کارشناس بانکی:

رقابت منفی بین بانک ها شکل گرفته و بعضا بانک ها در این رقابت به خودزنی روی آورده اند

یک کارشناس بانکی می گوید: در حال حاضر رقابت منفی بین بانک ها شکل گرفته و بعضا بانک ها در این رقابت به خودزنی روی آورده اند؛معلوم نیست برچه اساسی چنین نرخ های بالایی را به تسهیلات می دهند که مقرون به صرفه باشد و برای بانک سود ایجاد کند.

به گزارش عیارآنلاین، محمدجواد محقق نیا گفت: بانک مرکزی روند رو به رشدی را در نظارت بر عملکرد بانکها طی می کند که نشان می‌هد میزان نظارت نسبت به گذشته بیشتر شده است.اگرچه هنوز به نقطه مطلوب نرسیده اما روند نظارت بهتر از قبل شده است.
او در پاسخ به این سئوال که چه ابزارهایی برای مقابله با تخلف های صورت گرفته در بانکها وجود دارد، به خبرآنلاین اظهارداشت:یکی از ابزارهای بازدارنده برای مقابله با تخلف بانکها،معرفی رییس یا اعضای هیات مدیره بانکها به هیات انتظامی بانکهاست که در این هیات به تخلفات صورت گرفته رسیدگی شده و درصورتی که میزان تخلف بالا باشد،حتی تا برکناری اعضای هیات مدیره و رییس می تواند اقدام کند.
این کارشناس بانکی باتاکید بر اینکه قطعا راهکارهای دیگری برای مقابله با تخلف های صورت گرفته از سوی بانکها وجود دارد،خاطرنشان کرد:متاسفانه در حال حاضر رقابت منفی بین بانک ها شکل گرفته و بعضا بانکها در این رقابت به خودزنی روی آورده اند؛معلوم نیست برچه اساسی چنین نرخ های بالایی را به تسهیلات می دهند که مقرون به صرفعه باشد و برای بانک سود ایجاد کند.
محقق نیا تصریح کرد:بسیاری از نرخ هایی که به سپرده ها می پردازند، برای بانکها ضرر دارد. اگر این روند ادامه پیدا کند، بانکهای دیگر سهم خود را از دست می دهند و از سویی تراز بسیاری از بانکها در حال حاضر منفی شده که به این سادگی ها ازاین شرایط خارج نمی شوند.
وی گفت:بانک مرکزی باید از ابزارهایش برای مقابله با تخلف های بانکی استفاده کند،اگر نیاز به جریمه بانکهاست این کار را در دستور کار قرار بدهد و حتما باید بانکها از دستورات بانک مرکزی تمکین کنند.
این کارشناس بانکی یادآور شد:بعضی ارتباط های کارشناسی در این شرایط می تواند به تقویت نظارت بر رفتار بانکها کمک کند که بانک مرکزی می تواند در این زمینه از توان کارشناسی استفاده کند.

منبع: بنکر

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: