عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان ایران:

طرح تحول سلامت بیشترین ضربه را به داروسازان زد

فاطمی، عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان ایران: وقتی داروخانه از بیمه پولش را نمی گیرد در واقع اصل سرمایه اش از دستش رفته است و این طرح بیشترین صدمه را به داروسازان و داروخانه ها زد زیرا ما موظف به فروش دارو به بیماران هستیم اما در عوض چیزی دست ما را نمی گیرد.

به گزارش عیارآنلاین، سید علی فاطمی افزود: در حال حاضر سازمان های بیمه گر بسیار بی پول شده اند و منابع سازمان های بیمه گر خرج طرح تحول سلامت شده است به گونه ای که امروزه در بخش دولتی۹۰ درصد هزینه های درمان در مراکز دولتی بر عهده دولت است و پرداختی از جیب بیماران در این مراکز حدود۱۰ درصد است.

وی گفت: این شرایط با وجود منافعی که برای مردم داشته است اما به علت نداشتن زیرساخت علمی و کارشناسی موجب شده در تخصیص منابع بخش های درمانی نابرابری ایجاد شود از جمله اینکه شکافی عمیق بین پرستار و پزشک مستقر در این طرح بوجود آمده است.
فاطمی افزود: کارانه پزشکان در طرح تحول به حدی بالاست که عده ای معتقدند زیرمیزی به رومیزی مبدل شده و دود این نابسامانی به چشم داروخانه ها هم رفته است.
وی با بیان اینکه بر اساس قانون سازمان های بیمه باید پس از ارایه خدمات داروخانه ها ظرف مدت ۳ ماه بدهی خود را به داروخانه پرداخت کنند گفت: در حال حاضر بدهی بیمه ها به داروخانه ها از ۸ ماه هم بیشتر شده است و این سازمان ها ادعا می کنند که طرح تحول کل بودجه ما را بلعیده است.
عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران افزود: وقتی داروخانه از بیمه پولش را نمی گیرد در واقع اصل سرمایه اش از دستش رفته است و این طرح بیشترین صدمه را به داروسازان و داروخانه ها زد زیرا ما موظف به فروش دارو به بیماران هستیم اما در عوض چیزی دست ما را نمی گیرد.
فاطمی گفت: داروساز علاوه بر حقوق کارکنان؛ هزینه های تجهیزات و دارو را هم باید پرداخت کند و هیچ پولی در ازاء این خدمات به داروساز از بیمه داده نمی شود به گونه ای که بسیاری از داروخانه ها در آستانه ورشکستگی و تعطیلی هستند؛ با توجه به این مطلب که شرکت های پخش کننده دارو هم سریعاً پول خود را می خواهند و این امر مشکل داروساز را دو چندان می کند.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: