۵ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۱
معاون وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد:

احداث ۴۸ هزار هکتار گلخانه در ۱۰ سال

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در افق ۱۰ ساله و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی ایجاد ۴۸ هزار هکتار گلخانه در کشور مصوب شده است که سهم فارس ۷۰۰۰ هکتار خواهد بود.

به گزارش عیارآنلاین، محمدعلی طهماسبی در نهمین ستاد گلخانه‌ای استان فارس، با اشاره به مصوب شدن دو طرح اقتصاد مقاومتی در امور باغبانی، یکی از این طرح‌ها را توسعه کشت گلخانه‌ای و دیگری را مرتبط با نهال دانست و گفت: طرح سوم هم در ارتباط با کشت گیاهان دارویی مراحل تصویب را طی می‌کند.

او وضعیت ایران در زمینه کشت گلخانه‌ای و در مقایسه با سایر کشورها را مناسب ندانست و گفت: در دنیا حدود سه میلیون هکتار گلخانه وجود دارد و کشورهای همسایه ایران روی ۵۰ هزار هکتار گلخانه سرمایه‌گذاری انجام داده‌اند و … ایران در کجا قرار دارد.

طهماسبی البته معتقد است که جز چند کشور اروپائی، در سایر کشورها سیستم گلخانه‌ای به شکل سنتی ایجاد شده است، گفت: در طرح اقتصاد مقاومتی مرتبط با گلخانه، دو بخش مد نظر است یکی بحث توسعه و دیگری بهسازی و به‌روز شدن سیستم‌ها که در مورد اول ۴۸ هزارهکتار برای کشور و حدود ۷۰۰۰ هکتار برای فارس پیش‌بینی شده است.

او اضافه کرد: در بحث دوم پیش‌بینی شده است که ۲۰۰۰ هکتار گلخانه در کشور و ۳۰۰ هکتار گلخانه در فارس بهسازی و به‌روز سازی شود. البته در هر دو بخش فعالیت‌های ویژه‌ای هم مد نظر قرار دارد که تولید بذر هیبرید، توجه به تشکل‌ها، مکانیزاسیون، صندوق حمایت ملی و سایر موارد را شامل می‌شود.

معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی با یادآوری اینکه آب، مشکل اصلی کشور به‌شمار می‌رود و موضوع بعدی افزایش بهره‌وری در بخش‌های مختلف خصوصا کشاورزی است، گفت: بر همین اساس یکی از رویکردهای اصلی، توسعه کشت گلخانه است که با توجه به قیمت بذر و ریسک بالای کشت در فضای باز و میزان مصرف آب، مورد توجه قرار دارد.

طهماسبی در عین‌حال اعتقاد دارد به دلیل امکانات موجود و محدودیت‌های آن نمی‌توان به یک‌باره به کشاورزان اعلام کرد که در فضای باز کاشت را انجام ندهند، از اقدامات زیرساختی نظیر پیگیری برای ایجاد رشته تکنولوژی تولیدات گلخانه‌ای در مقطع کارشناسی ارشد در هشت دانشگاه مادر خبر داد.

او طراحی سامانه نظام پایش، نظارت و کنترل با عنوان NIPA در کشور با هدف ارائه گزارش اقدامات انجام شده در زمینه اقتصاد مقاومتی، را یادآور و با اشاره به فرایند گردش کار در این سامانه، گفت: تغییر رفتار هم در حوزه‌های تولید هم در حوزه‌ مصرف دیده می‌شود به‌نحوی که امروز مردم می‌پرسند این محصول از کجا آمده و به این شکل انتخاب آنان تعیین کننده نوع محصول است.

طهماسبی در قسمتی ازسخنان خود، وابستگی ۱۰۰ درصدی کشور در موضوع بذر هیبریدی را یادآور شد و گفت: با قاچاق بذور هیبریدی به شدت برخورد می‌شود. در این زمینه برای فارغ التحصیلان باغبانی و سرمایه‌گذاران فرصت و شرایط مناسب و سودآوری برای تولید بذور هیبریدی فراهم است.

فقط ۲۸۰ نهالستان مجوز دارد

وی در گردهمایی تخصصی سراسری مدیریت نهال و نهالستان‌ نیز اظهارکرد: درحال حاضر هزار و ۵۰۰ نهالستان در کشور وجود داردکه تنها ۲۸۰ مورد از آنها از وزارت جهاد کشاورزی مجوز دارند.

وی ادامه داد: بدون شک نهال‌هایی‌که‌ در نهالستان‌های مجوزدار پرورش داده می‌شوند از تنوع وکیفیت مناسبی برخوردار هستند.

وی به دلیل بالاتربودن کیفیت این نهال‌ها اشاره‌کرد و افزود: نهال‌هایی که در نهالستان‌های مجوزدار پرورش داده می‌شوند به دلیل این‌که اقدامات تخصصی و کارشناسانه روی‌ آنها انجام می‌شود از کیفیت بیشتری در مقایسه با سایر نهال‌ها برخوردار هستند.

معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در نهالستان های دارای مجوز، استانداردهای لازم از نظر ارقام جدید و انتخاب بهترین ها رعایت شده است.

طهماسبی ابرازکرد: این نهال ها اصالت دار و شناسنامه دار بوده ودرافزایش کمی و کیفی تولیدات باغی تاثیر گذار هستند.

وی ابرازکرد: در حال حاضر تمام نهالستان‌های‌کشور توسط بخش خصوصی، انجمن‌ها و تشکل‌های کشاورزی و باغبانی اداره می‌شود.

این مسئول با اشاره به اجرای طرح ساماندهی نهالستان‌های کشور توضیح داد: این طرح به زودی به مرحله اجرا می‌رسد.

وی ادامه داد: از آنجایی که تولید نهال درکشور در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی صورت می‌گیرد، اجرای طرح ساماندهی این واحدهاگامی جدی در مسیر اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود.

طهماسبی با اشاره به ارقام تولیدی در نهالستان‌های مجوزدارکشور اظهارکرد: در این نهالستان ها، انواع نهال از جمله گردو، پسته، سیب، گیلاس، زردآلو، انگور، زیتون، خرما و … عرضه می‌شود.

وی درپایان افزود: مردم باید درخرید نهال‌های مورد نظر خود دقت کنند و برای خرید به نهالستان‌های مجوزدار مراجعه کنند.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: