادر شود تصریح کرد: در سال گذشته از تولید مازاد خود تنها ۶ هزار  ۱۸ تن صادرات وجود داشت  که این میزان برای بخش کشاورزی عمل معنا دار و تأثیر گذاری به حساب نمی‌آید.

شجری افزود: در صوراتی که در سال جاری نتوانیم مازاد تولید مصرف مرکبات را صادر کنیم  قیمت این محصول به شدت  ضرر تولید کننده کاهش می‌یابد و اقدامات ما برای تعادل بخشی به بازار این محصول و  ایجاد بازارهای صادراتی است.

۶۰۹ هزار تن مرکبات مازاد در سال جاری صادر می‌شود

این مقام مسئول یاد آورشد: مصرف داخلی نارنگی نیز در کشور ۶۵۰ تن است اما تولید ما در سال جاری ۷۴۲ هزار تن است، بنابراین باید ۹۲ هزار تن از این محصول را صادر کنیم.

وی تصریح کرد:در مجموع در سال جاری باید بتوانیم ۶۰۹ هزار تن مازاد نارنگی و پرتقال خود را به خارج از کشور صادر کنیم  اما در کنار صادرات، سیاست‌های تنظیم بازار مصرف داخلی نیز موردتوجه قرار می‌گیرد.

شجری گفت: بر اساس نظر وزیر جهاد کشاورزی  این وزارتخانه قصد ایجاد بازار های صادراتی را دارد و تنها به دنبال صادرات کوتاه‌مدت و تولید مازاد مصرف نیست.

وی افزود: بر این اساس تولید بر ای  نیاز بازارهای صادراتی و سلیقه آنها  صورت می‌گیرد و کیفیت و بسته‌بندی‌ مورد نظر واردکننده  رعایت می‌شود.

شجری گفت: توسعه صادرات در بخش محصولات کشاورزی بر اساس  برند سازی و ایجاد زنجیره‌های صادراتی انجام می‌شود و صادرات به‌صورت فله جایگاهی در این خصوص ندارد.

وی افزود: طرح «بازار در برابر بازار» را وزارت جهاد کشاورزی در سال جاری دنبال می‌کند که اخیراً وزیر جهاد کشاورزی این طرح  را به «صادرات ۳ کیلو گرم پرتقال در برای واردات یک کیلوگرم پرتقال» (در فصل  برداشت داخلی) در ستور کادر دارد.

اجرای طرح بازار در برابر بازار برای انبه و آناناس

شجری گفت: طرح بازار در برابر بازار نیز در بخش سیب درختی و موز نیز دنبال شد  و در ازای صادرات یک  و نیم کیلو گرم سیب اجاره واردات یک کیلوگرم موز داده شد که برای تشویق صادرکننده سیب، تعرفه واردات موز برای آنها از ۲۶ درصد به ۵ درصد کاهش یافت.

وی افزود: بر این اساس واردات مرکبات تنها از تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه تا ۱۵ شهریور ما امکان‌پذیر است که در این مدت عرضه مرکبات داخلی وجود ندارد.

شجری گفت: این وزارتخانه برنامه‌های برای واردات «بازار در برابر بازار» در محصولات انبه و آناناس دارد که با جمع‌بندی رسیدن در این خصوص برای صادرای کنندگان اطلاع رسانی می‌شود.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: