برگزاری جشن هالووین در برخی مدارس تهران و واکنش آموزش و پرورش به تخلف بودن آن

گزارش// همزمان با برگزاری مراسم غربی هالووین در برخی از کشورها، مدیران بعضی از مدارس شهر تهران نیز اعلام کرده اند که قرار است این جشن در مدرسه شان برگزار شود. آموزش و پرورش: با اجرا کنندگان و مسئولان این مدرسه برخورد جدی خواهد شد و به زودی جلوی فعالیت مدرسه گرفته خواهد.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از مادر یکی دانش آموزان نوشته شده بود: «مسئولان یکی از مدارس تهران، از اولیاء دانش آموزان خواستند که فرزندان خود را با ظاهر مناسب مراسم هالووین( ماسک و لباس مخصوص) راهی مدرسه کنند و علیرغم اعتراض اولیاء فرزندان، مسئولان مدرسه بر برگزاری این مراسم اصرار دارند.»

رویه ترویج سبک زندگی غیر ایرانی در آموزش و پرورش قابل قبول نیست/برگزاری جشن هالووین شایسته ایران نیست

در همین زمینه حسین نقوی حسینی نماینده ورامین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: متاسفانه ترویج سبک زندگی غیر ایرانی و غیر اسلامی مدتها است که در آموزش و پرورش شروع شده است، روندی که متاسفانه بدون شک در آینده نیز در وزارت آموزش و پرورش رخ خواهد داد و این رویه به هیچ وجه قابل قبول نیست.

وی افزود: وقتی که درس شهید حسین فهمیده از کتب درسی جذب می شود معنایش این است که سبک زندگی در کشور ما در حال تغییر است.

نقوی حسینی تاکید کرد: نظام تعلیم و تربیت ما دینی است و باید با ارزش ها و هنجارهای مبتنی بر دین حرکت کند از این رو برگزاری چنین جشن هایی درخور و شایسته کشورما نیست.

وی در پایان تصریح کرد: اگر ما مشاهده کنیم که آموزش و پرورش به سوی ترویج سبک زندگی غیر دینی حرکت می کند وظیفه خود را در مجلس انجام خواهیم داد.

واکنش عارف به برگزاری جشن هالووین در مدارس تهران

محمد رضا عارف نماینده مردم تهران در مجلس پیرامون برگزاری جشن هالووین در برخی از مدارس تهران اظهار کرد: خوشبختانه در تقویم کشور ما مناسبتهای ملی و مذهبی بسیاری برای برگزاری جشن وجود دارد که باید به آن استناد کنیم.

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: جوانان ما بدون شک نیاز به نشاط و آرامش دارند اما توصیه ما به مسئولان این است که وقتی می خواهند جشن بگیرند مبنا را مناسبتهای ملی و مذهبی خودمان قرار دهند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: نیازی به استفاده از مراسم های کشورهای خارجی با توجه به وجود مناسبتهای ملی و مذهبی در کشورمان احساس نمی شود.

عارف در پایان گفت: انتظار است که مسئولین با دقت بیشتری وارد عمل شوند.

مدارس هدایتگر بچه ها باشند نه مروج الگوهای غربی

سید محمد حسینی وزیر اسبق ارشاد و فرهنگ اسلامی در گفت و گو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، در واکنش به گزارش خبرگزاری میزان(برگزاری مراسم هالووین در مدارس تهران) گفت: کارهاو برنامه هایى که منطق و فلسفه درستى در آن حاکم نیست و ما بخواهیم کورکورانه تقلید کنیم صحیح نیست.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: اگر این کار به صورت خودجوش از سوی دانش آموزان انجام می شد آن وقت نیازمند یک برنامه ریزی براى جهت دهى معقول بودیم اما اینکه طراحى از سوی دست اندرکاران مدرسه انجام شود و به جای اینکه هدایتگر بچه هابه برنامه هاى معقول ومتناسب بافرهنگ اصیل اسلامى باشند مروج الگوهای غربی شوند زیبنده نیست و موجب تعجب است.

وی با اشاره به روش های تربیتی در اوایل انقلاب اظهار داشت: در آن دوران امور تربیتی به منظور جذب بچه ها و انجام فعالیتهای انقلابی و دینی و سوق دادن به آئین و شعائرى چون نماز جمعه و برنامه های ورزشی نظیر کوهنوردی متمرکز شده بود.

وی افزود: اما متاسفانه حالا به جایی رسیده ایم که به جای اینکه پیام انقلاب اسلامی را درقالب برنامه هاى جذاب به دنیا معرفی کنیم مجری طرح ها و الگوهای بی پایه غربی ها می شویم.

حسینی تاکید کرد: البته درغرب مولفه های فرهنگی خوبی چون کاروتلاش ،نظم وپای بندی به قانون و وفاى به وعده وجود دارد و از آنجایی که ما قائل به تبادل فرهنگ ها هستیم الگو گیری از این رفتارهای پسندیده را مناسب می دانیم.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان کرد: اما این همرنگی وتبعیت کورکورانه با دیگران در اموری که هیچ استدلالی ندارد، باروحیات و شئون فرهنگی ما ناسازگار است وجاهت ندارد.

وی تصریح کرد: اگر مسئولین این مدارس به صورت ندانسته در حال دعوت دانش آموزان به این نوع برنامه های تقلیدی هستند وبه تصور خودشان در جهت شاد بودن جوانان گام برمی دارند تاحدودی این غفلت قابل چشم پوشی است اما اگر اتاق فکری در پشت این قضیه براى طراحی وتست بازخورد چنین برنامه هایى است ضرورت داردکه نهادهای نظارتی دراین خصوص واردعمل شوند.

حسینی افزود: چون ما الگوهای فراوانی برای ابراز شادی و نشاط داریم و احتیاجی نیست با این اقدامات دانش آموزان را جذب کنیم.

وی تقلید این سبک ها و شیوه های غربی را خارج از شان مردم و جوانان ایرانی خواند که دارای فرهنگ عمیق و چند هزار ساله هستند.

وزیر اسبق فرهنگ ابراز نگرانی کرد: این گونه حرکات و رفتارها منجربه ترویج سبک زندگی غربی می شود که بخشی از آن در خانواده وبخش دیگر در محیط اجتماعی است.

وی یادآور شد: هیجانات کاذب نظیر گاو بازی یا جشن گوجه فرهنگی و کارهای مختلفی که به تعبیر خودشان می خواهند هیجانات خود را تخلیه کنند با روحیات مردم ایران سازگاری ندارد.

حسینی با تاکید بر اینکه ما خودمان می توانیم برنامه های خوبی در مناسبتها و ایام جشن ومناسبتهافراهم کنیم گفت: مردم ما آنگونه حرکات سخیف را نمی پذیرند.

وی تصریح کرد: برنامه ها و آداب کشورهای غربی هم اگر معقول و مفید باشد مانعی ندارد و از آن اقتباس می کنیم اما کارهایی که عاری ازحکمت وغیرمطابق باعقل سلیم است در فرهنگ ما جا ندارد.

منبع: میزان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: