اجرای پایش محصولات کشاورزی با استفاده از فناوری سنجش از دور تا پایان سال

در تفاهمنامه همکاری سازمان فضایی ایران با وزارت جهاد کشاورزی، پروژه پایش محصولات کشاورزی با استفاده از فناوری های سنجش از دور با همکاری بخش خصوصی و متخصصان دانشگاه های کشور تا پایان سال اجرا می شود.

به گزارش عیارآنلاین، معاون سازمان فضایی ایران گفت: طرح هایی در قالب تفاهم نامه، تعریف شده است که در حال مذاکره هستیم طرح های مربوط به خشکسالی، افت سطح آب دریاچه های کشور و دیگر موارد زیست محیطی را اجرا کنیم.

صدر افزود: برای اجرای این طرح با چندین دانشکده و وزارت جهاد کشاورزی مذاکره و در عین حال توان بخش خصوصی را بررسی کردیم.
با اشاره به اینکه پروژه هم اکنون به گونه آزمایشی در چهار استان شروع شده است گفت: قرار است با اتمام این پروژه، کار به بخش خصوصی و متخصصان دانشگاه های کشور واگذار شود.
معاون سازمان فضایی ایران گفت: محصولات کشاورزی، در این مرحله گندم و جو است و از زمان کاشت تا برداشت زیر نظر قرارمی گیرد، سپس به کمک تصاویر ماهواره ای سنجش از دور و همکاری وزارت جهاد کشاورزی اطلاعات استخراج می شود.
صدر همچنین از تعریف هفت پروژه کلان دیگر در کشور خبر داد و افزود: تا پایان سال این طرح ها را برای اجرا به بخش خصوصی و دانشگاهی واگذار می کنیم تا با همکاری این دو بخش بتوان سالانه به پایش محصولات کشاورزی با دقت بالا پرداخت.
وی گفت: آمارهایی که در سایت های جهانی در زمینه محصولات کشاورزی ارائه می شود، تقریبی است، اما این اطلاعات که با برون سپاری در داخل تهیه می شوند، از دقت لازم برخوردار هستند.
صدر دستاورد عمده این پروژه را گنجاندن طرح ملی پایش محصولات کشاورزی از طریق تکنولوژی سنجش از دور در برنامه ششم توسعه بیان کرد.
به گفته وی این طرح با استفاده از فناوری ماهواره سنجش از دور، با هدف ترویج کاربردهای فناوری فضایی در کشور به صورت سالانه انجام خواهد شد.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: