کیفیت آموزش در مدارس غیردولتی نیازمند نظارت بیشتر

اسقایی، رییس اداره مدارس مراکز غیر دولتی و مشارکت مردمی آموزش و پرورش استان سمنان: فعالیت سامانه ارزیابی نظارت جامع به معنای کمرنگ شدن حضور ارزیابان در مدارس غیردولتی نیست و این سامانه با هدف تقویت اقداماتی کارشناسان است. محدودیت جغرافیایی در ثبت نام مدارس دولتی، ما را مجبور به ثبت نام در مدارس غیردولتی کرده است. کیفیت آموزش در مدارس غیردولتی همواره از دغدغه های مهم خانواده ها بوده است.

به گزارش عیارآنلاین، به تازگی با طراحی سامانه ای در قالب ارزیابی نظارت جامع، آموزش و پرورش کشور گامی مهم برای نظارت بر امور مختلف مدارس غیردولتی برداشته شده، به ویژه این نظارت در استان سمنان با توجه به اینکه تعداد مدارس غیردولتی بیشتر از متوسط کشوری است، اجرای این سامانه کمک بزرگی به نظام تعلیم و تربیت در این استان خواهد بود.
در قالب سامانه ارزیابی نظارت جامع نظارت و کنترل بهتری بر مدارس غیردولتی از نظر ضوابط تاسیس، به‌کارگیری نیروهای متخصص و کارآمد، فضا و تجهیزات، شرایط ثبت نام، شهریه، امور اداری، امور مالی و برنامه ریزی تربیتی انجام می شود.
با توجه به این که ۱۴ درصد از دانش آموزان استان سمنان در مدارس غیردولتی وهیات امنایی در حال تحصلند، نظارت بر چگونگی روند تحصیلی و میزان شهریه از دغدغه های مهم والدین است.
در این گزارش همراه آشنایی به چگونگی نظارت وزرات آموزش وپرورش، معیارهای تعیین شهریه مدارس غیردولتی و دغدغه های والدین می پردازیم.
رییس اداره مدارس مراکز غیر دولتی ومشارکت مردمی آموزش و پرورش استان سمنان گفت: در استان ۶۱ مدرسه هیات امنایی وجود دارد که ۱۵ هزار دانش آموز در آن در حال تحصیلند.
محمد اسقایی با بیان اینکه ۱۷۰ مدرسه غیردولتی در استان سمنان وجود دارد، تصریح کرد: با راه اندازی سامانه ارزیابی نظارت جامع، دسترسی آسان به اطلاعات مدارس غیر دولتی و استفاده از آن به صورت صحیح و در اختیار مدیران ارشد برای برنامه ریزی ها قرار می گیرد.
وی خاطر نشان کرد: در سال گذشته نظارت بر مدارس غیر دولتی به صورت کاغذی و با حضور کارشناسان در مدارس صورت می گرفته است و فعالیت سامانه ارزیابی نظارت جامع به معنای کمرنگ شدن حضور ارزیابان در مدارس غیردولتی نیست و این سامانه با هدف تقویت اقداماتی کارشناسان است.
اسقایی، با اشاره به برگزاری نشست توجیهی نحوه اجرا و استفاده از این سامانه با کارشناسان مدارس غیردولتی درآبان ۹۵ افزود: این نشست برای موسسه ها و مدیران مدارس غیر دولتی در هفته آینده ابلاغ می شود .
رییس اداره مدارس مراکز غیر دولتی ومشارکت مردمی آموزش و پرورش استان سمنان با بیان این که ۱۵۹ آموزشگاه علمی آزاد و ۱۵۶ موسسه زبان در استان فعالیت دارد، افزود: موسسان مدارس غیر دولتی ابتدا اطلاعات مدارس خود را وارد سامانه می کنند، سپس از طرف ارزیاب شهرستانی صحت اطلاعات نظارت و تایید شده و در ارزیابی استانی صحت اطلاعات کنترل می شود و در نهایت به وزرات آموزش وپرورش ارسال می شود.
اسقایی افزود: در حوزه فناوری اطلاعات اقدامات مثبتی برای راه اندازی سامانه ارزیابی نظارت جامع انجام شد که در آغاز با دستورالعمل نظارت جامع تدوین و سپس در قالب الکترونیکی ارائه خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: این سامانه به عنوان فرصتی برای تشویق مؤسساتی است‌ که فعالیت‌های مثبتی با هدف ارتقای مدارس دارند و از سویی در مواقعی که کم‌کاری در فعالیت‌های مدرسه وجود داشته باشد جنبه نظارتی دارد.
وی با اشاره به هشت محور نظارتی بر مدارس غیردولتی اظهار کرد: ضوابط تاسیس، به‌کارگیری نیروهای متخصص و کارآمد، فضا و تجهیزات، شرایط ثبت نام، شهریه، امور اداری، امور مالی و برنامه ریزی تربیتی از جمله محورهای نظارتی است.
رییس اداره مدارس مراکز غیر دولتی ومشارکت مردمی آموزش و پرورش استان سمنان ادامه داد: معیار تعیین شهریه را سامانه تعیین شهریه وزرات آموزش وپرورش با ۱۳معیار مانند تعداد نیروی انسانی، تعداد دانش آموز، تعداد کلاس، در نظر گرفتن هزینه های جاری و نوع ملک مساحت ،زمین، آموزشی وپرورشی تعیین می شود.
وی بیان داشت: کلاس های فوق برنامه اختیاری است و نحوه شهریه برای این کلاس ها بر اساس نظریه انجمن اولیا ومربیان و پس ازآن تایید ارزیاب شهرستان وشورای نظارت استان اجرایی می شود.
وی با اشاره به سند تحول نظام آموزش و پرورش، به افزایش مشارکت مردم اشاره کرد وگفت: با ساخت مدارس غیر دولتی بار بیشتری از دوش دولت در بخش آموزش برداشته می شود .
اسقایی با بیان این که ثبت نام دانش آموزان در مدارس دولتی یا غیردولتی برای خانواده ها اختیاری است، تصریح کرد: برای اولیا، کیفیت آموزشی، کیفیت فضا و آموزش و عملکرد مجموعه فضای آموزشی موسسه و مدارس غیردولتی جذابیت دارند.
رییس اداره مدارس مراکز غیر دولتی ومشارکت مردمی آموزش و پرورش استان سمنان بیان کرد: نیروهای معلم در این موسسه ها و مدارس باید دارای مدرک عالی معتبر و مرتبط و دارای شرایط پذیرفته شدن در هسته گزینش مورد ارزیابی اخلاقی،علمی وتحصیلی داشته باشند.
رییس آموزش وپرورش شهرستان سمنان نیز در گفت و گو با ایرنا، با بیان اینکه معیار تعیین شهریه استاندارد آموزشی است افزود: مدرسه ای که بالاترین استانداردهای آموزشی را به خود اختصاص داده بیشترین میزان شهریه رادارد.
سعید رضایی افزود: فضای فیزیکی، نوع ساختمان، سازه بتنی، اسکلت، مساحت، داشتن آزمایشگاه و نیروهای به کار گرفته شده، در میزان تعیین شهریه موثر هستند.
وی از سامانه جامع نظارت به عملکرد گزارش یک ساله مدرسه اشاره کرد و گفت: اگر مدرسه ای به معیار و شاخص تعریف شده بر اساس میزان تعیین شهریه نرسد، در سال بعد میزان شهریه آن کاهش پیدا می کند.
وی از چشم انداز سند تحول نظام آموزش و پرورش برای افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی مشارکت های مردمی در مدارس غیردولتی اشاره کرد وافزود: شمار متقاضیان برای تاسیس مدارس غیردولتی در شهر سمنان افزایش پیدا کرده است.
رضایی خاطر نشان کرد: در مدارس غیردولتی با صندلی های خالی مواجه هستیم، چون مجوز تاسیس مدارس غیر دولتی صادر شده در شهرسمنان بیشتر از ظرفیت بوده و به همین دلیل، از آغاز سال ۹۵ تا کنون هیچ مجوزی برای راه اندازی مدارس غیردولتی صادر نشده است.
رییس آموزش وپرورش شهرستان سمنان با اشاره به اعمال برخی موارد در صدور مجوز برای مدارس غیردولتی، تصریح کرد: از آغاز سال ۹۶ صدور مجوز با توجه به نیازمندی های مقاطع و دوره های تحصیلی صورت خواهد گرفت.
یکی از والدین دانش آموزان دوره متوسطه اول در گفت و گو با ایرنا گفت: محدودیت جغرافیایی در ثبت نام مدارس دولتی، ما را مجبور به ثبت نام در مدارس غیردولتی کرده است.
زهرا یغمایی افزود: با توجه به مراجعه های زیاد به مدارس دولتی، مدیران مدرسه به دلیل منطقه بندی از ثبت نام دانش آموزمان جلوگیری کردند.
وی خاطرنشان کرد: تعدادی از مردم با اجاره نامه های صوری واحدهای مسکونی که در نزدیک ترین مدارس دولتی است به صورت غیرقانونی ثبت نام می کنند.
وی تصریح کرد: در مدارس غیر دولتی محدودیت جغرافیایی ومنطقه بندی برای ثبت نام وجود ندارد.
وی با بیان این که کیفیت مدارس غیر دولتی سمنان از نظر کیفیت آموزش و معلمان در درجه خوبی قرار دارد تصریح کرد: بعضی از اقشار مردم توان پرداخت شهریه و هزینه های جاری را ندارند.
زهرا یغمایی از مسوولین خواست: محدودیت جغرافیایی برای ثبت نام در مدارس دولتی از یک منطقه به چند منطقه افزایش پیدا کند.
استان سمنان ۱۲۰ هزار دانش آموز در مقاطع تحصیلی مختلف دارد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: