افزایش تراز تجاری بخش دام و طیور طی سه سال گذشته از منفی هشت میلیارد دلار به مثبت سه میلیارد دلار

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: این موضوع به سبب افزایش صادرات محصولات مختلف در بخش دام و طیور و واردات ناچیز مواردی چون جوجه اجداد، جوجه بوقلمون و کره، رخ داده است.

به گزارش عیارآنلاین، حسن رکنی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، با اشاره به اینکه تراز تجاری بخش دام و طیور طی سه سال گذشته از منفی هشت میلیارد دلار به مثبت سه میلیارد دلار رسیده است، گفت: این موضوع به سبب افزایش صادرات محصولات مختلف در بخش دام و طیور و واردات ناچیز مواردی چون جوجه اجداد، جوجه بوقلمون و کره، رخ داده است.

وی افزود: طبق آخرین آمار گمرک در شش ماه نخست امسال بیش از ۷۰۰ هزار راس دام سبک به بازارهای هدف صادر شده، در حالیکه کل این میزان در سال گذشته یک میلیون و ۱۰۰ هزار راس بوده است.
رکنی در ادامه به دیگر شاخص های موثر در تراز مثبت تجاری بخش دام و طیور اشاره کرد و گفت: صادرات ۱۰ میلیون قطعه جوجه یکروزه، ۲۳ هزارتن تخم مرغ، ۷۵۰ تن عسل، ۳۶۴ هزارتن شیر و فرآورده های لبنی از جمله عوامل موثر در تراز مثبت این بخش به شمار می رود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی از تولید سالانه ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تن شیر در کشور خبر داد و گفت: سال گذشته ۶۰۰ هزارتن و در شش ماهه نخست سالجاری  ۲۹۸ هزار تن شیر به ۳۰ کشور جهان صادر شده که انتظار می رود با تخصیص هر چه سریع تر مشوق های صادراتی افزایش بیشتری را در این خصوص شاهد باشیم.
معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در حوزه لبنیات به سبب شرایط سنگین رقابت در بازارهای هدف ۲۰۰ میلیارد تومان مشوق صادراتی در جهت حمایت از تجار در نظر گرفته شده است.
رکنی در خصوص وضعیت تولید مرغ در کشور اظهار داشت: به طور متوسط سالانه حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزارتن مرغ و تخم مرغ در کشور تولید می شود.
رکنی با اشاره به اینکه سال گذشته ۷۰ هزار تن مرغ به بازارهای هدف صادر شد، اظهار کرد: در نیمه نخست سال ۴۰ هزار تن مرغ به بازارهای هدف صادر شده که با استمرار این روند صادرات تا پایان سال جاری به ۸۰ هزارتن خواهد رسید.
این مقام مسئول یادآور شد: با توجه به زیر ساخت های موجود در حوزه تولید و نیاز کشورهای همسایه به گوشت مرغ می توان گفت که در صورت بهره برداری کامل از تمامی زیر ساخت ها و تولید مرغ سایز می توان نقش فعال تری در بازارهای جهانی ایفا کرد.
آغاز طرح کاهش سن کشتار از ابتدای آذرماه
معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص دستورالعمل ابلاغی کاهش سن کشتار مرغ در کشتارگاه ها گفت: اخیرا دستورالعمل کاهش وزن کشتار به تمامی بخش ها ارسال شده که براساس آن از ابتدای آذرماه طرح کاهش سن کشتار عملیاتی خواهد شد.
وی در ادامه افزود: در جلسه ای که میان مسئولان امر برای هماهنگی میان زنجیره های مختلف تولید برگزار شد تمامی گروه های درگیر، همچون مرغداری ها، تعاونی و اتحادیه های مرکزی نسبت به اجرای این طرح اتفاق نظر داشتند چرا که اجرای این طرح صرفه جویی حداقل ۵۰۰ هزارتنی خوراک دام را سبب خواهد شد.
رکنی از ابلاغ کشتار مرغ با وزن ۱٫۸۰۰ الی ۲٫۲۰۰ در ابتدای آغاز طرح خبر داد و گفت: در ابتدا کشتارگاه موظف به کشتار مرغ با اوزان مذکور هستند اما براساس پیش بینی های صورت گرفته در نظر داریم که در ابتدای سال ۹۷ این رقم را به یک کیلو و ۲۰۰ برسانیم.
صادرات ۲۰۰ هزارتنی مرغ با اماو اگرهایی همراه است
وی ادامه داد: به صورت مستمر با تشکل های مربوطه جهت بررسی و اصلاح دستورالعمل ها جلسات مشترکی تشکیل خواهد شد، زیرا براساس برنامه  تا سال ۱۴۰۴ خورشیدی به صادرات ۲۰۰ هزار تنی مرغ دست یابیم.
این مقام مسئول با بیان اینکه ضریب تبدیل خوراک طیور در کشور فاصله معناداری با جهان دارد، تصریح کرد: استاندارد جهانی عدد ۱٫۶  را نشان می دهد و باید برای رسیدن به این عدد تلاش بیشتری کنیم چرا که فاصله معناداری با این عدد داریم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: