۹ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۴

افزایش ۷۰ درصدی تولید میگوی پرورشی استان گلستان در سال جاری در مقایسه با سال گذشته

مدیر کل اداره شیلات استان گلستان از افزایش ۷۰ درصدی تولید میگوی پرورشی این استان در سال جاری در مقایسه با سال گذشته خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، سید جواد قدس علوی اظهار داشت : مجتمع پرورش میگوی گمیشان تنها مجتمع تولید میگو در شمال کشور است که هم اکنون تولید انبوه میگوی گونه وانامی را انجام می دهد.

مدیر کل اداره شیلات استان گلستان، خاطرنشان کرد : تاکنون بیش از ۵۰ درصد از میگوی پرورشی مزارع استان گلستان برداشت شده است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه از زمان آغاز فصل صید تا کنون ۶۰۰ تن میگوی پرورشی برداشت شده است ، گفت : این میزان میگو به مراکز عمل آوری تحویل داده شده است.
وی از پیش بینی افزایش ۷۰ درصدی تولید میگوی پرورشی استان گلستان در سال جاری خبر داد و تصریح کرد : انتظار می رود در پایان فصل صید میگوی پرورشی در استان گلستان شاهد برداشت هزار و ۲۰۰ تن میگوی پرورشی باشیم.
قدس علوی خاطرنشان کرد : پارسال در مجموع ۷۱۵ تن میگوی پرورشی در مزارع گمیشان استان گلستان تولید شده بود.
این مقام مسئول در استان گلستان، دلیل افزایش تولید امسال را افزایش راندمان در واحد تولید و نیز افزایش سطح زیرکشت اعلام کرد.
مدیر کل اداره شیلات استان گلستان با بیان اینکه امسال ۴۰۰ هکتار مزرعه پرورش میگو زیرکشت رفته است، اذعان داشت: سال گذشته ۲۶۷ هکتار زیر کشت رفته بود.
وی درباره کیفیت میگوی تولید شده در گلستان اظهار کرد: میگوی گلستان به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب، وجود آب با کیفیت که مستقیم از دریا به مجتمع کانال کشی شده است و ضریب تبدیل غذایی خوب در کشور منحصربفرد است.
قدس علوی اظهار داشت : با توجه به تقاضای بازارهای جهانی پیش بینی می شود ۸۰ درصد میگوی پرورشی تولید شده در گلستان به کشورهای هدف صادر شود.
وی یادآور شد: پیش بینی می شود صادرات میگوی پرورشی استان گلستان در سال جاری بالغ بر ۵٫۵ میلیون دلار ارزآوری برای کشور به همراه داشته باشد.
وی در ادامه گفته های خود همچنین به افزایش ۵۰ درصدی اشتغال در مجتمع پرورش میگو گمیشان اشاره کرد و گسفت: امسال حدود ۶۰۰ نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم در مجتمع پرورش میگوی گمیشان مشغول به کار هستند. این در حالی است که که سال گذشته ۴۰۰ نفر در این مجتمع مشغول به فعالیت بوده اند.
به گفته مدیر کل اداره شیلات استان گلستان، بچه میگوهای پرورشی در مزارع استان گلستان امسال نیز از مراکز تکثیر جنوب کشور تامین شده اند.
وی با اشاره به اینکه به زودی مرکز تکثیر میگو در گمیشان احداث خواهد شد، بیان کرد: به این ترتیب لارو مورد نیاز برای مزارع پرورشی از طریق همین مرکز تامین شود.
قدس علوی تاکید کرد : این مرکز تکثیر، توانایی تولید یکصد میلیون قطعه بچه میگو در سال را دارد.
وی خاطرنشان کرد : بر اساس چشم انداز تعیین شده در افق ۱۴۰۴ شمسی، وسعت مزارع پرورش میگوی گلستان به ۱۰ هزار هکتار افزایش خواهد یافت.
قدس علوی گفت : در گام نخست طرح توسعه مزارع میگوی گلستان، چهار هزار هکتار مزرعه پرورشی و در فاز دوم نیز شش هزار هکتار مزرعه دیگر به آن اضافه خواهد شد.
وی تاکید کرد: به این ترتیب در آینده ای نه چندان دور شاهد برداشت سالانه بالغ بر ۱۷ هزار تن میگوی پرورشی در استان گلستان خواهیم بود.
مدیر کل اداره شیلات استان گلستان اظهار داشت : همچنین با پایان طرح های توسعه ای مزارع پرورش میگوی گمیشان برای هشت هزار نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی ایجاد خواهد شد.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: