اقتصاد روستا حلقه مفقوده توسعه مناطق روستایی

معاون برنامه ریزی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم دفتر ریاست جمهوری بی توجهی مسئولان به اقتصاد روستا را دلیل اصلی مهاجرت مردم از روستا به شهر برشمرد و گفت: روستاها کانون تولید و ارزش آفرینی در جامعه هستند.

به گزارش عیارآنلاین، نعمت الله رضایی در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: تمرکز تمامی دولت ها بر اجرای زیرساخت ها در روستاها بوده و روستاهای کشور امروز از بسیاری از خدمات از قبیل آب، برق، تلفن، اینترنت، جاده، گاز، فضاهای آموزشی، بهداشتی و غیره بهره مند هستند.

وی اظهار داشت : هر چند شاخص خدمات در مناطق روستایی مطلوب نیست ولی در مقایسه با کشورهای منطقه از وضعیت بسیار خوبی برخوردار است.
معاون برنامه ریزی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم دفتر ریاست جمهوری گفت: با توجه به تمامی این اقدامات زیربنایی سرعت ماشین مهاجرت روستا به شهر نه تنها کند نشده بلکه رو به جلو در حال حرکت است.
وی با بیان اینکه روستا هنوز به عنوان یک کانون تولید و ارزش آفرینی در کشور در نظر گرفته نشده است، افزود: تصور برنامه ریزان بر این بوده که چنانچه زیرساخت های لازم و خدمات عمومی به یک سطح قابل قبولی برسد ضریب ماندگاری مردم در مناطق روستایی افزایش پیدا خواهد.
رضایی با تاکید بر اینکه حلقه مفقوده در تمامی برنامه ها «اقتصاد روستا» بوده است، یادآورشد: اقتصاد روستا هم می تواند محرک اقتصاد کشور و هم منجر به توسعه روستایی باشد.
محمد دامادی نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی نیز عدم اجرای برنامه ها، طرح ها و سیاست ها را دلیل اصلی روند بی رویه مهاجرت روستا به شهر دانست و گفت : روستاها نقش مهمی در کشور دارند و می طلبد مسئولان به این مهم توجهی ویژه داشته باشند.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: